nForce pro Nehalem bude?

0

Před časem se objevila zpráva, že Nvidia se stáhne z trhu čipsetů. Sama společnost to popřela a nelhala nám – nové nForce opravdu budou. Ale protože na každém šprochu je pravdy trochu, vyplní se má tehdejší prognóza, že Nvidia vyklidí pouze high-endové bitevní pole. Otázka, co poté bude se SLI, je už také zodpovězena.

Představitelé Nvidie sice sami řekli, že Nvidia má licenci na QPI a teoreticky by mohla navrhnout a prodávat čipset pro platformu LGA1366 (procesory Core i7 s jádrem Bloomfield), vše ale nasvědčuje tomu, že čipset pro tuto platformu od Nvidie nebude – jsou-li v tom nějaké špinavé praktiky Intelu, kterému je nForce trnem v oku, o tom můžeme pouze spekulovat.

Není ale pravda, že nebude existovat nForce pro Core i7. Později se totiž objeví ještě low-endová platforma na bázi architektury Nehalem – čipy Lynnfield a Havendale s paticí LGA1160. Ty nepoužívají sběrnici QPI, PCI Express řadič je integrovaný v procesoru a pro komunikaci s čipsetem slouží staré rozhraní DMI. Podle Fudzilly Nvidia plánuje uvést čipsety právě pro tuto platformu, která bude působit v nižším segmentu trhu. Některé procesory pro tuto platformu ale mají mít integrované grafické jádro – bude tedy Nvidia moci využít svou největší výhodu, kterou jsou právě kvalitní IGP?

Před několika dny byly zveřejněny výsledky analýzy společnosti Mercury Research, podle kterých Nvidia drží 60 % trhu čipsetů pro procesory AMD a 16 % trhu na platformě Intelu. Procesorů AMD a tudíž i čipsetů se ale prodává málo, navíc AMD se daří zvyšovat podíl svých vlastních čipových sad. Postupný útlum platformy LGA775, který nás čeká po vydání Core i7, čipsetovému byznysu Nvidie také neprospěje. A jsme opět tam, kde jsme byli – tedy u otázky, zdali Nvidia odejde, nebo „bude odejita“.

Zdroj: Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!