Nintendo NX bude modulární mobilní konzole/tablet, prototypy běží na Tegře X1

0

Před časem se nám tu objevila informace, že připravovaná konzole Nintendo NX přeruší šňůru zařízení (Gamecube, Wii, Wii U), v kterých byla grafika od ATi nebo AMD, a že tuto zakázku údajně ulovila Nvidia. Zdá se, že tyto zvěsti měly pravdu. Podrobnější informace, které se o konzoli objevují nyní, potvrzují také spekulace, že to znamená mobilní koncepci tohoto přístroje, neboť to je segment, pro který Nvidia procesory vyrábí.

 

Next-gen Nintenda běží na ARMU a Tegře X1

To, že Nintendo CPU, GPU nebo obojí pořídí u Nvidie, nemuselo nutně znamenat, že by šlo přímo o mobilní čip Tegra. Nvidia by patrně byla schopna vyvinout speciální velké „APU“ po vzoru čipů pro Xbox One a PlayStation 4 s grafickou částí desktopové třídy a větším množstvím CPU jader. Nicméně podle webu Eurogamer je skutečností první varianta a přístroj NX bude skutečně založen na Tegře. V současných vývojářských strojích, které mají konzoli simulovat, je údajně osazena Tegra X1, tedy stejný čip, který je například v Shield TV. To ovšem nemusí znamenat, že přesně totéž bude i ve finální konzoli, v té by mohl být výkonnější následník, případně podobný, ale upravený SoC.

Tegra X1 je SoC s osmi procesorovými jádry architektury ARM – čtyřmi Cortexy-A57, které dávají většinu výkonu, a čtyřmi doplňkovými jádry Cortex-A53; jde tedy o čip koncepce big.LITTLE, jak je známe z mobilů. Jako grafickou část má Tegra X1 GPU architektury Maxwell s 256 stream procesory. Specialitou je možnost provádět výpočty s poloviční přesností proti PC (FP16), čímž grafika může zdvojnásobit svůj teoretický výkon za cenu nižší kvality obrazu. Při použití těchto výpočtů má hrubý výkon být až 1 TFLOPS.

Tegra s architekturou Pascal, modul Jetson a Drive PX 2 s GP106 (Zdroj: 4Gamer)
16nm Tegra s architekturou Pascal (Computex 2016, Zdroj: 4Gamer)

Tegra X1 je vyráběna na 20nm procesu, v sériových Nintendech NX by ale snad mohla být použitá jiná verze vyráběná na FinFETovém procesu a možná i s vyšším výkonem (že by dvanáctijádrová 16nm Tegra z automodulu PX 2?). Na druhou stranu by ale Nintendo mohlo jít i opačným směrem a využít modernější výrobu ke snížení spotřeby. Vývojářské stroje mají totiž zřejmě příkon poměrně vysoký a vyžadují aktivní chlazení, jež je pod zátěží prý již hodně slyšet.

To by ovšem nebylo pro sériové konzole NX moc vhodné, jelikož podle Eurogameru nepůjde o zařízení stolní, ale primárně mobilní. Nintendo se zřejmě zcela hodlá přeoritentovat z klasických konzolí na mobilní sféru, a nabízet NX jako přístroj, který si můžete sebou vzít kamkoliv, a u nějž bude možnost připojení k televizi (patrně formou nějakého doku) až sekundární možností, byť třeba stále jakžtakž rovnocennou. Z toho ale vyplývá, že konzole musí mít mobilní hardware, jenž se bude schopen uchladit v tabletu podobném formátu a také se spotřebou umožňující nějaký čas hrát z baterie.

Nintendo NX prý bude mobilní konzole s možností dokování, ovladače mají být odnímatelné (Zdroj: Eurogamer)
Nintendo NX prý bude mobilní konzole s možností dokování, ovladače mají být odnímatelné (Zdroj: Eurogamer)

Eurogamer uvádí, že Nintendo konzoli NX koncipuje tak, jak se již spekulovalo: do jisté míry bude evolučně vycházet z ovladače konzole Wii U, který již má vlastní dotykový displej. U NX se ale přímo do této ruční části přestěhuje vše podstatné včetně výpočetního hardwaru a z původní hlavní části asi zbude jen cosi jako replikátor portů či kolébka pro připojení k televizi a nabíjení (teoreticky by mohla i nějak pomáhat s chlazením, čímž by mohla zvyšovat výkon zadokovaného NX – něco takového kdysi vymýšlelo AMD pro konvertibilní tablety).

Nintendo Wii U
Nintendo Wii U

 

Tablet Nintendo NX?

Zajímavý detail je, že Nintendo údajně navrhlo NX tak, aby ovládací elementy nacházející se po stranách byly odnímatelné. Základní jednotka by tak mohla být docela kompaktním a normálně použitelným tabletem, který bude možno osamostatnit, pokud zrovna nechcete hrát. To vypadá na dobrý nápad, jelikož „madla“ byla na takovýchto zařízeních vždy nepraktická a ubírala z plochy použitelné pro LCD. Výsledná zařízení (viz například první Shield on Nvidie) pak nejsou moc praktická k ničemu jinému než hrám; Nintendo NX by ovšem už mohlo být univerzálem, který bude dobrý i pro čtení nebo sledování videa v posteli, vlaku či autobusu.

 

 

Nintendo NX má pro distribuci her používat „cartridge“ (dnes bychom řekli spíše spíše paměťové karty), takže odpadne nutnost optické mechaniky. Nintendo prý doporučuje použití 32GB karet, což se Eurogameru zdá jako málo, nicméně nezapomínejme, že jde o mobilní váhovou kategorii, hry tedy nevyhnutně budou méně náročné a také s menším množstvím dat než u velkých her pro PC a konvenční konzole. V tuto chvíli je velice nepravděpodobné, že by se Nintendo vůbec pokoušelo s tímto hardwarem nějak dosáhnout grafické kvality rovnocenné přístrojům Sony a Microsoftu.

Konzole má mít vlastní operační systém, nebude založena na Androidu. Údajně také nemá poskytovat zpětnou kompatibilitu s Wii/Wii U, což vzhledem k omezenému výkonu a velkým odlišnostem v hardwaru nepřekvapí.

 

Nintendo již nedávno prozradilo, že konzole (či konvertibilní tablet?) NX má „přijít v březnu 2017“. Podle Eurogameru už ale přípravy vrcholí a prý by snad mohlo dojít k nějakému předběžnému odhalení již nyní na podzim, a to prý v září.

Zdroje: Eurogamer (1, 2)

Nintendo NX bude modulární mobilní konzole/tablet, prototypy běží na Tegře X1

Ohodnoťte tento článek!