Nintendo prý má upgrade konzole Switch s vyšším rozlišením. Vyjde začátkem roku 2021

0

Nintendo prý chystá novou nebo upgradovanou generaci konzole Switch s lepší kvalitou grafiky a interaktivitou, jeho výroba už je údajně nasmlouvaná.

Letos v listopadu se chystají vyjít nové konzole od Sony (PlayStation 5) a Microsoftu (Xbox Series X). U třetího tradičního soutěžícího ve světě konzolí, tedy Nintenda, nebylo zatím jasné, zda také chystá něco nového, nebo jeho případná generační obměna bude později, ostatně i Switch samotný vyšel až téměř uprostřed životního cyklu dnešní generace (když selhal původní pokus Wii U). Podle aktuálních zpráv ale Nintendo nějakou odpověď na next-gen konkurenci také připravuje.

Tchajwanský zpravodajský web Economic Daily News přišel tento týden se zprávou, že firma chystá upgradovanou verzi handheldu Switch. Jméno zatím asi není jasné, dřív se spekulovalo, že by mohlo jít o něco jako Switch Pro. Ale to by kopírovalo značení Sony, takže bychom spíš čekali, že Nintendo zvolí něco originálnějšího (doufejme ne „Evo“).

Lepší grafika/displej

Konzole má údajně mít lepší obrazovou kvalitu (displej by mohl mít vyšší rozlišení) a je „více interaktivní“. Co toto znamená, není zcela jasné. Mohlo by jít i o věci jako rozšířené možnosti ovládání, hmatových/pohybových senzorů a podobně.

Konzole by asi nemusela nutně nahradit původní Switch, teoreticky by mohla představovat dražší a výkonnější koexistující model po vzoru PS4 Pro/Xboxu One X. Zdá se logické, aby hry mezi oběma zařízeními byly kompatibilní, jen s lepší grafickou kvalitou na novém modelu.

Zdrojem těchto zpráv by asi mohly být informátoři z průmyslových kruhů (firem, které do konzole budou dodávat komponenty), takže by možná mohla být celkem důvěryhodná. Economic Daily explicitně zmiňuje Macronix, který údajně získal exkluzivní smlouvu na dodávky paměti NOR Flash (ta by snad měla být použitá pro boot ROM/BIOS zařízení) a také pamětí (NAND?) Flash pro cartridge se samotnými hrami. Macronix již Nintendu paměti pro cartridge jinak dodával i dříve.

Nintendo Switch
Nintendo Switch (Zdroj: Nintendo)

Podle Economic Daily News údajně Nintendo může začít zařízení vyrábět již v čtvrtém kvartálu a konzole by pak mohla jít na trh s nevelkým zpožděním po konkurenci už v počátečních měsících roku 2021.

4K rozlišení?

Původní zdroj neuvádí nic o parametrech nebo o tom, zda upgradovaná konzole má nový XoC (procesor/GPU). Analytik Bloombergu Takaši Močizuki poté uvedl, že by novinka mohla podporovat vysoká rozlišení (až 4K). Ovšem nevíme, zda se vůbec opírá o nějaký vlastní zdroj, nebo jde o spekulaci. 4K by asi konzole – pravděpodobně stále mající formu dokovatelného handheldu – nejspíš zvládala jen pomocí upscalingu (že by Nvidia dodala úspornější verzi DLSS/DLSS 2.0?).

AI procesor Nvidia Drive AGX Orin prezentace2
Aktuální SoC Nvidia Orin by měl spoustu výkonu, ale pro mobilní zařízení už vůbec není dělaný. Problém by asi byla i cena (Zdroj: Hexus.net)

Takovéto zvýšení rozlišení a ostatně vůbec existence upgradované verze konzole by mohly ukazovat na to, že Switch Pro/Switch 2 by mohly mít nový modernější a výkonnější SoC. Nintendo totiž doposud používá Tegru X1 z roku 2015 vyráběnou na 20nm procesu (bez tranzisotů FinFET). Nvidia totiž poté žádný výkonnější mobilní čip nenavrhla, následující Tegry byly pro auta, měly vyšší spotřebu a nějaký custom model přímo pro Switch nebyl vyvinut. Tedy zatím – pro upgradovanou verzi by ale Nintendo něco takového třeba už mohlo objednat.

Čistě teoreticky je možné i to, že se dodavatel změní a uvnitř bude ARM čip od jiného výrobce. Tam by ale samozřejmě Nintendo muselo řešit softwarové bariéry, pokud by si tento výrobce nějak nelicencoval GPU od Nvidie.

Nintendo Switch Lite (fotogalerie)

Zdroje: Economic Daly News, techPowerUp, NotebookCheck

 

Nintendo prý má upgrade konzole Switch s vyšším rozlišením. Vyjde začátkem roku 2021
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 7 hlasů