NETRA – mobil zjistí, jaké potřebujete brýle

0

Vědci z výzkumného ústavu univerzity MIT přišli na revoluční způsob, jak diagnostikovat refrakční vady zraku. Systém NETRA využívá mobilního telefonu a speciální kostky s filmem. Oční vady odhadne rychleji a stejně přesně jako laser (aberometr) nebo soustava čoček (foropter).

Laboratoře technologického ústavu v americkém státě Massachusetts představily revoluční systém diagnostiky refrakčních očních vad. V medicíně se nejčastěji používají dva způsoby měření. Foropter se skládá ze soustavy spousty čoček a vyžaduje spolupráci pacienta, který určuje, jestli vidí ostře, nebo ne. Náročnější systémy využívají automatizované měření laserem (aberometr), který krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a další problémy měří přesněji, ale přístroj je dražší.

Refrakční vady jsou druhou nejčastější příčinou slepoty a trpí jimi asi dvě miliardy populace.

Systém NETRA vznikl v podstatě náhodou. Profesor Raskar Mohan pracoval na nových formátech identifikačních značek, náhradách za čárové kódy. A zatímco svět pomalu přijímá jednodušší QR kódy, v MIT pracovali na „bokode“. Název je složen z barcode (tedy čárový kód) a bokeh (termín z fotografie, způsob rozostření části snímku mimo hladinu ostrosti). S tím souvisí i funkčnost bokode. Základem je dioda překrytá maskou se zapsanými informacemi a navrchu je optická čočka, díky níž je možné vzorec přečíst. (Wikipedia)

Bokode, zdroj: Brain Pickings

Pokračování na Cnews.

NETRA – mobil zjistí, jaké potřebujete brýle

Ohodnoťte tento článek!