
Americká streamovací služba stihla za tři měsíce nabrat dalších šest milionů platících diváků. Celkem má už 130 milionů předplatitelů a věří, že do konce roku jich získá ještě osm. Široká uživatelská základna přinesla i historicky nejlepší výsledky.
Netflix ve třetím čtvrtletí utržil 4 miliardy dolarů a skončil s čistým ziskem 400 milionů. Nadále platí, že Spojené státy jsou pro firmu klíčovým trhem. Sice odtamtud pochází „jen“ jen 43 % předplatitelů, ale z Ameriky má přesně polovinu tržeb a 69 % provozního zisku.
Nové studio a hodně obsahu
Spolu s výsledky hospodaření firma uvedla, že prohloubí dluh. Půjčí si 2 miliardy dolarů, které chce použít na tvorbu a akvizici obsahu, vývoj služeb a pokryje jimi provozní náklady. A že budou třeba. V říjnu firma oznámila, že v Albuquerque v Novém Mexiku staví nové studio. Nasype do něj miliardu dolarů a každý rok dá práci 1000 lidem.
Netflix navíc nechce točit jen rychloobrátkové seriály, ale láká i významné tvůrce a rozjíždí velké produkce. Do videotéky zrovna zamířil Greengrassův snímek 22 July o Breivikově útoku na letní tábor, při kterém zabil 77 lidí. Do konce roku odstartuje přijde se svou novinkou Roma oscarový Alfonso Cuarón. Na premiéru čeká i historický epos Outlaw King. Příští rok dorazí Martin Scorsese s The Irishmanem. Dva poslední filmy mají rozpočet přes 100 milionů dolarů. A zrovna Netflix podepsal dohodu s Guillermem del Torem, který pro něj zadaptuje dětskou klasiku Pinocchia.
Manažeři Netflixu také potvrdili, že vyhoví kvótě stanovené EU, aby služby s videem na požádání měly katalog z alespoň 30 % vyplněný evropským obsahem. Momentálně je Netflix na zhruba 20 %. Firma nicméně podotýká, že se chce soustředit na tvůrčí procesy spíš než na uspokojování kvót. V Evropě ale investuje čím dál více. Momentálně chystá velké projekty v Německu, Itálii, Španělsku nebo Francii. Na Česko se zatím nedostane, ale s podporou našeho trhu to jinak vypadá čím dál lépe.
Poslechněte si náš nedávný podcast nejen o eurokvótách
Jsem zvědav nakolik splní třicet procent EU obsahu ostatní případě vzniknuvší služby (Disney+Marvell, …). Pokud se tedy vůbec vydají z.a U.S/Ca/U.K. trh.
Dobrá poznámka. Až se celé koncerny jako Disney nebo Warner stáhnout z Netflixu a spustí vlastní služby, taktu Evropu mohou rovnou odpískat, protože vlastního obsah tu moc neprodukují. Leda by to vyplnily nějakými nakoupený licencemi od místních televizí, aby se vlk nažral.
tak ono by stačilo, kdyby nový poskytovatelé neaplikovali geoblocking a nikdo se na ně zlobit nebude. Nemusí mít nutně servery v EU.
Dokud bude geoblocking, piráti platit nezačnou.
Za geoblocking nemají zodpovědnost ani tak provozovatelé služeb jako tvůrci obsahu, kteří neprodávají globální licence, ale jen práva pro jednotlivé země či regiony. Samozřejmě lze Netflix a další vinit, že mají rovnou nakoupit práva pro všechny země, ale ono se to holt ne všude vyplatí a ne všude je to možné, protože mohly výhradní práva získat jiné služby. Je v tom bordel a pláčou zase jen platící uživatelé.
Disney, když bude poskytovat vlastní obsah, tak si bude rozhodovat o geoblockingu jak chce.
EU jim nemůže nařizovat, že uživatelé z EU musí být krmeni EU obsahem.
Tady už máme precedent z on-line hazardu. Že i když služba je patrně celá poskytována ze zahraničí a platební brána asi také, přesto stát trvá na svých podmínkách.