Netgear WNR612: 150Mb/s za 650 korun

0

Do českých e-shopů v těchto dnech míří novinka od Netgearu. Jedná se o bezdrátový router WNR612, určený pro domácí použití, především pak pro uživatele co nechtějí utrácet příliš mnoho peněz.

Bezdrátový spoj podporuje standardy 802.11b/g/n, připojíte se k němu tedy i ze starších zařízení. Teoretická maximální rychlost připojení činí 150 Mb/s. Antény jsou integrované v těle zařízení, vzhledově je to možná efektní, je nutné si však uvědomit, že případný chybějící výkon nezvýšíte zakoupením lepší antény.

Netgear WNR612 domácí Wi-Fi router

WNR612 samozřejmě umožňuje připojení PC ethernetovým kabelem, nabízí k tomu dva porty RJ45 podporující 100Mb/s přenos. Pokud toužíte po gigabitové síti, musíte sáhnout hlouběji do peněženky. Dva porty mi přijdou poměrně málo, většina routerů obsahuje čtyři, v nouzi si budete muset pomoci přepínačem (switchem). PC, síťová tiskárna, NAS, IP kamera, to vše je v moderních domácnostech běžné, na počtu portů se podle mě šetřit nemělo.

Webové rozhraní je kompletně zpracováno v českém jazyce, nemusíte se tedy bát lingvistických bariér. Šifrování Wi-Fi nabízí klasickou kombinaci WEP, WPA, WPA2, pomocí WDS připojíte nové zařízení na jedno kliknutí bez hesla. Potěší možnost vysílat více SSID, můžete si tak nastavit třeba omezenou síť pro návštěvy.

Router podporuje IPv6 Pass-Through, uživíte jej tedy i za pár let. Omezení nevhodného obsahu v této cenové relaci rozhodně není samozřejmostí, nastavovat vlastní filtry můžete podle typu služby, portu, IP adresy nebo rozsahu IP adres. Z dalších vlastností se můžete těšit na e-mailové upozornění, port forwarding, DMZ či QoS – tyto funkce ale zvládá i naprostá většina konkurence.

Jak se již stalo zvykem, výrobce i u tohoto zařízení myslel ekologicky, zařízení automaticky snižuje výkon podle délky kabelového spoje nebo vzdálenosti bezdrátového klienta. Snad tato funkce bude fungovat správně a nebude vás odpojovat při každém přeběhnutí z místnosti do místnosti.

Za 650 Kč dostanete router, který zvládá základní požadavky většiny domácností, navrch přidává pár drobností. Drobností, které v této cenové relaci rozhodují o koupi.

Ohodnoťte tento článek!