Neuvěřitelné: Intel je ve ztrátě. Tržby a marže se mu v Q2 propadly mnohem hůř, než kdokoli čekal

95
Wafer s 10nm serverovými procesory Intel Xeon Ice Lake SP 1600
Wafer s 10nm serverovými procesory Intel Xeon Ice Lake-SP
-
Zdroj: Intel

Za deset let, co autor píše pro Cnews.cz, jsou nyní oznámené hospodářské výsledky ty nejhorší, jaké u Intelu byly k vidění. Firma nikdy takto nezaostala za očekáváním. V Q2 2022 Intel nejenže neměl několikamiliardový zisk, který už se zdál být automatickou věcí, zisk tentokrát nebyl žádný.

Od finančních výsledků Intelu asi málokdo očekává nějaká dramata (zatímco takové AMD mezi lety 2014 až 2017…). Ale aktuální výsledky za druhé čtvrtletí jsou úplně někde jinde, než se čekalo. Překvapily asi nejen nás, ale i finanční analytiky a burzu, na níž v reakci výrazně padala cena akcií.

Obvykle se na začátku těchto zpráv poohlížíme pro kontext na to, jaký výhled, prognózu či plán firma uváděla na toto období v předchozích výsledcích. Zde to je hodně na místě. Po konci Q1 2022 Intel očekával tržby ve výši 18,0 miliardy $. Nicméně byli jsme zvyklí, že realita nakonec bývá u Intelu výš. Reálné výsledky dopadly ale výrazně hůře a je to o to překvapivější, že Intel nevydal předběžné varování, což bývá v podobných případech někdy činěno.

Tržby o 2,7 miliardy $ horší, než se čekalo

Včera Intel oznámil, že „výsledky za druhý kvartál skončily pod standardem, který by měl pro firmu a akcionáře platit“ a tržby skončily hluboko pod odhadem: za Q2 2022 jsou jenom 15,321 miliardy $. Je to meziroční zhoršení o 22 % proti druhému čtvrtletí roku 2021 (tehdy 19,6 miliardy $) při GAAP účtování. Při non-GAAP to vypadá o něco lépe s jen 17% propadem. Intel sám kriticky připomíná, že tržby jsou o 2,7 miliardy $ pod prognózou uváděnou v dubnu.

Nejen tržby šly takto drsně dolů proti plánu, ale také hrubé marže. Intel je očekával okolo 48 % (51 % non-GAAP), ale nakonec jsou jen ve výši 36,5 % (což je obzvlášť těžký pád v meziročním srovnání, v Q2 2011 měl Intel hrubou marži 57,1 %). V non-GAAP účtování je to o něco lepších 44,8 %.

Finanční výsledky Intelu za Q2 2022
Finanční výsledky Intelu za Q2 2022 (zdroj: Intel)

Marže pod 40 % jsou něco, co jsme vídávali u AMD v jeho krizových letech před vydáním Ryzenů, kdy měla tato konkurenční společnost trvale větší nebo menší ztráty. Intel má štěstí, že objemy prodejů jsou u něj někde úplně jinde, ale přesto se dostal do ztráty. Jeho provozní marže (po odečtení fixních nákladů) byla minus 4,6 % a firma zaznamenala čistou ztrátu 454 milionů $. Přepočteno na jednu akcii je to ztráta 11 centů. Provozní ztráta byla jinak ještě vyšší (700 milionů), ale Intelu pomohl daňový bonus (vrácených 455 milionů $).

V non-GAAP účtování Intelu vychází čistý zisk 1,2 miliardy dolarů (29 centů za akcii), toto je však jen díky tomu, že non-GAAP metodika ignoruje některé investiční, restrukturalizační a podobné jednorázové výdaje.

Akcie Intelu zareagovaly na tuto zprávu v době po standardním obchodování (after hours) poměrně velkým propadem, z 39,71 $ ztratily až desetinu, později se vrátily nad 36 $. Je však možné, že je potká další pokles, až dnes začne standardní denní obchodování.

Intel srazila kombinace několika faktorů

Podle šéfa Patricka Gelsingera je za tímto neúspěchem kombinace faktorů. Největším je údajně makroekonomický propad ve světě. Dochází k cyklickému zpomalení, Intel uvádí, že jeho celkový adresovatelný trh s PC se například v roce 2022 zmenší o 10 %. Ale navíc k tomu údajně přispívají trvající problémy v dodavatelských řetězcích.

Finační výsledky Intelu za Q2 2022 makroekonomická sitauce
Finanční výsledky Intelu za Q2 2022, makroekonomická situace (zdroj: Intel)

Nicméně část příčin je podle Intelu i v jeho vlastní strategii a výkonu. Mimo jiného totiž asi firma pro sebe dopad makroekonomického ochlazení krátkodobě zhoršila tím, že včas nepřibrzdila a přezásobila trh. Za nečekaně dramatickým propadem tržeb by mělo totiž být také to, že klienti Intelu mají příliš vysoké skladové zásoby. V situaci, kdy na tom světová ekonomika není dobře, se teď snaží své skladové zásoby (které byly v předchozí čipové krizi naopak žádané) zredukovat, a tím pádem snížili své objednávky nového zboží.

Toto je naštěstí pro Intel přechodná věc – až bude redukování skladů ukončeno, vrátí se průměrné kvartální prodeje o něco výš. Jenže Intel přiznává také, že část zhoršených tržeb je způsobená i tlakem konkurence – AMD, případně výrobci procesorů ARM mu buď ubrali tržní podíl, nebo jejich konkurenční působení vedlo ke snížení cen. A toto je faktor, který může působit dlouhodoběji.

Výsledky divizí: velký výpadek v PC a serverech

Výsledky jednotlivých divizí ukazují, odkud vítr vane. Client Computing Group (víceméně divize PC) zaznamenala tržby 7,7 miliardy, což je o 25 % horší než před rokem. Je to poklesem poptávky na spotřebitelském trhu a ve školství, plus důsledek toho, že výrobci PC redukují skladové zásoby.

Finační výsledky Intelu za Q2 2022 divize PC
Finanční výsledky Intelu za Q2 2022, divize PC (zdroj: Intel)

Podobné je to v serverové divizi, té klesly tržby meziročně o 16 %, nyní v Q2 2022 měla tržby 4,6 miliardy dolarů. Zde Intel také cituje redukce skladových zásob na straně výrobců serverů, ale také prý došlo ke snižování cen a obecně Intel pociťoval vliv konkurence (což asi mohlo mít negativní vliv jak na ceny, tak na tržní podíl).

Finační výsledky Intelu za Q2 2022 serverová divize
Finanční výsledky Intelu za Q2 2022, serverová divize (zdroj: Intel)

Intelu se dařilo v embedded trhu – divize Network and Edge Group měla meziroční nárůst o 11 % a její tržby byly 2,3 miliardy $. Toto jsou prodeje síťových adaptérů, ale také například procesorů Xeon D nebo serverových Atomů (které Intel směřuje zejména do síťové a telekomunikační infrastruktury). Automobilové čipy Mobileye měly nárůst tržeb dokonce o 41 %, na 460 milionů $, takže začínají být významným zdrojem tržeb.

Finační výsledky Intelu za Q2 2022 ostatní divize
Finanční výsledky Intelu za Q2 2022, ostatní divize (zdroj: Intel)

Ještě divize GPU a akcelerátorů AI (Accelerated Computing Systems and Graphics Group) šla o 5 % nahoru, ale její tržby byly jen 186 milionů $. Naopak pohoršila si foundry divize (Intel Foundry Services) nabízející zakázkovou výrobu čipů pro externí klienty. Její tržby byly jen 122 milionů $, což je o 54 % méně než před rokem. Jen před pár dny bylo oznámeno, že o její služby má zájem MediaTek, ale ještě není jasné, jak velký byznys z toho pro Intel bude.

Více: Velký úlovek pro Intel: největší výrobce telefonních SoC si vybral pro své čipy jeho továrny

Finanční výsledky Intelu za Q2 2022 rozdělené na jednotlivé divize
Finanční výsledky Intelu za Q2 2022 rozdělené na jednotlivé divize (zdroj: Intel)

Další výhled…

Zejména vliv toho, jak odběratelé zmenšují skladové zásoby, by měl být spíš přechodný (prodeje se kvůli němu dostanou pod dlouhodobý průměr, ale jen na určitý čas). Intel uvádí, že jeho hrubá marže by se měla zotavit, respektive se vrátit do rozsahu, kde ji firma plánovala mít (tedy snad někde okolo 50 %), během čtvrtého kvartálu. Ten třetí bude asi pořád zasažený stejnými vlivy, které poznamenaly překvapivě neúspěšný druhý kvartál.

Tržby za Q3 2022 jsou opět očekávány „jen“ v rozpětí 15–16 miliard dolarů, což by bylo meziroční zhoršení o 12–17 % proti 19,2 miliardám $ utrženým v Q3 2021. Hrubá marže by se už ale měla výrazně zotavit na 43,2 % a Intel očekává ziskovost, asi 12 centů za jednu akcii (dle GAAP metodiky).

Prognóza Intelu na Q3 2020
Prognóza Intelu na Q3 2022 (zdroj: Intel)

Výhled na celý rok je logicky výrazně zasažen špatnými výsledky za Q2 (a Q3 ve výhledu). Intel nyní už očekává celoroční tržby jen 65–68 miliard dolarů, což by bylo o 9–13 % horší číslo, než čeho Intel dosáhl loni (v dosud nejlepším roku své historie). Pro srovnání předchozí odhad Intelu na rok 2022 očekával tržby 73–79 miliard dolarů. Hrubá marže za celý rok je očekávaná okolo 44,8 %. Za celý zisk by ale Intel měl díky lepším výsledkům v Q1 a asi i Q4 být v zisku, jenž by měl prý dělat okolo 2,57 $ na jednu akcii.

Prognóza Intelu na celý rok 2022
Prognóza Intelu na celý rok 2022 (zdroj: Intel)

Na druhou stranu makroekonomická situace (nemluvě o bezpečnostní) ještě nemusela říct své poslední neblahé slovo, takže je asi třeba počítat s tím, že by se ještě tyto prognózy mohly dál zhoršit. Nicméně Intel teď je s jejich uváděním asi po tomto výprasku opatrnější, takže mohou být záměrně konzervativní.

Hubená doba pro všechny, nebo jen pro Intel?

Po těchto výsledcích, které se asi dají vzhledem k tomu, jak spolehlivá mašina na peníze Intel obvykle je, bez přehánění popisovat přirovnáními o studených sprchách a podobným výrazivem, budou asi s napětím vyhlíženy výsledky konkurence. AMD oznamuje své v příštím týdnu a je asi možné, že efekt zhoršující se světové ekonomiky (poptávky) a likvidovaných skladových zásob zasáhne negativně také jeho hospodářské výsledky. AMD sice nevydalo varování o zhoršených tržbách, to ale neudělal ani Intel.

Procesor Intel Alder Lake pro desktop 1600
Procesor Intel Alder Lake pro desktop (zdroj: Intel)

Na druhou stranu by AMD mohlo zažít menší otřes, pokud se mu v kvartálu podařilo vzít nějaký tržní podíl právě Intelu, což by mohlo vzhledem k jeho celkově menším prodejům horší celkovou poptávku trhu kompenzovat. Na druhou stranu ale AMD asi zasáhne navíc ještě propad prodejů GPU kvůli prasknutí kryptobubliny. Takže turbulence nejsou vyloučené.

Zdroj: Intel

Neuvěřitelné: Intel je ve ztrátě. Tržby a marže se mu v Q2 propadly mnohem hůř, než kdokoli čekal
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.83%) 23 hlasů

95 KOMENTÁŘE

 1. to přece vůbec nevadí, protože teď mají přece smlouvu s Mediatekem, pro který to vlastně dělají jen jako charitu , protože to vlastně nemají vůbec za potřebí, nebo …. oh wait ? .-)

 2. Intel momentálne hrá hlavne na Kvantitu a AMD na Kvalitu, by sa zjednodušene dalo povedať….ale od polovice tohto roka, nebude kvantita na prvom mieste. Preto si na ten 3Q/2022 Intel ešte verí, ale po uvedení Zen4 (Genoa, Raphael) to podľa mňa bude mať ťažké aj keď nasadia svojho Raptora …4Q/2022 bude ťažký hlavne konkurenčne…navyše serverový trh, ktorý by ich mohol ťahať, sa čoraz viac bude prelievať na stranu AMD, v podstate je to len na AMD a jeho výrobných kapacitách ako dostatočne dokážu presvedčiť svojich partnerov o objemoch dodávok a tým pádom ako veľmi Intel-u zoberú podiel na trhu….96 jadier Zen4 (Genoa) vs max. 60 jadier Golden Cove (Sapphire Rapids) nedávajú Intelu veľkú šancu (je to až nerovný boj)…a to neberiem do úvahy správy, že Intel s ich výrobou má zdá sa dosť problém.

  Dosť podstatné bude ako sa AMD podarí za pomoci rozdelenia kapacít na 6nm a 5nm čipy/čiplety (či ich kombináciou), resp. navýšenie o 5nm kapacity, zvýšiť výrobu a tým aj tržby….teraz bude veľmi dôležité, kto bude mať lepšie produkty na trhu, lebo tie sa budú predávať prednostne a zvyšok predaja, bude záležať na tom aký hladný bude trh…a podľa všetkého začne držať hladovku na nejaký čas . Pre konzoly asi ostane 7nm, kým to budúci rok neprevedú na nejaký 4 alebo 3nm proces Samsungu pre Slim verzie a Pro verzie konzol.

   • Z prvních deseti nejprodávanějších CPU na Alze jsou jen tři Intel a to 5. i5 12400F, 6. i3 10105, 7. i5 12400. Z toho by jeden mohl usuzovat, že Intel je sice výrobcem HighEndu (i9 12900K), ale především prodejcem LowEndu. Na finančních výsledcích se pak také musí projevit, že velkou část prodejů tvoří sestavy OEM-výrobců s CPU nižší/střední třídy, kde AMD je na rozdíl od minulosti významněji zastoupeno.

    • Na to se dá říct jen jedno: jak se naprosto prohodily role AMD a Intelu. Ještě před 10 lety to bylo AMD, kdo musel prodávat laciné modely s nízkou marží a Intel si mastil kapsy na prémiových modelech s vysokou marží.

     • AMD má (vlastne by som povedal trochu odvážne kľudne od prvej generácie Ryzenu)* konečne parádne CPUčka, TSMC parádny proces = bol by v tom už naozaj diabol ak by sa to nezlomilo na stranu AMD, či už v očiach bežných zákazníkov ale aj OEM/Noťasi/Servery.

      A AMD to pochopiteľne využíva vo svoj prospech, aj cenovo.

      *Ako Ryzeny 1000/2000 mali svoje problémy, ST výkon nebol nič extra, hry skôr horšie ale už to bolo 1000x lepšie než „stavebné stroje“ a v MT výkone to hneď na začiatku ukázalo že 4jadrá sú už ozaj málo. Od Ryzenu 3000 a 5000 je ten výkon nespochybniteľný a veľmi vyrovnaný naprieč spôsobu použitia.

      • Přesně tak, za Intelu X99/X299 nezačínal nejlevnější HEDT kombo (MB+CPU) na 55kKč (WRX80+3955WX).

 3. Doufám že stejně dopadnou i v příštích finančních zprávách tohoto roku, snad i ještě hůř.

  Jediné co takovou obří korporaci donutí se začít snažit a změnit management k lepšímu je ztráta jejich milovaných penízků.

  • Přesně tak. Tohle by konečně mohl být stimul vyházet darmožrouty a producenty powerpointů, …anebo taky ne. Někdy je už prostě příliš pozdě a firma příliš velká. Ale jsem optimista a věřím, že to Intel nakonec zvládne a nestane se z něj patentový troll. Byla by ho škoda.

   • S*ať naňho.
    Nahradia ho iný – AMD, ARM architektúry ?

    Príde mi to neuveriteľné ale naozaj, kto ho vie čo bude za 5-7rokov s Intelom (podiel/zisky/marže) ak AMD pôjde ako doteraz a TSMC „nezvoľní“ vo výrobných procesoch.

    • ad náhrada Intelu: Já to tak kategoricky nevidím.
     x86 je jediná platforma, kde na vývoji architektury pracuje více firem a v konečném čase sdílí své know-how (on ten vztah Intel – AMD je opravdu komplexní).

     Nikde jinde se nic takového neděje, snad s výjimkou „open-source“ RISC-V, který je ale zase zatím v plenkách a na můj vkus zase až příliš neřízená divočina.

     U ARMu je několik důvodů proč nečekat, že se vymaní z koncepce „mobilního“ výrobce, třeba už jen proto, že neumí vyrobit zároveň výkonné a efektivní jádro a místo toho plácá big.LITTLE. Navíc jediný, kdo si dnes dělá vlastní ARM jádra je Apple, ten ale zase svůj HW nesdílí s nikým jiným, jinak všichni jedou Cortexy.

     ad budoucnost Intelu: těžko říct. Je to velký moloch a pokud se mu nebude dařit, vidím tady poměrně „zajímavou“ variantu – fúzi s nVidia. Moc se mi to nelíbí, sfúzovat dva monopolistické korporáty, ale smysl by to dávalo oběma stranám IMHO. nVidia by se konečně dostala k vlastní platformě, Intel by se dostal k (všeho)schopným manažerům. A navíc by vznikl multimiliardový korporát, který bude už prakticky nepotopitelný.

     edit: a ještě poznámka: Intel s AMD se navzájem stále potřebují, i navzdory deklarované řevnivosti. Je to paradox, ale je to tak.

      • jako správný Atreides jistě víš, že Sardaurkaři se nezastaví před ničím. 😉

      • Ale zároveň vie, že džihád fremenov je rovnako nezastaviteľný…

      • Jestli jede plánovací oddělení Intelu na melanži, pak není divu že jim nevychází dlouhodobé předpovědi.

     • Když se podívám na serverové ARM, tak žádné big.LITTLE. a přitom dobrý poměr výkon / spotřeba. Spíš je otázka, zda je to řešení dostatečně universální proti x86 a nebo se víc hodí pro konkrétní segment serverového použití.

      • Můžeš být konkrétní a srovnat ARM s nějakou soudobou x86 špičkou, třeba poslední modelovou řadou EPYCu? Porážet Intely samozřejmě není až tak složité. 🙂

   • A mají co trolit? Původní AMD64 (x86_64) z roku 1999 již patrně vypršela patentová ochrana (20let) a každým rokem přibývají další doplněné instrukční sady např. SSE3 (v 2025?). Takže se můžeme časem dostat do situace, kdy bude legální nabídnout částečně/dostatečně (až na nejmodernější instrukční sety) x86_64 kompatibilní CPU.

  • Probere v čem?
   Že si přikoupím další akcie? To ano. Doufám, že dnešní panika bude dostatečně vysoká a cenu pošle co nejníže.
   Nebo jak si představujete probrání akcionáře? Akcionář má jen 3 možnosti. Prodávat, držet nebo nakupovat.
   Prodávám tehdy, když se mi zdá cena vysoká. V minulosti jsem Intel prodával už několikrát. Kupuju tehdy, kdy se mi zdá cena nízká. A když nevím, jestli prodat nebo koupit, tak jen držím to, co mám.

   • Tak to jste mne překvapil, že se ptáte. Stejně tak mne zarazil nákup akcií které půjdou dolů. Líbilo se mi na Vás, že tu svoji milovanou společnost hájíte i když hodně nekriticky. Tenhle pragmatický peněžní přístup jsem přece jenom neočekával.

    Co jsem očekával, od člověka která má svoji firmu rád? To, že pragmaticky nevyužije situace ale bude přemýšlet jak firmě nejlépe pomoci. No možná že tohle je vlastně důkaz že Ta Vaše zaslepenost Intelem odchází.

    • Že jsem tady hájil nekriticky Intel, byl jen váš (množné číslo) dojem. Pro mě je Intel jednou ze společností mého akciového portfolia. Myslel jsem, že to pochopíte, když jsem si koupil Ryzen R9-3900X, ale stejně jste to nepochopili. Zkoušel jsem se to tu vysvětlit mockrát, že vlastním třeba akcie Fordu, ale jezdím v Hondě, nebo vlastním akcie Kraft Heinz Company, ale kečup si kupuju od konkurence. Akorát vakcínu jsem si nechal píchnout tu od Pfizeru a to jen proto, že s ní zrovna ten den očkovali.
     To, co vy považujete za nekritické obhajování, je pravý opak. Je to snaha ukázat zfanatizovanému davu, že nemá pravdu.
     Já celkem chápu, že někdo fandí AMD (já od nich měl více procesorů než od Intelu, jak už jsem tu taky mockrát psal). Ale vadí mi to nekritické finanční myšlení. Podívejte se na současnou situaci. AMD má tržní kapitalizaci aktuálně větší než Intel. Zdá se vám to smysluplnné? AMD aktuálně vyrábí v podstatě jen tři věci. Procesory, grafiky a po akvizici Xilinxu i FPGA čipy. Intel vyrábí totéž + mraky dalších čipů. A k tomu vlastní továrny. Můžete se jim vysmívat, ale samotné továrny mají cenu v řádu desítek miliard dolarů každá. No a pak má Intel zlaté vejce, společnost Mobileye. Vsadil bych se, že během pár let začne tento automobilový segment vydělávat víc než segment osobních počítačů. Intel se jí chce zbavit (uvést ji na burzu a vydělat na tom pár desítek miliard dolarů), a pokud to udělá, tak já si ji naopak koupím. Počítače totiž nemají moc kam růst. Naprostá většina lidí rychlejší počítač nepotřebuje. Dcera má aktuálně můj 11 let starý počítač s i5-2500K, který jsem jí ještě podtaktoval a podvoltoval na 3 GHz, v tom je 16 GB RAM, jede to na integrovanou grafiku a do FHD rozlišení to zvládá naprosto všechno, co ona může dělat (kancelářské aplikace, web a videa). Pokud neumře deska (což byl mimo ztišení druhý důvod toho podtaktování), tak ten počítač bude fungovat dalších 5 let úplně v pohodě (max. se do něj dá nějaká málo výkonná grafika s akcelerací moderních formátů, aby k tomu šel připojit i 4K monitor).
     Nebo se podívejte na investice. Intel do investic vráží asi 6x tolik (zatím nevíme, kolik do toho vrazilo AMD v tomto kvartálu). Ale je to asi nepodstatné. Vráží do investic násobně více a ono se to někde časem projeví, i kdyby jen tím, že pak má co prodat.
     Dnešní pokles jeho akcií mě moc nepotěšil. Čekal jsem, že bude větší. Aktuálně jsou akcie Intelu dražší, než byly 5. července. Tedy evidentně ty výsledky ty investory zas až tak nevyděsily. 10% pokles býval i po daleko příznivějších finančních výsledcích.

     • A přesně tohle nechápu. Ten rozpor ve Vašem nekritickém hájení Intelu (jeho rozhodnutí jako společnosti) a tenhle přístup akcionáře. Vy si to neuvědomujete a ani nechcete uvědomit.

      Jenom namátkou t toho Vašeho elaborátu „Nebo se podívejte na investice. Intel do investic vráží asi 6x tolik“ tak tomu říkám efektivita. A těch technologických mrtvolek co po tom zůstalo 🙁

      Howgh to nemá cenu. Raději budu ten zfanatizovaný dav.

      • Většina si myslela, že stačí jiný CEO a ono by to chtělo spíše jiný Intel.

      • Vy asi nechápete, že diverzifikace není neefektivita. A je jedno, jestli je to u firmy nebo u jednotlivce. Diverzifikace snížujete riziko, ale logicky, čím nižší riziko, tím nižší výnos. To je jeden ze základních zákonů investování. A Intel diverzifikuje. Podívejte se na jeho nákupy společností, podívejte se na jeho portfolio produktů. Ano, zdaleka ne všechno vyjde, a vy to následně ohodnotíte jako vyhozené peníze. Ale jiné věci zase naopak vyjdou tak, že si vydělají nejen na sebe, ale i na ty ztrátové investice. A ve výsledku záleží hlavně na tom, kolik bylo investováno.
       Tohle mi třeba chybí u toho AMD. O tom, že investují do třech produktů, jsem už psal. Ale i třeba jejich akvizice. Kdysi koupili ATi a málem kvůli nim zkrachovali. Velké sousto. Teď koupili Xilinx, o dost chytřeji výměnou akcií, ale i tak je to pořádná pálka, kterou sice společnost zdánlivě nezaplatila, ale akcionářům klesl podíl na společnosti. Pořád samé vysoké sázky a doufání, že to vyjde. A tohle já nemám rád. Jsem konzervativní investor.

      • Trzni kapitalizace AMD je ted 148mldUS$, vydanim novych akcii za 34mld pro akcionare Xilinx se snizil podil akcionaru na AMD casti o „1/4“, ale ziskali zase „3/4“ podilu na Xilinx casti. AMD ma obrat dlouhodobe tak 4x vetsi, takze to vcelku sedi. Xilinx je leader na trhu FPGA. Cas ukaze zda krome udrzeni pozic prijde i nejaky synergicky efekt pro HPC atd.

      • PetebLazar 29.7.2022 at 20:24

       I já si myslel že nový šéf změní Intel. Mýliti se je ale tak lidské.

 4. V diskuzi se tak nějak ztratilo, že Intel vydělal za kvartál 15 miliard dolarů a bude vyplácet pravidelnou dividendu.
  Kromě toho, už snížili výrobu aby vytvořili vyšší poptávku, viz. minulé články, tím pádem opravdu zvýší marži = výdělky a o ty akcionářům jde.
  Vzhledem k tomu, že je útlum na trhu s výpočetní technikou tak je to velmi dobré. A zákazník si zjevně chce, nebo bude muset chtít, připlatit za kvalitní výrobek, viz. nové výkonnější a budoucí Raptor/Meteor Lake, inflace a zároveň růst mezd.

  • Takže na dividendu si bude Intel půjčovat?

   Nepříznivá situace? Řekl bych spíše že je normální situace a trh se vrátil k normálu. Ne díky zhoršení ale díky normalizaci po opadnutí křemíkového sucha se ukázala pravda o Intelu v celé své nahotě. Ano také jsem zaskočen.

     • Dividendy se snad vyplaci se zdaneneho zisku, takze k tomu potrebuji asi pouze hotovost na uctu. Vyplaceni dividend nad ramec zisku jim snizi vysi financniho majetku.

      Financni vysledky snad reflektuji pouze prijmy/vydaje za dane obdobi stav dostupne hotovosti (majetek) pred/po to nezohlednuje. Na to jsou zase jine metriky.

      • Ano ale jestli je zaplatili z tohohle rozpočtu za minulé období jak tvrdí jankomrska 29.7.2022 at 11:42

      • Nelze vyplácet dividendy ze záporné částky (aktuální kvartál skončil ztrátou), takže jde o peníze pocházející ze zisku z předchozích období. Asi nepůjde o peníze z rozpočtu (nejde snad o nákladovou položku), ale z majetku (hotovost získaná zdaněním předchozích zisků).

      • Ano souhlasím. No ale jestli se jedná o peníze „ze zisku z předchozích období“ pak si je museli někde půjčit a bylo to na dluh. Něco prostě museli ošidit. Třeba je sebrali Kodurimu. … nebo kecá jankomrska 29.7.2022 at 11:42

      • V dividendách nevyplacený (jinak neutracený/neinvestovaný) zdaněný zisk se dlouhodobě hromadí na účtech úspěšné firmy. Firma nezačíná každý rok/kvartál s nulou ve vlastních penězích na účtech. Například Apple disponoval letos cca 200mldUS$ hotovosti a investicemi (dluhopisy?). U Intelu to letos bylo 38mldUS$, stále dost na vyplacení dividend pro částečné uklidnění akcionářů. Asi už ne tolik, aby realizovali svůj vcelku pravidelný odkup vlastních akcií (podpořili tím cenu akcí, zvýšili podíl akcie na majetku a zlepšili likviditu v očích budoucích investorů).

      • To hromadění opravdu firmy nedělají asi jste se špatně vyjádřil. „V dividendách nevyplacený (jinak neutracený/neinvestovaný) zdaněný zisk se dlouhodobě hromadí na účtech úspěšné firmy.“

       „U Intelu to letos bylo 38mldUS$, stále dost na vyplacení dividend pro částečné uklidnění akcionářů. Asi už ne tolik, aby realizovali svůj vcelku pravidelný odkup vlastních akcií “ No tak mi vlastně říkáte, že si Intel půjčil z ceny svých akcií.

      • Co se podle Vás stane ze zdaněným ziskem, když se vedeni rozhodne že tento rok nebudou dividendy akcionářům vypláceny? Stane se to rezervou, která může být použita dle potřeby v rámci chodu společnosti, nebo klidně později vyplacena ve formě dividend.

       Prectete si mnou drive odkazovana pravidla, treba to z nich toho pochopite. Popisuje to i pravidla pro vyplaceni dividend pri ztrate v aktualnim obdobi (u Intelu jde zatim pouze o kvartal, zde je asi mineno cele fiskalni obdobi .. rok).
       https://www-corporate–cases-com.translate.goog/2012/07/dividend-in-case-of-inadequate-of-profits.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp

      • Asi tohle jsme myslel. Zisk se hromadí na účtech firem které řídí totální negramota. Tam snad Intel ještě nedopěl. Ležení peněz na účtech je to nejhorší využití peněz jaké může být.

   • Všiml jste si, že Intel v prvním čtvtletí vydělal naopak rekordně mnoho? 8,1 miliardy čistého. Tedy za letošní rok je zatím 7,6 miliardy v plusu. Dividendy za celý rok jsou skoro přesně 6 miliard, takže na ně už si vydělal. Lotos už 2x dividendy vyplácel, takže ho čeká už jen výdaj 3 miliard a aktuálně má na účtech 4,3 miliardy.
    Mimochodem, dluh za poslední čtvrtletí i přes ztrátu snížil o 240 milionů dolarů.

 5. Ten sešup se dal logicky očekávat v celém odvětví. V době koronaviru všichni nakupovali jak šílení. Firmy investovali do home office, servrů, celkových upgradů IT, školy nakupovali hromady PC, lidi seděli doma a neměli co dělat, tak nakupovali nové PC, konzole atd., k tomu krypto šílenství… A trh je nyní nasycen. Počítačů je nakoupenu více než je jich třeba. Bazary, inzerce jsou plné hardwaru který nikdo nechce.