Nokia chce do palubních navigací, odhalila služby Here Auto

0

Nedávno jsme informovali o tom, jak Nvidia vidí budoucnost svých čipů Tegra v palubních infotainmentových systémech automobilů. Hardware je ale jenom polovina celého řešení. Někdo musí dodat také příslušné software a tím někým by ráda byla finská Nokia. Společnost dnes představila sadu služeb Here Auto, které bude licencovat výrobcům vozidel.

Server TechCrunch přirovnává obchodní model k Androidu, ale nebojte se, Here Auto nebude financován z reklam zobrazovaných řidičům (trochu děsivé ovšem je, že o tom Nokia celkem vážně uvažovala, než je vyhodnotila jako příliš rozptylující). Více bychom se měli dozvědět na autosalonu ve Frankfurtu, který se bude konat 10. září, už nyní je ale ledacos o nových službách známo.

Here Auto je klasická služba navigace v automobilu. Mapové podklady včetně satelitních snímků budou fungovat i bez datového připojení, hlasové pokyny budou k dispozici pro 95 zemí světa. Nokia pracuje také na SDK, které umožní do navigace integrovat další služby – již zmíněné reklamy tedy Nokia zavrhla, navigace by nicméně mohla upozorňovat na blízké body zájmu nebo integrovat služby sociálních sítí. Obchodní model každopádně trochu připomíná Google, který též umožňuje vývojářům stavět své aplikace nad podklady Google Maps.

Here Auto Cloud prý také bude fungovat i bez připojení k internetu, to ale moc nedává smysl. Přišli byste totiž o aktuální údaje o intezitě dopravy, nehodách a uzavírkách, nebo o informace o volných místech na parkovištích P+R. Systém bude umět vyhledávat i místa jako restaurace, nabíjecí stanice pro elektrická vozidla, a nebo zkrátka čerpací stanice s nejlevnější cenou. Nokia spolupracuje mimo jiné s Foursquare, takže aplikace bude ukazovat i check-iny u bodů zájmu.

  

Here Companion je asi nejlepší z celé trojice služeb. Companion bude dostupný jako webová aplikace nebo pro mobilní telefony a jeho úloha bude dvojí – za prvé vám umožní plánovat cesty a dělat si poznámky, které posléze budou synchronizovány do auta vybaveného aplikacemi Here, za druhé vám bude hlásit informace ze senzorů v autě. Váš plechový miláček si tedy srkze Companiona může říct o doplnění paliva nebo kapaliny do ostřikovačů, nebo o dohuštění pneumatik. Odložili jste své auto na velkém parkovišti a teď ho nemůžete najít? I s tím vám Companion pomůže. Mobilní aplikace bude dostupná pro všechny platformy, zcela jistě pro Windows Phone a Android, později se dočkají i majitelé přístrojů s iOS.

 

Důležitou součástí služeb Here Auto bude také personalizace. U automobilů, které jsou sdíleny mezi několika lidmi (nebo v rámci car sharingových služeb), se pak řidič přihlásí ke svému účtu a může se cítit „jako doma“. Floris van de Klashorst, viceprezident Nokie starající se o Here Auto a „připojená auta“, přirovnává automobily k mobilním telefonům. K obojímu prý lidé mají velmi osobní vztah a chtějí si je přizpůsobit k obrazu svému, stávající systémy v autech jsou ale prý „ledově studené“ a lidé je nemohou ovlivnit, upravit a personalizovat. Někdo by měl panu viceprezidentovi ukázat telefon Nokia s dlaždicemi…

Zdroj: TechCrunch, Nokia Conversations

Ohodnoťte tento článek!