Nezobrazuje vám YouTube videa ve 480p a 1080p? Víme proč

0

Google potichu upravil video přehrávač na YouTube. Pokud používáte prostředí HTML5 místo Flash Playeru, je možné, že už u videí nemůžete přepnout na rozlišení 480p a 1080p. Nejde o chybu videa, ale záměr YouTubu. Provozovatelé sítě totiž u těchto dvou kvalit vyžadují na straně prohlížeče podporu tzv. Media Source Extensions (MSE).

HTML5 přehrávač v Chromu HTML5 přehrávač ve Firefoxu
HTML5 přehrávač v Chromu a Firefoxu

K čemu MSE slouží? Už název napovídá, že jde o mediální doplněk. Umožňuje za pomocí JavaScriptu doplnit přehrávač o funkce, které standardní HTML5 neumí. To se týká hlavně technologie adaptive streaming, která automaticky přizpůsobuje datový tok (a tedy kvalitu) videa koncovému zařízení. Upravuje se tak v závislosti na rychlosti připojení a dostupných systémových prostředcích (procesor, paměť). MSE ale nad HTML5 video umí i přidávat reklamy nebo zpřístupňovat časový posuv (timeshift) pro živé vysílání.

HTML5 přehrávač v Chromu HTML5 přehrávač ve Firefoxu
HTML5 přehrávač v Chromu a Firefoxu

S MSE si dnes poradí poslední verze Chromu, Opery a Internet Explorer 11. Chrome to zvládne pro formáty H.264 i vlastní VP9, Opera jen pro druhý a IE jen pro první formát. Firefoxáci a uživatelé Safari mají smůlu. Firefox už nicméně na zavedení Extensions pracuje. Pokud jej tedy používáte, je lepší doinstalovat Flash Player, ve kterém funguje i plné rozlišení a další funkce, jež jinak musí přidávat MSE.

 

Zdroj: Ghacks

Ohodnoťte tento článek!