nForce 790i v podání Gigabyte

0

Včera jsem věnoval pár řádků textu zprávě, že vydání GeForce 9800GX2 bude o týden odloženo. Dvoučipová grafická karta ale není jediné dítko Nvidie, které se potýká se zpožděními – oproti původnímu plánu zaostává také vydání nového high-endového čipsetu pro platformu Intel, nForce 790i SLI; podle některých bylo vydání GeForce odloženo právě proto, aby mohla Nvidia vydat celou platformu naráz. Zkraťme si nyní čekání a podívejme se na fotografie základní desky Gigabyte GA-790SLI-DQ6.

Deska podporuje nejnovější procesory Intelu, včetně 45nm čtyřjader, se kterými měla minulá generace nForce problémy. Oficiálně je podporována 1600MHz FSB a pro radost ze synchronního provozu také 1600MHz DDR3.

nForce 790i už nepoužívá můstek nForce 200, jde tedy o klasickou čipovou sadu skládající se z northbridge a southbridge. nForce 790i podporuje Tri-SLI nativně a všechny tři modré PEG sloty mají tedy skutečně zapojených všech 16 linek. Čtvrtý, oranžový slot, přidal Gigabyte z vlastní vůle a na něj pravděpodobně zbyly jen 4 linky.

Chvílemi mám dojem, že výrobci se předhánějí, kdo nabídne bohatší výbavu, bez ohledu na to, zdali ji někdo využije. Pohled na zadní panel GA-790SLI-DQ6 je přesně taková chvíle. Vedle šesti USB portů zde najdeme po dvou FireWire, Ethernet a eSATA portech. Přímo na základní desce je přitom SATA konektorů dalších šest a nechybí ani IDE port.

Na začátku jsem přetlumočil spekulaci, že Nvidia chce vydat nForce 790i současně s GeForce 9800GX2, což by znamenalo 18. března/marce, TechConnect Magazine ale odhaduje vydání tohoto motherboardu až na počátek druhé čtvrtiny roku, tedy duben/apríl.

Zdroj: TechConnect Magazine

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Teda to je teda pěkně blbej zvyk z pctuningu, uvádět jména měsíců i slovensky.
  To potom působí tak, že máš slováky za hňupy co neumí ani trochu česky a naopak by vypadalo pro nás úžasně, kdyby slovensky psané články měly české překlady…

  Rovnou můžete publikovat i v angličtině, pomyslíte-li i na další „menšiny“ 🙂

 2. ten maj mate aj vo vlastnom jazyku. Let’s not forget.

  Byl pozdní večer – první máj –
  večerní máj – byl lásky čas.
  Hrdliččin zval ku lásce hlas,
  kde borový zaváněl háj.

  K.H.M. Máj

 3. Tiež ma potešilo, že ste v článku uviedli aj slovenský preklad mesiacov. Nemám pocit, že by zo mňa niekto robil hlupáka. Čeština mi nerobí problémi, ale názvy mesiacov sú pre mňa niekedy skutočne tvrdý oriešok. Zvlášť keď je v nejakom článku 20 dátumov vyjadrených slovne /samozrejme to nie je teno prípad/. Ak by to však malo robiť zlú krv, tak kľudne budem naďalej listovať v mojom česko-slovenskom kalendári.
  P.S. Dobrý web má kvalitných redaktorov, súper web aj čitateľov. Na to nezabúdať! Inak toto je téma na anketu ako stvorená.