Netradiční chladič CPU od NECu: levný i výkonný

0

Známý výrobce monitorů zabrousil do staronového odvětví, ve kterém se zatím ještě přiliš výrazně neangažoval. Prvním opravdu unikátním výrobkem nebude nic jiného než nadějně vypadající, zatím nepojmenovaný procesorový chladič, který používá technologii tzv. „vapor chamber“, známý spíše z grafických karet s nálepkou Sapphire (a některých dalších výrobců).

NEC se chlubí, že jeho navržené chladítko spotřebovává až o 60 % méně elektřiny v porovnání se standardním vodním chlazením. Srovnání se vzduchovým chlazením je ještě impozantnější, úspora se vyšplhá až na hodnotu 80 %. Za vším stojí použití chlor-fluorovaných uhlovodíků, které se při zahřátí CPU odpaří, přenesou teplo do samostatného ochlazovaného radiátoru a zase vrátí zpět.

Zůstaneme ještě chvíli u hrátek s čísly, tahle „legrace“ vám totiž podle všeho neprovětrá peněženku. NEC tvrdí, že náklady na výrobu jsou až o 70 % nižší, než při výrobě vodních chlazení, přičemž efektivita chlazení by měla být srovnatelná. Výrobce teprve plánuje testování své technologie ve svých vlastních datacentrech, není tedy vůbec jasné, zda-li se dočkáme komerčního produktu v dohledné době.

Zdroj: AkihabaraNews.com

Ohodnoťte tento článek!