Noctua NH-U12S redux – Cenově dostupná varianta oblíbeného chladiče bez ústupků (recenze)

9

V březnu tohoto roku byl na trh uveden první Noctua chladič z řady Redux. Chladič NH-U12S Redux představuje cenově dostupnější alternativu k prémiovým modelům NH-U12S a NH-U12S Chromax. Jeho konstrukce je mírně přepracovaná a využívá staronový ventilátor NF-P12 Redux, který je na trhu samostatně už delší čas. Produkty Redux se vyznačují úsporným provedením, což se odráží i na nižší ceně tohoto chladiče, tedy alespoň na poměry Noctua chladičů. Zbývá už jen zjistit, zda se nešetřilo na nesprávných místech a zda je tento chladič schopen obstát v tvrdé konkurenci svých rivalů.

Předchozí
Následující

Klíčové vlastnosti chladiče

Chladič Noctua NH-U12S redux Zdroj: Pavel Sekerka

Chladič Noctua NH-U12S reduxNa první pohled není Noctua NH-U12S Redux příliš odlišný od ostatních variant tohoto chladiče. Fyzické rozměry všech variant chladičů NH-U12S jsou shodné. Při bližším pohledu však zjistíme, že variantě Redux má oproti svým předchůdcům o jednu heatpipe méně.

Konstrukce je tak založena okolo čtyř měděných heatpipes, které protínají svazek hliníkových žeber. A zde lze najít další odlišnost, heatpipes totiž nejsou k žebrům pájené, jak je typické pro ostatní chladiče Noctua. Nemyslím si však, že by tato skutečnost měla mít nějaký zásadní rozdíl na účinnost chlazení. Noctua U12S Redux je sice konstruován symetricky, ale vzhledem k jeho štíhlosti nedochází ke konfliktu s DIMM sloty a/nebo s VRM pasivem základní desky ani při osazení ventilátorů z obou stran chladiče.

Také se změnilo provedení horního žebra, které je nyní zesílené a nedochází tak k nechtěné deformaci při neopatrné manipulaci. Jako estetický detail je na tomto žebru vyražen nápis Redux by Noctua a jeho povrchová úprava lépe odpuzuje otisky prstů. A pro usnadnění instalace chladiče je na základně již z výroby aplikovaná tenká vrstva teplovodivé pasty Noctua NT-H1.

Jsem však trochu rozpačitý z barevného provedení použitého ventilátoru. Noctua NF-P12 redux sice není vyveden v typické Noctua kombinaci hnědé a béžové, nicméně si nejsem jistý, zda je barevné provedení ventilátorů Redux krok tím správným směrem. Rotor s lopatkami a antivibrační podložky jsou totiž zbarveny v chladnějším odstínu šedé, zatímco rámeček ventilátoru je posunut více k teplým tónům. Že by snad byli inženýři v Noctua nějak zatíženi na podivně disharmonické barevné kombinace?

V rámci minimalistické filozofie produktů Redux je příslušenství tohoto chladiče dle očekávání skromné. V balení tak najdete pouze montážní sady pro instalaci chladiče a přehledný návod. Sada pro AMD je navíc pouze pro patici AM4 a tento chladič tak nelze nainstalovat na starší AMD patice. V rámci snižování ceny zde ale nenajdete typický šroubovák nebo L.N.A. adaptér pro snížení maximálních otáček ventilátoru.

Spony pro druhý ventilátor nebo tubu s teplovodivou pastou zde budete hledat také marně. Pokud chcete náhodou využít druhý ventilátor, musíte si zakoupit rozšiřující sadu Noctua NA-FK1, kde najdete druhý NF-P12 redux ventilátor se čtveřicí silných antivibračních podložek, sadu spon pro uchycení, kabelovou rozdvojku a dva L.N.A. adaptéry. Tato sada však vyjde na nezanedbatelných 17 €, což je prakticky třetina ceny celého chladiče. A vzhledem ke štíhlé konstrukci chladiče navíc nelze očekávat velký přínos při použití dvou ventilátorů v push-pull konfiguraci.

V balení jsou dvě menší krabičky, v jedné je ventilátor a v druhé drobné montážní příslušenství. Zdroj: Pavel Sekerka

Prověřený a uživatelsky vstřícný montážní systém SecuFirm 2 zde samozřejmě zůstal. Jsem rád, že se nešetřilo na této položce, protože tento systém považuji za etalon jednoduchosti a spolehlivosti montážních systémů. Instalace tohoto chladiče je otázkou několika málo chvilek a neměli byste narazit na žádné obtíže.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pro zajímavost jsem srovnal všechny současné varianty chladičů NH-U12x. Rozdíly najdete především v počtu heatpipes a u chladiče NH-U12A pochopitelně také ve fyzických rozměrech a váze. Varianta Redux již navíc nepodporuje starší AMD patice. Nelze také opominout velké rozdíly v prodejních cenách těchto chladičů.

Chladič NH-U12S redux využívá starší typ ventilátoru NF-P12, který je optimalizovaný především pro vysoký statický tlak za cenu mírně vyšší hlučnosti. V testech tedy uvidíme, nakolik dovede tento ventilátor vykompenzovat konstrukční odlišnosti chladiče, a také jak velký je rozdíl v hlučnosti proti ventilátorům NF-F12 a NF-A12x25.

Předchozí
Následující

9 KOMENTÁŘE

  1. zhodou okolnosti som ho dnes montoval na ryzen2600+asus tuf b450 gaming. Vrtulu ale pozadoval klient svietiacu na modro, takze tam nebola noctua… teplota v miestnosti cca 22-23°C, teplota CPU pri otvorenej skrini 54°, pri zatvorenej 57°. Otacky som nesledoval, ale nastavene je 100% az od 65, takze mohli byt tak 1300-1400rpm.
    A teraz hlavny problem… niesom si isty, ci by tieto teploty nedal aj Fera3 za polovicnu cenu 🙁

  2. 2600 moc náročná není, s box chladičem šla asi na 65° pak jsem vyměnil za box z 3800x (Wraith prism) a teď mám max těch 59° na nízké otáčky a ta Fera by měla být ještě o kus lepší. Ve skříni (mATX) je jen 120 nuctua na výfuku co točí do 500rpm.
    Tam ta Fera bude v pohodě a teplota by měla být hodně podobná, u té 3800x to je horší tam i nh15 má co dělat a 85° není problém.