NHL vstupuje do digitální éry. Očipuje hráče i puky

3
nhl hockey 1600
Ilustrační foto
-
Zdroj: NHL

Za necelý měsíc odstartují v kanadsko-americké NHL vyřazovací bitvy o Stanley Cup. Hokejová liga během nich již naostro nasadí technologii Puck and Player Tracking, jejíž název je všeříkající. Má za úkol sledovat pohyb hráčů i puku. Tuto vychytávku již NHL testuje a vyvíjí sedmým rokem, dosud se ale používala jen při utkání hvězd či nedávno ve vybraných třetinách některých zápasů. Letos bude ve všech zápasech playoff, od příští sezóny pak i v základní části.

Hráčům budou na ramena připevněny speciální odznaky se snímači pohybu a integrovanou anténou, totéž bude v upravených pucích. Podle komisaře ligy NHL Garyho Bettmana prý hráči nepoznají, že je puk jiný. Nijak se nemění jeho vlastnosti a zůstává nadále odolný. Generálním manažerům týmů ukazoval, jak puk vydržel i nárazy do stěny v rychlosti 270 km/h.

Kromě modulů na hráčích a kotoučích celý systém využívá ještě 14 až 16 antén namontovaných u stropu haly a čtyři kamery. Na každý zápas pak bude připraveno 40 puků. Momentálně je technologie nasazena již v 26 arénách, od příští sezóny bude ve všech 32 (do ligy naskočí Seattle). Tvůrci technologie mluví o tom, že je schopna analyzovat pohyb puky 2000krát za sekundu a přesností na centimetry, pohyb hráčů sleduje 200krát za sekundu.

Technologie zatím nemá podobně jako jestřábí oko sloužit rozhodčím, přestože má předpoklady k tomu určit, jestli byl puk za brankovou čárou nebo hráč v ofsajdu. Na to budou sudím nadále stačit oči, případně asistent u kamery. Puck and Player Tracking se v této fázi využije jen u televizních přenosů, kde pomůže s grafikou a statistikami.

TIP: Evoluce Jágra ve hře NHL. Za skoro 30 let tam chyběl jen jednou (video)

Kromě přesné pozice bude vyhodnocovat také rychlost hráčů i puku, ujetou vzdálenost, čas na ledě, délku střídání nebo čas odehraný v jednotlivých pásmech. Od příštího roku bude sledovat též úspěšnost zákroků dle vzdálenosti, umístění a polohy; držení puku atd.

Jsme v éře, kdy jsou příležitosti neomezené. Pokud jste mileniál nebo generace Z, sledujete sport jinak, než tomu bylo dřív. My vám dáme, co chcete,“ říká Bettman.

Zdroj: NHL

NHL vstupuje do digitální éry. Očipuje hráče i puky
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

3 KOMENTÁŘE

  1. Nevíte jestli se ta technologie skutečně na letošní play off NHL spustila, když byla ta koronová pauza? Zkoušel jsem to různě dohledat, ale nikdy nic. https://www.betarena.cz/rubriky/sportovni-clanky/nhl-play-off-program-a-vysledky_2223.html . Konkrétně ten úterní čtvrtý gól co dostal Francouz byl až zvláštně jasně posouzen jako regulerní a přitom z žádného záběru nebyl puk vidět zda přešel brankovou čáru. Jinak nechápu dle čeho rozhodčí usoudil, že to gól byl když ne dle puck trackingu.