Nokia Asha 501: nové prostředí, výdrž 48 dnů a cena jen 99 USD

0

Asha startuje odznova, model 501 je prvním zástupcem produktů, které už můžeme považovat za smartphony. Nokia o nich ostatně mluví jako o chytrých zařízeních celý rok. Před časem výrobce rozjel nový motivační program na podporu vývojářů, kteří pro Ashu tvořili aplikace. Asha 501 je prvním výsledkem.

Označení Asha se dostává i do systému. Předchozí modely spadaly do vývojářské platformy Series 40 Developer Platform 2.0 a operační systém byl označen jako Nokia OS. Asha 501 spadá do Nokia Asha Software Platform 1.0 a stejně se jmenuje i operační systém. Aplikace jsou nadále v Javě, ale ta už obsahuje tolik API, že s ní lze využívat i pokročilé funkce a senzory telefonu.

Asha 501: prcek s obrovskou výdrží

Jde o sympatický kvádřík bez klávesnice, jehož hlavní dominantou je třípalcový displej (TN panel). Má rozlišení 240 × 320 px a dotyková vrstva rozpozná gesta dvou prstů najednou. Na přední straně ale zabírá překvapivě málo místa, Nokia jím plýtvá na široké rámečky. Čelní stranu zdobí jediné tlačítko Zpět.

Asha 501 při rozměrech 99 × 58 × 12 mm váží jen 98 gramů. Má vyměnitelný kryt ve výrazných barvách: žluté, červené, zelené, bílé, černé a azurové. Na ně jsme už zvyklí z řady Lumia.

Nokia Asha 501
Nokia Asha 501

Telefon se pyšní hlavně cenou, k dostání bude za 99 dolarů (2000 Kč bez DPH). To se odrazilo na slabší výbavě. Nová Asha se připojí jen k 2G sítím. Zadní 3Mpx foťák už tradičně postrádá autofocus, místo toho díky fullfocusu zaostří vše od 50 cm do nekonečna. Video ani nestojí za zmínku, rozlišení 320 × 240 px při 15 snímcích za sekundu je už dnes velké retro. GPS chybí, ale základní mapy se už chystají.

Naštěstí se nezapomnělo na Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 3.0 a slot pro microSD karty. V balení už bude 4GB kousek. O procesoru zatím nic nevíme, ale Asha 501 dostala 64 MB RAM. Do prodeje míří verze s jednou i dvěma SIM. Nadstandardní je rozhodně výdrž, s 1200mAh akumulátorem slibuje Nokia až 48 dnů v pohotovosti, 17 hodin hovoru, nebo 56 hodin přehrávání hudby. To si mohou levné smartphony s Androidem nechat jen zdát.

Nokia Asha 501 Nokia Asha 501 Nokia Asha 501 Nokia Asha 501 Nokia Asha 501

Android ale samozřejmě poskytuje více možností díky pokročilému systému. V tom bude Asha vždy pozadu. Na druhou stranu jsme se ale dočkali několika důležitých pokroků. Systém má dvě hlavní obrazovky. Tradiční menu s ikonami a pak novou plochu Fastlane. Na ní jsou vidět všechny poslední akce a notifikace (e-maily, sociální sítě), ale také poslední spuštěné aplikace. Asha už konečně podporuje multitasking. Systém se podobá starším Symbianům nebo MeeGo a je plně dotykově ovladatelný.

 

Jeho součástí je webový prohlížeč Xpress Browser, který ušetří až 90 % datového provozu. Asha se připojí k Facebook nebo Twitteru, má e-mailový klient a ostatní tvůrci už mají nebo připravují další aplikace, například WhatsApp, WeChat, Nimbuzz, LinkedIn nebo Foursquare. Hry bude pro Ashu vyvíjet Electronic Arts, Gameloft, Namco nebo Indiagmes. Vývojáři mohou kromě placených aplikací v Nokia Storu nově využít i in-app plateb. EA ale 40 svých her daruje uživatelům zdarma.

Za hubičku a někde i s výhodami

Jak už bylo řečeno, Asha 501 se bude prodávat za 99 dolarů, a to někdy od června. Cílí hlavně na rozvíjející se trhy, ale ukáže se i v Evropě. Nokia má několik smluv s operátory, takže v některých zemích mohou uživatelé čerpat další výhody: výhodnější tarify, Facebook bez poplatku apod. Nás se to pravděpodobně týkat nebude.

Video

Zdroj: Nokia

Ohodnoťte tento článek!