Nintendo NX je prý handheld, spojí mobilní i klasické hraní. Zpoždění kvůli VR?

0

Z tchajwanského webu DigiTimes, který vydává obvykle zprávy sledující asijský IT průmysl spíše z ekonomického než přímo hardwarového pohledu, občas vypadnou zajímavé informace, které toto médium získává od různých dodavatelů či distributorů. Tento týden se mezi nimi vynořil zajímavý soubor zvěstí o připravované konzoli Nintendo NX.

Informace mají údajně pocházet od zdrojů ve firmách, které budou do výroby nové konzole nějak zapojeny – to má dle DigiTimes být například Foxconn, Misumi, Hosiden, Macronix, Pixart Imaging a Delta Electronics. První částí této zvěsti je, že výroba konzole údajně nabírá určité zpoždění. Výroba měla prý původně začít už okolo poloviny letoška, nynější plán je ale posunutý asi o půl roku, takže má masová výroba startovat až začátkem roku 2017. Od dodavatelů některých klíčových komponentů nyní Nintendo žádá nájezd produkce do konce letoška.

Dle DigiTimes jsou důvodem odkladu úpravy zařízení, které mají zajistit lepší integraci klasického obývákového a mobilního hraní (co přesně se tím však míní, to Bůh suď), ale také nějakých funkcí spojených s virtuální realitou. Zřejmě šlo o úpravy hardwaru, jinak by nevedly ke odložení výroby. Připomeňme, že „příchod nové generace Nintenda“ firma oficiálně avizovala na březen příštího roku, což by při startu produkce třeba i začátkem ledna znamenalo hodně napjatý harmonogram. Ovšem toto datum by mohlo být uvedením například jen v Japonsku, nebo by mohlo jít jen o odhalení a ne hned start prodejů.

Nintendo Wii U
Nintendo Wii U, aktuální konzole v nabídce firmy

 

Nintendo NX primárně mobilní?

Pozoruhodnější je druhá část zprávy. Stejné zdroje totiž údajně přinesly i určité informace o podobě konzole, o níž doposud nebylo moc jasno. Podle těch nebude Nintendo NX těžkotonážním na výkon zaměřeným strojem, který by se dal přirovnat k desktopovému PC (jako PS4, Xbox One a jejich údajně připravované upgrady NeoScorpio). Podle DigiTimes jde naopak o mobilní zařízení do ruky, tedy „handheld“. S tím by možná mohly sedět informace o tom, že hardwarovým srdcem je prý ARM SoC Tegra od Nvidie.

Nintendo NX má údajně mít displej o úhlopříčce pět až sedm palců a zabudované prvky klasických konzolových ovladačů (gamepad, joystick), fungovalo by tak jako klasická mobilní konzole typu PSP či 3DS. Ovšem toto zařízení má být možno připojit k televizi a hrát na velké obrazovce, podobně jako s klasickou konzolí. Zatím nevíme, zda jen kabelem, bezdrátově (streamováním přes Miracast) či pomocí nějakého speciálního dokovacího zařízení. To by případně mohlo poskytovat i dodatečný hardware pro zvýšení výkonu, ve stylu krabičky, dodávající sílu navíc systému PlayStation VR od Sony. Jak již bylo řečeno, na nějakých VR schopnostech u NX nyní pracuje i Nintendo.

Bude-li NX mobilní konzolí umožňující hrát na televizi, mohlo by se na první pohled silně podobad GamePadu Wii U
Bude-li NX mobilní konzolí umožňující hrát na televizi, mohlo by se na první pohled silně podobat GamePadu Wii U

Pokud se tento směr evoluce u Nintenda potvrdí, půjde o poměrně zajímavý trend, kdy se asi nebude konat eliminace kritizovaného skluzu ve výkonu, ale naopak bude pokračovat diferenciace jinými cestami. Na druhou stranu bude takovýto vývoj organicky navazovat na Wii U. To totiž také má LCD v ručním ovladači a údajně hybridně-mobilní NX by tak do značné míry předznamenávalo. NX by toimu bylo podobné, jen by se výpočetní hardware přestěhoval přímo do ovladače, který by se stal hlavní a autonomní jednotkou celého systému.

Tomu by pomohlo odbourání optické mechaniky, což je fyzicky největší komponenta, pomineme-li souhrn napájecích a chladících komponent, které mohou podle spotřeby nabývat různých podob. Na druhou stranu to ale také znamená, že spotřeba a tepelný výkon CPU a GPU v konzoli NX nemůže být o mnoho větší, než je u výhřevnějších druhů tabletů.

 

 

Objednávky byly omezeny na konzervativnější počet

Poslední částí zprávy webu DigiTimes je však také to, že Nintendo zredukovalo plánovaný objem produkce pro první rok, což by mohlo svědčit o tom, že počítá s menším zájmem, než v jaký doufalo původně. A tedy o obavách z přijetí novinky. Během prvních dvanácti měsíců chtělo údajně Nintendo původně nechat vyrobit 20 milionů kusů, což by bylo hodně vysoké číslo překonávající prodeje Xboxu One i PS4. Cíl byl ovšem podle DigiTimes zredukován na „pouhých“ 9,5–10 milionů kusů. Může to také souviset s obavou, že celý herní trh se bude zmenšovat, a se špatnými prodeji Wii U. Nicméně pokud by NX bylo hit, může Nintendo vždy objednávky zvýšit, takže ve věci nemusí mít prsty nic jiného než předběžná opatrnost.

Zdroj: DigiTimes

Nintendo NX je prý handheld, spojí mobilní i klasické hraní. Zpoždění kvůli VR?

Ohodnoťte tento článek!