Nokia 630 Dual Sim: Lowend s Windows Phone 8.1 (recenze)

0

Právě možnost mít v telefonu dvě karty SIM je u Lumií poměrně čerstvá novinka. Obě karty jsou typu microSIM, jedna se vkládá pod baterii, jednu můžete zasunout zboku – samozřejmě po sundání krytu, po nímž se nachází 1 830 mAh baterie a slot na kartu SIM. Kryty jsou výměnné, můžete si tak pořídit takřka libovolnou pastelovou barvu včetně střídmé bílé. Kryt po zacvaknutí lehce vrzal vpravo dole, jinak se telefon tváří jako monolitický kus.

Velký displej, proužek s ikonami

Oproti lowendu Lumii 530 má 4,5“ displej, sice se stejným rozlišením 480 × 854 bodů, ovšem s IPS displejem. Čtyřpalcová Lumia má displej typu TN, což je krok zpět oproti modelu 520, který má IPS. Novinkou je také ztráta dotykových tlačítek pod displejem, nyní jsou součástí displeje – ovšem nemizí, jsou vidět stále, i při sledování filmů, což je dost škoda.

Filmy 16:9 se mohly roztáhnout na celou šířku displeje, takto jsou nahoře a dole malé černé pruhy. Ikony tlačítek navíc neustále svítí, což u filmu působí poněkud rušivě.

Nokia 630 Dual SimNokia 630 Dual Sim

Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim  

Tento pruh ikon „tlačítek“ je novinkou Windows Phone 8.1, s nimiž Lumia 630 přichází. Novinky tohoto systému jsme na Cnews už podrobně rozebrali, takže není nutno se k nim vracet. Ani design Lumií levnějších modelů Lumií není nijak inovativní, jak u 530, tak 630 se jedná o plastovou vaničku, do níž se zacvakne telefon.

Dole se nachází datový a nabíjecí konektor microUSB, po pravé straně uprostřed je tlačítko pro zapnutí, nad ním pak ovládání hlasitosti, vše v barvě krytu. V horní části je pak konektor pro sluchátka. Na to, že má telefon „jen“ 4,5“ displej, je docela velký.

 

Jeho centimetrová tloušťka je v této třídě běžná, velké okraje okolo displeje však už dávno vyšly z módy. Do tohoto těla by se bez problému vešel 4,7“ displej. Nehledě na to, že kousek displeje zabírají ovládací ikony, takže displej je spíš 4,3palcový. Zkrátka tělo je tak o deset procent větší, než by muselo být.

Foťáček mrzáček

Na zadní straně najdete mírně vystouplou čočku fotoaparátu, bohužel bez blesku. Dole je pak malá dírka externího reproduktoru, který je naštěstí slyšet i ve chvíli, kdy telefon položíte na stůl. Reproduktor je velice hlasitý, možná až příliš, takže když chcete v noci poslouchat písničky na půl ucha, už není prostor pro jejich další ztišení, i úroveň 1/30 je dost hlasitá. Ve sluchátkách zní hudba solidně, jen v v tišších režimech je slyšet šustění.  

Nokia 630 Dual Sim
cena 3 200 Kč
zapůjčil Nokia
hardwarová výbava 
operační systém Windows Phone 8.1
CPU Qualcomm MSM8226 (4× 1,2 GHz, Cortex A7)
grafika Adreno 305 (450 MHz) 
RAM 512 MB
interní úložiště 8 GB
displej 4,5″ (480 × 854), IPS
fotoaparát 5 Mpx (autofokus)
bezdrátová konektivita
Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 4.0, A-GPS
konektory a sloty 3G, Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 4.0, GPS, 2× micro SIM
baterie 1830 mAh (Li-ion)
rozměry / hmotnost 130 × 67 × 9,2 mm / 134 g
záruka 2 roky
70 %

Fotoaparát má 5 Mpx, což by stačilo, kdyby jeho kvalita byla o něco lepší. V místnosti fotky šumí a zpravidla jsou mázlé, venku se to zlepší, ale na to, že si Nokia na kvallitních fotografiích zakládá, je to poněkud bída – zcela chybí detaily, je vidět komprese apod. Foťák startuje i fotí relativně rychle, tedy pokud srovnáváme s Androidovým lowendem.

Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim

Přední kamera chybí, není tak možné pořizovat selfie a skypovat. Selfie by teoreticky šly zadním foťákem, kdyby tu ovšem byla hardwarová spoušť. Stejně jako Lumia 530 ani 630 ji však nemá. (Nokio, proč, když na 520 nechyběla?)

Úvod, parametry

Výsledky, závěr

Telefon je vybaven čtyřjádrovým Snapdragonem na frekvenci 1,2 GHz, což naprosto dostačuje pro plynulost systému, vše běží jako na drátkách. Limitem je trochu jen 512 MB RAM, což znamená časté obnovávání aplikací po jejich opuštění, v paměti jich zůstane běžet jen pár. Právě plynulost a rychlost systému je velkou výhodou WP, o podobné plynulosti si Android na stejném hardwaru může nechat zdát. Jen aplikace třetích stran se spouští poněkud pomaleji, ale na to se dá zvyknout.

Naměřili jsme: Antutu Benchmark
Memory 759 bodů
CPU Integer  5157 bodů
CPU Flotaing  4654 bodů
2D Graphics 
581 bodů
Database IO 485 bodů
Storage Write  (300 MB/s) 173
Storage Read (106 MB/s) 220
Total Score 11 200 bodů

Oproti Lumii 530 má tento mobil 8 GB úložného prostoru, z něhož ale 3 GB sebere samotný systém (jako to potom vypadá u 4GB Lumie 530?). Do telefonu jsem ale nainstaloval vše, co jsem potřeboval, stáhl offline mapy (Here i Mapy.cz) i nějakou hru a zbyl mi nějaký půlmegabajt, takže to není až tak horké. A snadno můžete aplikaci nainstalovat nebo přesunout na kartu SD. V reálu tak můžete mít v paměti aplikace a data jako mapy, hudbu nebo filmy na kartě SD a bude vám to stačit. WP 8.1 umí už ukázat, kolik jaká aplikace zabere místa, takže žrouty, které nepoužíváte, můžete lehce smazat.

Dospělý systém

Vůbec hodně věcí převzaly WP 8.1 z Androidu, ať už jde o odhad zbývajícího času do vybití, seznam aplikací dle náročnosti na baterii, centrum akcí stažením shora, kde vidíte příchozí zprávy, zmeškané maily či můžete ovládat základní funkce jako třeba vypnout Wi-Fi. A oproti Androidu nebo iOS zde jsou aktivní ikony (dlaždice), které zobrazí využití paměti, počasí nebo stav baterie – to, na co je u Androidu nutno zapnout widget, umí WP zobrazit rovnou, což je sympatické.

Nokia 630 Dual Sim
Nokia 630 Dual Sim

Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim 

Vůbec WP 8.1 už jsou silně použitelným systémem, konečně mají prvky, které jsou u konkurence běžné, dlaždice se příjemně ovládají, můžete si libovolně měnit jejich velikost, a co nechcete mít v dlaždicích, necháte v abecedním seznamu všech aplikací, kde se snadno zorientuje. Z hlediska uživatelské přítulnosti se mi právě WP líbí nejvíc, v závěsu je Android a na konci iOS, který nemá ani aktivní ikony (umí zobrazit jen číslo), ani widgety. Parádní je také aktivní zamykací obrazovka, kde si můžete nechat zobrazovat počasí nebo třeba fotky z Facebooku.

Appky téměř nechybí

Když jsem testoval telefon s Windows Phone v době, kdy se objevily osmičky, v podstatě pro tento systém neexistovaly ty „důležité“ aplikace, co běžně používám na Androidu nebo iOS. Situace se za tu dobu výrazně zlepšila, existují Mapy.cz, oficiální Facebook, Linkedin, použitelný Skype, Whatsapp, Zite, Zinio, Instagram, Spotify (i když ve verzi, která neumí Alba), čtečky pro Cnet, Idnes, Novinky, Google Maps, Smartmaps, mBenzin, Dopravní informace, správce souborů pro SMB atd.

 

Nokia dodává navigaci a mapy Here, můžete si stáhnout libovolnou zemi pro offline použití. Do cloudu se připojíte pomocí OneDrive a dokumenty lze prohlížet a upravovat (s předplatným Office 365) pomocí Office. Stále však chybí několik důležitých aplikací, jako lepší prohlížeč (Chrome, Dolphin), bankovnictví Raiffeisen bank a mBank (existuje ale např. Komerčka nebo ČSOB), Stream, Pohádky.cz, Garmin Connect, Google Drive nebo Google Docs.

Ano? Ne? Jak pro koho

I přesto je platforma Microsoftu je plně použitelná, a pokud pro vás nějaká chybějící aplikace není nepřekonatelný problém, určitě o WP uvažujte – stojí za to. Ovšem to se nedá říct o Nokii 630 jako takové. Je to celkem velký telefon s nízkým rozlišením, málo použitelným foťákem (skutečná nouzovka), horším zvukem a hlavně jde celkově o horší telefon než stará Nokia 520, která při stejném rozlišení má kompaktnější rozměry, nechybí ji čidlo okolního světla či senzor přiblížení a hardwarová spoušť – a hlavně, dokud je v prodeji, je o tisícovku levnější.

Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim

Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim Nokia 630 Dual Sim

Hlavním argumentem pro koupi tak je možnost vložit dvě karty SIM (u dual SIM modelu) a výdrž, kdy telefon vydrží při běžném používání i dva dny a při náročném používání bez problému celý den. Mimochodem, balení, v němž Nokii 630 dostanete, je velmi úsporné. Až tak, že chybí datový kabel a sluchátka. Hm…

Plusy / mínusy
čtyřjádrový procesor chybějící proximity a light senzor
výměnné kryty foťák nemá spoušť a blesk
dvě karty SIM relativně velké rozměry
slot na microSD v balení chybí sluchátka
solidní výdrž
Nokia 630 Dual Sim: Lowend s Windows Phone 8.1 (recenze)
Ohodnoťte tento článek!