Nokia 808 PureView: dokonalý kompakt obalený smartphonem (recenze)

0

Konstrukce, specifikace, hardware

Kdo by to byl tušil – před třemi lety byl sice operační systém Symbian na ústupu, ale o nějakém kompletním vyklizení pozic nemohlo být ani řeč. Nokia, jako jeho hlavní propagátor, tedy vrhla veškerou svoji energii spojenou s vývojem modelu 808 právě na tento systém, což se z dnešního pohledu nejeví jako úplně nejšťastnější volba. Kdo ale tehdy mohl tušit, že se za pár let vrhne Nokia do náruče Microsoftu a stejně jako jablíčkáři se zalíbením hledí na své iPhony, budou příznivci Nokie lačně koukat po každém novém modelu Lumie s operačním systémem Windows Phone.

Vraťme se ale k dnes recenzovanému telefonu Nokia 808 PureView. Nemá cenu zapírat, že nejzajímavější součástí tohoto mobilu je jeho 41Mpx fotoaparát, potažmo videokamera umožňující snímání v rozlišení až 1080p. Než se ale vrhnu na hodnocení snímků a videí, rád bych se nejdříve pozastavil nad telefonem a operačním systémem samotným.

Zvoník od Matky Boží by mohl závidět

Když Nokii poprvé vybalíte, rozhodně vám padne do oka jedna výrazná tvarová zvláštnost – velký hrb na zadní straně, pod nímž se ukrývá optika a čip integrovaného fotoaparátu. Ty se také nemalou měrou podílejí na větší hmotnosti, která činí 169 gramů.

Parametry
Cena 14 000 Kč včetně DPH
Zapůjčil Nokia
Nokia 808 PureView
displej 4″ (360 × 640, 184 PPI), AMOLED
procesor 1,3 GHz (ARM 11)
RAM 512 MB
interní paměť 16 GB (+microSD)
bezdrátová konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, UPnP, Bluetooth v. 3, NFC
rozlišení fotoaparátu 41 Mpx (7152 × 5368)
velikost snímacího čipu 1/1,2″
bezztrátový zoom 3,6× při 3 Mpx
rozměry 124 × 60 × 14 mm
hmotnost 169 g

Samotný design je velmi povedený a i přes zadní hrb se telefon drží velmi pohodlně a na rozdíl od Samsungu Galaxy SIII se mi v dlani nezvrtával. S Nokií máte v ruce poctivý pěstní klín, který nikde nevrže, a veškeré ovládací prvky jsou ergonomicky rozmístěné. I zde se ale najdou „čestné“ výjimky, mezi něž počítám umístění microUSB konektoru na horní hranu přístroje. Při běžném použití to problém nepředstavuje, ale zkuste používat mobil k navigaci a za jízdy jej dobíjet – do čelního skla vám najednou bude zasahovat plandající drát. Hned vedle microUSB konektoru najdete microHDMI a kombinovaný 3,5mm jack konektor pro headset či obyčejná sluchátka.

Na těle telefonu pak najdete celkem sedm tlačítek (některá sdružená do jednoho protáhlého), která zastávají funkce zámku, spouště fotoaparátu, ovládání hlasitosti/zoomování, odeslání, volání a ukončení/zapnutí/vypnutí. Hlavním ovládacím prvkem je ale samozřejmě 4“ kapacitní AMOLED displej s relativně nízkým rozlišením 360 × 640 px (184 DPI). Jeho rozlišení je na použitou úhlopříčku velmi nízké a rastr je tak za všech okolností viditelný.

Po hardwarové stránce se o chod telefonu stará procesor ARM1176 taktovaný na 1300 MHz, kterému sekunduje 512 MB operační paměti a 16GB úložiště. Nechybí ani GPS, Wi-Fi, Bluetooth, nebo NFC, zkrátka nezbytné vybavení správného moderního smartphonu. Energii pak dodává baterie s kapacitou 1400 mAh. S ní dokáže telefon při běžném používání vydržet i dva dny provozu, což je na dnešní smartphony doba nadstandardní. Kde jsou ale doby, kdy telefon vydržel na jedno nabití i týden…

Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView  Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView 

Operační systém Symbian

Labutí píseň Symbianu? Zřejmě ano, ale ne nezbytně

Přiznám se rovnou a bez mučení, že jsem před testováním Nokie držel v ruce telefon se Symbianem asi v době, kdy řada našich čtenářů opouštěla brány mateřské školky a vstupovala do víru školního života. Ani v té době ve mně tento systém příliš důvěru nebudil a tak jsem jako dlouholetý majitel telefonů s Windows Mobile a následně Androidem přistupoval k Nokii 808 s velkou dávkou skepse a trochou sebezapření.

Po prvním spuštění mě ale mile překvapila svižnost systému i jeho podoba, která je srovnatelná s moderními Androidy. Je vidět, že za ty roky Symbian udělal velký krok kupředu, což se na verzi Belle podepsalo vcelku logickým ovládáním, podporou widgetů a dalších fičur, bez nichž nemůže žádný moderní smartphone vůbec vyrazit na trh. Vše má ale i své ale.

Widgetů je oproti Androidu výrazně méně, nejsou velikostně škálovatelné (alespoň ty základní) a zástupce aplikací nejde přejmenovat. Také pohledů na kalendář skrze widgety bych uvítal více než dva základní.

Stejně tak ovládání není tak jednoduché, jak jste u Androidů nebo iOS zvyklí. Vše zde zkrátka trvá tak nějak déle a je na víc kliknutí, než by bylo nezbytně nutné. Pocítíte to zejména při práci s emailem, kde nemůžete například smazat jednoduše více zpráv najednou, nebo každou volbu musíte neustále potvrzovat.

 Nokia 808 PureView  Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView  Nokia 808 PureView

Spása jménem Nokia Store

Pokud na Belle budete přecházet z Androidu nebo iOS, určitě zabrousíte do Nokia obchodu a budete hledat aplikace, na něž jste byli doposud zvyklí. Smutné je, že i když má Nokia ve svém obchodě kolem 50 000 aplikací, tak v řadě případů nepochodíte.

Budete-li hledat TweetDeck nebo Instagram, máte zkrátka smůlu. V případě TweetDecku se dá multisociální klient nahradit celkem povedenou aplikací Gravity, za její dlouhodobé používání ale budete muset utratit 200 Kč. Obdobně na tom budete, pokud jste si zvykli na Evernote. Ten má sice svého klienta i pro Symbian (Notekeeper), nicméně i za ten budete muset zaplatit 50 Kč. A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho.

Nokia 808 PureView

Nokia Store

Nokia 808 PureView

Gravity

Samotnou kapitolou je pak integrovaný internetový prohlížeč. Ten působí velmi neohrabaným dojmem a jeho používání je v některých okamžicích téměř utrpením. Naštěstí je zde opět Nokia Store, kde najdete Operu mini, kterou si můžete tentokrát nainstalovat zdarma. S ní se zdá hned i svět Symbianu veselejší.

Virtuální utrpení

Co se ale Nokii nepovedlo téměř vůbec, je virtuální klávesnice. Ve vertikálním pohledu je velmi titěrná, což vede při psaní ke generování neúměrného množství chyb. V horizontálním rozložení se situace trochu zlepší, ale jen v tom směru, že jsou jednotlivé klávesy větší. Tragédií zůstává pravoúhlé rozložení kláves, které vás bude při psaní dovádět k šílenství. S rozložením standardní klávesnice totiž nemá vůbec nic společného, takže i při tomto pohledu budete tropit jeden překlep za druhým.

Další „vychytávku“ si Nokia přichystala po přepnutí na číselnou klávesnici. Ta opět nemá tradiční zobrazení čísel na horním řádku, nýbrž jsou čísla seskupena do numpadu doplněného dalšími znaky. V tomto směru Nokia přechod z jiných platforem svým uživatelům moc neulehčila.

Pochválit naopak Nokia zaslouží za své online mapy a navigaci, která funguje zcela korektně a navíc i na pozadí. Fungující multitasking byl zkrátka vždy hlavní předností Symbianu, což Belle jednoznačně potvrzuje. 

 Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView

Fotoaparát, dokonalá videokamera, fotogalerie

Chlouba jménem PureView

Co ale dělá Nokii 808 PureView tak zajímavou není ani použitý operační systém nebo delší výdrž na baterie, ale osazený fotoaparát s čipem o rozlišení 41 Mpx. Čip a optika se pak podepsala na designu přístroje – v horní polovině mu přidala jakýsi batoh. Velikost čipu je 1/1,2 (21,2 mm), což je luxusní číslo i na dražší kompakty. S rozlišením 41 Mpx pak dokáže Nokia až obdivuhodně kouzlit. Snímat fotografie můžete buďto v plném rozlišení s poměrem stran 16:9 (34 Mpx – 7728 × 4354 px) nebo 4:3 (38 Mpx – 7152 × 5368 px), nebo s rozlišením 3, 5 či 8 Mpx s technologií PureView.

Teď vás asi napadne, k čemu je to celé bláznění kolem 41 Mpx dobré? Vždyť stejně nakonec budete kvůli úspoře místa fotit na pět nebo osm megapixelů. Kouzlo PureView spočívá ve dvou věcech – možnosti optického zoomu a slučování pixelů. Možnosti zoomování se přitom mění s rozlišením, které máte aktuálně nastavené. Zatímco při plném rozlišení zoomovat nejde, u 8Mpx rozlišení máte k dispozici přibližně dvojnásobný zoom a u 3Mpx snímků dokonce 3,6násobný. A to vše bez ztráty kvality, protože výsledný snímek je pouze vyříznut z celkové plochy snímače.

Pokud se budeme ještě držet zoomování, tak zde má PureView ještě další výhodu – s přibližováním se nesnižuje světelnost objektivu, tak jako je tomu u klasických objektivů. Na fotkách se tak neprojeví ani klasický šum, který znáte z digitálního zoomování na ostatních fotomobilech nebo kompaktních fotoaparátech.

Druhou velkou výhodu představuje toto rozlišení při snímání na nižší rozlišení. Výsledný pixel je totiž seskládán hned z několika fyzických pixelů na snímači, což ve výsledku dělá fotky ostřejšími, prokreslenějšími a dynamičtějšími, než na mnohých kompaktních fotoaparátech. U rozlišení 8 Mpx se tak na jednom pixelu podílí pět pixelů, u 5Mpx rozlišení je jich osm a u 3Mpx rozlišení dokonce celých čtrnáct.

Možnosti nastavení jsou velmi bohaté a osloví i nejednoho kreativního fotografa. Kromě plně automatického a scénických režimů máte k dispozici i tři uživatelské profily, které můžete zcela libovolně nastavit. Korekci expozice lze provádět v rozmezí -4 až +4, nastavit můžete vyvážení bílé, ISO v rozmezí 50 – 1600, stejně jako saturaci, kontrast, ostrost nebo podání barev. Nechybí ani možnost bracketingu, intervalového snímání nebo samospouště. Zajímavá je také aktivace ND filtru, kterou můžete ocenit při snímání přesvětlených scén.

Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView Nokia 808 PureView

Stejně důležitý jako snímač je ale i osazený objektiv. O ten se postarala společnost Carl Zeiss. Samotný objektiv se skládá z pěti asférických skleněných čoček s vysokým indexem lomu a nízkým rozptylem. Světelnost tak dosahuje na vynikající hodnotu F/2,4 při ohniskové vzdálenosti 8,02 mm. Ekvivalentní hodnoty pro 35 mm jsou 26 mm při záběru 16:9, 28 mm pak u poměru stran 4:3. To umožňuje nejen širší úhel záběru, ale ve spolupráci s autofokusem (ostří od 15 cm do nekonečna) i možnost pro působivé rozostření pozadí, které jiné telefony nezvládnou.

Nedílnou součástí zadní strany Nokie je i xenonový blesk doplněný přisvětlovací diodou. Ten sice nějakým enormním výkonem neoplývá, na druhou stranu na focení v místnostech bohatě stačí. Diodu pak může používat pro přisvětlování při ostření, nebo jako zdroj světla pro videokameru.  

O kvalitě snímků se můžete přesvědčit v následující galerii:

Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie ISO 100 ISO 200 ISO 400 ISO 800 ISO 1600 Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie Nokia 808 - testovací fotogalerie

Dokonalá videokamera

O svých kvalitách nás Nokia přesvědčila, i coby videokamera. V tomto režimu můžete natáčet až do rozlišení 1080p, přičemž video je za všech okolností krásně prokreslené. Troufám si tvrdit, že svojí kvalitou záznamu hravě překoná všechny levné videokamery do 10 000 Kč a v horších světelných podmínkách se bude směle měřit s tříčipovými kamerami, které pořídíte v rozmezí 20-30 000 Kč. Obzvláště u snímání hudebního festivalu nám z výsledného podání videa spadla brada.

Při snímání do rozlišení 1080p máte navíc k dispozici cca čtyřnásobný zoom, který můžete plynule ovládat pomocí kolíbky na (u horizontální orientace telefonu) straně přístroje. Telefon si tak ani v tomto směru nic nezadá s klasickou videokamerou. K duhu vám pak jistě přijde i stabilizace obrazu. Ostřit můžete buďto automaticky, nebo prstem vybírat na displeji místo, kam má být přeostřeno.

Téměř více, než obraz nás však překvapil zvuk, který dokáže Nokia 808 zachytit. S telefonem jsme si na zkoušku stoupli téměř k pódiu na punkovém (hlasitém) festivalu a pořídili několik videí. Mikrofon si bez problému dokáže poradit s velmi hlasitými basy, které u jiných telefonů znamenají neposlouchatelné praskání. A ne jen, že je vstřebá bez nějakého zhoršení zvuku, 808ka je dokáže i zaznamenat. Ač to bude znít přehnaně, místy zněl přehrávaný záznam lépe, než koncert v reálu. Můžou za to i limity lidského ucha, které je při vysokých hlasitostech zkrátka předčeno technikou.

Stejně jako u fotoaparátu máte i u kamery k dispozici celou škálu úprav nastavení, aby výsledné video vypadalo co nejúchvatněji.

Další videa z Nokie 808 najdete v seznamu videí na Youtube. Doporučujeme přepnout na 1080p.

Závěrečné hodnocení

Nokia 808 PureView není produktem, nad kterým by šlo jednoduše mávnout rukou, nebo jej bezhlavě doporučovat. Má své osobité kouzlo, za nějž vděčí jednoznačně osazenému fotoaparátu, ale i řadu nedostatků, které má na svědomí použitý operační systém Symbian Belle a jeho aplikace. Tím ale nechci říct, že by byl systém nepoužitelný, tak jak to zaznívá v jiných recenzích. Jen je třeba přistoupit na určité specifické vlastnosti, s nimiž se již na moderních Androidech nebo iOS nesetkáte. Hrubší rastr displeje mi v tomto případě až tolik nevadil, telefon to vyvažuje jeho jasností a podáním barev.

Kapitolou samou pro sebe je pak cena, která se pohybuje kolem 15 000 Kč. Ta je vzhledem k možnostem telefonu postavena poměrně vysoko, přičemž ji ospravedlňují asi jen tři roky vývoje revolučního fotoaparátu. Ten je ale prozatím pupeční šňůrou pevně svázán právě se Symbianem, což jeho širší nasazení celkem komplikuje.

Osobně doufám, že se v dohledné době PureView objeví i na připravovaných telefonech s Windows Phone, jejichž obliba stále roste (i když možná ne takovým tempem, jak by si Nokia a Microsoft představovali). Ve své podstatě by se mi velmi líbil i kompaktní fotoaparát osazený tímto čipem, pokud by se jej Nokia rozhodla licencovat. Byla by totiž nesmírná škoda, kdyby PureView skončilo společně s posledním Symbianovým mobilem.

Plusy / mínusy
  perfektní fotoaparát
  kvalitní záznam videa
  kvalita zaznamenaného zvuku
  Symbian
  nižší rozlišení displeje
  cena
Hodnocení
Ohodnoťte tento článek!