Nízkoprofilové herní grafiky ještě nevymřely: KFA² má LP verzi GeForce GTX 950

0

To, že se začaly prosazovat herní sestavy s deskami typu Mini-ITX v jinak relativně velkých skříních, mělo zřejmě jeden nepřímý dopad: v posledních letech aby člověk pohledal nízkoprofilové herní grafiky s vyšším výkonem. Do „Mini-ITX“ bedýnek dneška se totiž instalují úplně běžné velké grafiky, a to i ty hodně dlouhé. Zdá se ovšem, že pro nízkoprofilovou niku opět něco vzniklo – značka KFA² (za níž je firma Galaxy/Galax) totiž vyprodukovala kartu GeForce GTX 950 bez přídavného napájení, která se do těchto rozměrů vejde.

Model KFA² GeForce GTX 950 OC LP 2GB je založen na čipu GM206 v ořezané verzi se 768 stream procesory, což není na dnešní poměry žádná výhra, ale jedná se o asi zatím o nejvýkonnější grafiku, která je v této podobě dostupná. GPU je mírně přetaktované, boost má zdvižen na 1216 MHz (o 28 MHz). Paměti GDDR5 o kapacitě 2 GB (a 128bitové sběrnici) zůstávají na referenčních 6,6 GHz. Karta nemá přídavné napájení a měla by se tedy (teoreticky) vejít do 75 W, poskytovaných slotem PCI Express.

  KFA² GeForce GTX 950 OC LP 2GB
KFA² GeForce GTX 950 OC LP 2GB

Ona nízkoprofilovost této karty má ovšem jeden háček, pokud jste již začali jásat nad možností upgradu nějaké sestavy s malou skříní. A to chladič, který je bohužel dvouslotový, což platí i pro záslepku s výstupy. Karta má totiž DVI „v druhém patře“ (pod ním je DisplayPort a HDMI). To znamená, že do řady skříní se tato GeForce přes nízký profil stejně nevejde, pokud mají jen jednu pozici PCI Express. Přinejlepším ne, pokud nepodniknete nějaké drastické úpravy.

KFA² GeForce GTX 950 OC LP 2GB

Chladič má hliníkový pasiv a dva axiální ventilátory s průměrem rotorů 50 mm. Jak hlučné toto chlazení může být, si moc nedovolím hádat, nicméně dva ventilátory by mohly být přínosem, jelikož mohou běžet na nižších otáčkách, než pokud by se činil jen jeden. Podle výrobce je karta s chladičem tlustá 3,86 cm, vysoká 6,89 cm a dlouhá 16,9 cm, až na ty dva sloty je to tedy akorát tak na Mini-ITX desku.

 KFA² GeForce GTX 950 OC LP 2GB

Výrobce by údajně tuto nízkoprofilovou GeForce GTX 950 měl začít prodávat do konce července, zatím ale v obchodech ještě není. Cena má být prý od 145 euro (tedy něco přes 3900 Kč), což je podobné ceně levnějších verzí těchto karet v obvyklém velkém formátu.

 

Zdroj: ComputerBase

Nízkoprofilové herní grafiky ještě nevymřely: KFA² má LP verzi GeForce GTX 950

Ohodnoťte tento článek!