
Málokdy tu píšeme o chladičích a ještě méně o ventilátorech, ale je na čase udělat výjimku. Novou linii „větráků“ totiž nyní vypouští rakouský výrobce Noctua, který kvalitativně a věhlasem představuje určitého lídra této oblasti a jeho charakteristicky hnědé ventilátory jsou docela univerzálně známé (až se skoro vkrádá ono otravné plevelné slovo „ikonické“). Pouhá nová řada by ještě nestála za řeč, podle Noctuy ale tyto ventilátory zabraly přes čtyři roky vývoje ve snaze posunout vlastnosti kupředu a technicky jsou docela zajímavé.
Nový materiál pro vrtule
Nová řada hnědých ventilátorů se jmenuje NF-A12x25 a je zatím vyráběna jen v 120mm rozměru. Firma se u ní zaměřila na problémy s materiálem ventilátorů a už před delší dobou avizovala, že místo obyčejných plastů přejde na úplně speciální látku, kterou nazvala Sterrox. Jde o polymer tekutých krystalů s podstatně vylepšenou pevností v tahu. A to má zásadní význam pro rotor ventilátoru. Vrtule se totiž při práci potýká s různými deformacemi – tepelnou roztažností, vibracemi, které ji vychylují z ideální polohy, deformací způsobenou tím, jak se lopatka opírá do hnaného vzduchu, a zejména pak s odstředivou silou, která je tím silnější, čím vyšší jsou otáčky.
U rotoru se proto muselo vždy počítat s podstatnými změnami geometrie při provozu, přičemž asi nejdůležitější dopad byl, že okolo lopatek musí být po okraji značná rezerva pro jejich roztažení, aby při roztočení (a roztažením odstředivou silou) nezačaly drhnout o rámeček. A zde právě přichází ke slovu onen Sterrox. Tento materiál je výrazně stálejší a pevnější a díky tomu mohla Noctua onu mezeru do značné míry eliminovat. V nejužším místě je mezi rámečkem a krajem lopatky díky tomu jen 0,5 mm volného prostoru. Toto by mělo značně zlepšit efektivitu ventilátorů NF-A12x25 proti klasickým větrákům, kde může mít mezera třeba 2–3 mm. Volným prostorem totiž hnaný vzduch uniká nazpátek, maří tak část práce a způsobuje turbulence. Tyto sterroxové ventilátory by toto měly výrazně potlačit.

Vysoký průtok i tlak k profukování radiátorů
Výsledkem tohoto malého detailu je, že ventilátory NF-A12x25 mají splňovat naráz dva požadavky, které doposud bývaly v rozporu: zároveň dosahují vysokého průtoku vzduchu, ale i vysokého statického tlaku. První z těchto faktorů hraje roli třeba u skříňového ventilátoru, zatímco vyvinutí statického tlaku je nutné tehdy, pokud ventilátor překonává odpor – fouká do nějaké překážky, kterou může být prachový filtr, pasiv a zejména pak radiátor vodního chladiče, které ventilátory uzpůsobené pro vysoký statický tlak zvlášť potřebují. Ventilátory jsou často specializovány na jednu z těchto rolí a právě tak i Noctua měla skříňové ventilátory vyráběné pro maximální průtok (řada NF-S12A) a ventilátory pro vysoký tlak (NF-F12).
Ovšem nová geometrie rotoru a materiál nyní u řady NF-A12x25 dosáhly toho, že je ventilátor skutečně univerzální a dokáže vyhovět optimálně v obou rolích. Průtok při maximálních otáčkách dosahuje 102,1 m³/h (60,14 CFM) a onen statický tlak zase 2,34 mm vodního sloupce. Podle testů prezentovaných firmou sice v extrémních případech specializované ventilátory mohou být o něco užitečnější (NF-F12 mají tlak až 2,61 mm a NF-S12A zase průtok až 107,5 m³/h), v nejširším pásmu využití má ale NF-A12x25 dokázat řady S12A a F12 překonat, jak ukazuje následující graf. Jde ovšem samozřejmě o hodnocení samotného tvůrce, pro úplnou jistotu by to chtělo ověřit nezávisle.

Cena zatím docela vysoká
Řada NF-A12x25 by tedy měla být schopná zastat univerzálně všechny chladící role (tedy pokud není třeba jiný než 120mm rozměr, které se ze Sterroxu ještě nevyrábějí). Jejich startovní cena je však dost vysoká, stojí 30 eur nebo dolarů (750 Kč). Ekonomicky asi tedy stále budou mít smysl předchozí méně univerzální ventilátory Noctuy, jež jsou o dost dostupnější. Nicméně časem by se tato technologie mohla rozšířit a víc zlidovět. A také inspirovat další výrobce, takže by eventuálně o něco pokročilo celé odvětví.
Kromě nového tvaru rotoru s minimální mezerou na okraji a nového materiálu využívají Noctuy NF-A12x25 osvědčené technologie z předchůdců. Použito je tak speciální tvarování rámečku AAO a usměrňovací drážky na lopatkách pro omezení turbulencí a hlučnosti, samovyvažovací hydrodynamická (olejová) ložiska a řešení rohů rámečku, které omezuje přenos vibrací. Rotor je kromě Sterroxu zpevněn také kovovou vložkou. V balení také opět bude rozšířené příslušenství jako zpomalovací adaptér nebo prodlužka a záruka je šestiletá.

Modely: PWM, ULN, FLX
Ačkoliv je zatím k mání jen jedna 120mm varianta rozměru, na výběr je celkem ze tří modelů. Ventilátor NF-A12x25 PWM je určen pro regulaci průtoku (a připojuje se proto čtyřpinovým konektorem). Kromě toho má Noctua dvě neregulované třípinové verze, z nichž NF-A12x25 FLX běží na plné rychlosti (2000 otáček za minutu, adaptérem je možné zpomalit na 1700) a NF-A12x25 ULN pro změnu na snížené (1200 otáček/min., 900 s adaptérem), což dovoluje snížit hlučnost z 22,6 dB u modelů FLX nebo u PWM na maximálních otáčkách na pouhých 12,1–7,6 dB.
Tvl „Hnědá klasika“ :-D:-D … to už jste fakt nemohl vymyslet nic blbějšího? 😀
je to pravda, celou skříň máš stříbrně černou, do toho červené prvyk gaming, a na to prdneš hnědobéžový ventilátor, vypadá to strašně. Jsem kvůli tomu začal kupovat tu jejich industriální šedou verzi, protože ta alespoň trochu vypadá normálně.
Mi je úplně buřt jakou barvu má venťák, deska, grafika a jiné komponenty které jsou zavřené ve skříni, nejsem ani hipster, ani děcko abych řešil kraviny co nejsou vidět, ale ten nadpis, to je fakt soda 😀
Majú aj Chromax verzie, ktoré sú lacnejšie.
Gentle typhoon od Noctuy. S tou cenou jen zkousi, kolik lidi jim to koupi.
Až na to, že nedosahovali takéto parametre.
cena byla taky jinde. Snad něco okopíruje EK a další generace Vardar dotáhne.
Kdysi se zkoušel design, kde lopatky neměly žádnou mezeru – u „tip magnetic driving“ byly rotorem samotné konce lopatek a stator byl po obvodu.
http://www.dansdata.com/tmdfan.htm
Tudíž ventilátor měl mnohem větší pevnost i než toto od Noctua a navíc díky absenci motoru uprostřed měl uprostřed (tedy v místě nejblíže chlazené součástce) vyšší tlak. Moc se to ale neosvědčilo, zejména kvůli větší hlučnosti.
Jsem fakt zvědav na měření. Noctua má asi holt nejlepší ventilátory a výborné chladiče … jen ta cena no + někomu může vadit barvy (i tak určitě bude zase časem černá varianta).
Docela by se mi hodilo vyměnit starý NZX ventilátor na skříni za něco rozumného, tak počkám asi rovnou na novou řadu.
Netřeba čekat, toto je více než slušná alternativa
http://www.blacknoise.com/site/en/products/noiseblocker-it-fans/nb-eloop-series/120x120x25mm.php?lang=EN
Koukám, že je docela výkonný, ale akusticky by to mohlo být lepší. Ale vypadá zajímavě.
http://www.silentpcreview.com/article1342-page7.html
To jo, jsou dobré. Mě se točí v bedně ty jejich obyčejné modré verze skorou už 5 let ve 120 i 140kový velikosti, 600-800 ot. Jsou tiché a žádný náznak škvrčení ložisek apod. O tom se některým výrobcům může jen zdát.
http://www.blacknoise.com/site/en/products/noiseblocker-it-fans/nb-blacksilentfan-series/140x140x25mm.php
Až si budu stavět nové PC, tak si tam asi dám ty eLoopy, teda jestli budu chtít za to dát tolik peněz.
Mne litaji ve skrini momentalne 2 Noctue.. Velkou noctua nf-a20 a nejaky jeden mensi vetrak. Tak obri 20ka je vynikajici, nejlepsi velky chladic, jaky jsem zatim videl.
Nejlepší byly stejně vetráky od Nexusu. Téměř jako Noctua a cena poloviční. Akorát nějak vymizely. Teda alespoň v našich obchodech. :/