Noctua zvýší účinnost ventilátorů pomocí aktivního potlačování hluku

0

Rakouská firma Noctua se v oboru chladičů a ventilátorů těší výsadnímu postavení. Dost možná má nějaký ten ventilátor z její produkce v počítači i řada z vás (pokud vás neodehnala ne zrovna příjemná cena). Společnost však očividně nechce usnout na vavřínech. Chystá se totiž uvést ventilátor, který bude rovnou vybaven aktivním potlačováním hluku.

Ventilátor Noctua NF-F12 (verze s PWM)

Trik spočívá ve využití dobře známého fyzikálního jevu, tedy v tom, že dvě vlny o opačné fázi se navzájem vyruší. Pokud tedy ventilátor zároveň s běžným odpadním hlukem bude vydávat i další, šikovně modulovaný zvuk, může celkovou úroveň hluku značně snížit. Zatímco princip je jednoduchý, aplikace už bude nejspíš složitější.

Princip aktivního potlačování hluku (zdroj: Wikipedia)

Na vývoji ventilátoru využívajícího tuto technologii Noctua spolupracuje s firmou RotoSub, která poskytne svou technologii R-ANC (RotoSub Active Noise Control). Podrobněji jsme tuto technologii rozebírali ve článku RotoSub má revoluční ventilátor, který generuje „ticho“ před necelým rokem.

Z tiskové zprávy vyplývá, že technologie bude aplikována na ventilátor vycházejíc z modelu NF-F12. Prototyp tohoto větráku „s tlumičem“ pak mají obě firmy předvést již příští měsíc na veletrhu Computex v Tchaj-peji.

A zřejmě se máme na co těšit. Již původní ventilátor si od nás odnesl ocenění „We Want It!“, takže laťka bude nastavena poměrně vysoko. Noctua však uvádí, že nový model bude při zachování původní úrovně hluku ještě výkonnější. Statický tlak má být o 20 % vyšší a průtok vzduchu má vzrůst o celých 80 %. Mnohé z vás jistě bude zajímat spíše potenciál pro ztišení chodu při zachování původního výkonu, ten však upřesněn nebyl. Každopádně se zdá, že mnohého vlastníka NF-F12 by nový model mohl ponouknout k upgradu, budou-li tyto sliby dodrženy.

Zdroj: techPowerUp, Noctua

Noctua zvýší účinnost ventilátorů pomocí aktivního potlačování hluku

Ohodnoťte tento článek!