Nizozemsko jako první evropská země uzákoní síťovou neutralitu

0

Země tulipánů je prvním místem starého kontinentu a teprve druhým státem světa, který schválil zákon o síťové neutralitě (po Chile). Už loni síťovou neutralitu schválili nizozemští poslanci, čekalo se jen na reakci senátu. Zákon by měl být uveden v platnost 1. července 2012.

Síťová neutralita chrání uživatele. Poskytovatelé internetu nesmí odpojovat nebo odposlouchávat klienty. Mají pouze dovoleno regulovat provoz internetu v případě přetížení systémů nebo při bezpečnostních problémech, to vše v zájmu uživatelů, který k tomu musí dát výslovný souhlas (který pak může odvolat). Odpojení uživatelům hrozí jen v případě podvodu nebo při neplacení účtů.

Tip: Kompletní překlad zákona z nizozemštiny do angličtiny si můžete přečíst na Bits of Freedom.

Zákon je oním příslovečným bičem na operátory. Za běžných okolností nemohou uchovávat záznamy provozu svých klientů, nemohou omezovat datový provoz nebo blokovat určité typy obsahu či portů (pokud to není v rozporu s jinými zákony, například dětská pornografie).

To však nejspíš nebude platit pro mobilní sítě, kde politika FUP reguluje provoz, aby k přetížení nedošlo a rychlost byla spravedlivě rozdělena pro všechny. Ale operátoři nebudou moci úmyslně blokovat porty, na kterých komunikují aplikace jako Skype nebo WhatsApp, které v rámci datové sítě umožňují bezplatně telefonovat nebo psát zprávy.

 

EU zatím síťovou neutralitu nechce

Nezbývá než doufat, že se zákona o síťové neutralitě rozšíří i do dalších zemí. Například Evropská unie síťové neutralitě stále nevěří. Neelie Kroesová (viceprezidentka pro digitální agendu) tvrdí, že síťová neutralita je regulace a regulovat není potřeba, protože v tomto odvětví rozhodne trh sám. Pokud vás tedy jeden operátor blokuje, můžete přejít jinde. Když to udělá více lidí, daný ISP zkrachuje a spravedlnosti bude učiněno zadost i bez zásahu státu nebo EU. Případné větší spory může rozhodnout úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jenže jsou země (typicky Francie), kde internetový provoz blokovali/blokují všichni mobilní operátoři a jaksi není kam přejít.

Zdroj: BOF via Pirátské noviny

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Tak Petře, tuhle instituci sis fakt mohl odpustit! Na seznamu to čekám, na centrumu taky, ale na tomhle serveru jsem žádné utrácení pro ty naše chudáčky fakt nečekal. 🙁 Jsem naštvám a zkazil jsi mi den. 🙁

  2. Vyjímečně se mi zdá rozpočet naší poslanecké sněmovny podceněný. Za 19t moc slušných notebooků není, obzlášť když od ceny odečteme dock, brašnu a on-site záruku (u Dellu v ceně, a bez ní snad nemá notebook pro manažera/poslance smysl).

    Možná díky velikosti zakázky to vyjde (ale asi si na tom nikdo kapsu nenamastí – vyjímečně 🙂 )

  3. Dúfam, že sa na Slovensku budú inšpirovať podobne triezvim nákupom výpočtovej techniky pre poslancov. Aj keď si myslím, že za tie platy a paušálne náhrady, čo každý mesiac dostávajú, by pre nich nemal byť problém kúpiť si to aj za vlastné :-).