Nintendo ohlásilo vydání nové konzole NX na březen 2017. Vnitřnosti od AMD?

0

Nintendu se v současné generaci nepodařilo zopakovat úspěch konzole Wii, které vzdor slabému hardwaru (pro který bylo zpočátku i zcela odepisováno) v počtech prodejů poráželo výrazně silnější Xbox 360 i PlayStation 3. Následující konzole Wii U už takové štěstí nemá a relativně záhy se tím pádem začalo mluvit o tom, že dostane náhradu dříve, než se původně čekalo. To se během uplynulých měsíců s přibývajícími indiciemi postupně změnilo v oficiálně potvrzenou pravdu. Tento týden bylo ovšem ono příslovečné zlomení hole nad Wii U symbolicky korunováno, Nintendo totiž oznámilo již téměř přesný termín, kdy nová konzole přijde na trh.

A tento den není již vzdálený ani dvanáct měsíců. Firma se odhodlala prozradit, že novou konzoli uvede v příštím březnu (2017). Tuto informaci do světa vypustila americká pobočka Nintendo of America na Twitteru – jde tedy o naprosto oficiální věc. Sdělení je velice stručné, hovoří toliko o „nové generaci Nintenda“, jež má v březnu přijít, a dále obsahuje již jen důležitý „hashtag“ #NX. Právě písmena NX by měla tvořit jméno nové konzole. Nintendo se tak obrátí k vlastní tradici (konzolím jako NES, N64) po epizodě se značkou „Wii“, poněkud poplatnou době a její aktuální módě.

Technické podrobnosti žádné sděleny nebyly, v následujících měsících se ale nepochybně všechna pozornost upne k hardwaru připravované konzole – případným novinkám v ovladačích, perifériích, či propojení s mobilní technologií, ale více než jindy asi k internímu hardwaru. Bude zajímavé vidět, jak daleké Nintento vyvodí důsledky z kritizovaného nízkého výkonu a jak velkým upgradem NX bude. Přímo investorům bylo sděleno, že konzole bude mít „novou koncepci“; březnové vydání má také být celosvětové.

 

 

Opět Jaguar + GCN, nebo ARM?

Wii U vychází úzce z původního Wii a nese tedy GPU od AMD/ATi a separátní procesor s architekturou PowerPC od IBM. Aktuální spekulace se vesměs shodují na tom, že první část pravděpodobně opět poskytne AMD, jen zřejmě již v jednotném čipu APU. Architektura PowerPC bude naopak asi opuštěna, neboť kromě výkonu byl další stížností na Nintendo komplikovaný vývoj. Podle nepotvrzených zvěstí se společnost pokouší tento problém eliminovat a logickým důsledkem by bylo přejít na standardnější CPU pro co nejsnazší portování her. NX by proto mohlo mít stejně jako konkurenti jádra x86 od AMD. Možností je asi i ARM, tam by však bylo třeba platit licenční poplatky za každý kus a pro portování her z PC či dalších konzolí by byl naopak překážkou navíc.


Nintendo Wii U (Zdroj: AnandTech)

Doklad tohoto scénáře se možná objevil v konferenčním hovoru k finančním výsledkům AMD za Q1 2016 minulý týden. Padla v něm totiž informace o třech „semi-custom“ čipech, které AMD chystá do výroby a které údajně mají přinést tržby až 1,5 miliardy dolarů. Výroba by u těchto nových zakázek údajně měla začít od druhé poloviny letoška, což by mohlo sedět s přípravou na masový start prodejů NX v březnu. Nicméně není zcela jisté, že se zde mluvilo o čipu pro Nintendo a nikoliv pro jiného klienta semi-custom byznysu (například Sony, které údajně u AMD zadalo nové APU pro upgradovanou verzi konzole Playstation 4).

Zdroje: PC Perspective, Nintendo (Twitter), KitGuru

Nintendo ohlásilo vydání nové konzole NX na březen 2017. Vnitřnosti od AMD?

Ohodnoťte tento článek!