Nokia fandí chytrým autům. Investuje do nich 100 milionů dolarů

0

Když už Nokia neprodává telefony, klíčový byznys hledá jinde. Nadále má důležitou sbírku patentů, které licencuje, živí výzkumné centrum vyvíjející nové technologie, budu síťovou infrastrukturu a hlavně spravuje obrovský mapový systém. Ten v roce 2008 koupila od Navtequ za 8 miliard dolarů. Data prodává Microsoftu, Amazonu i výrobcům autonavigací. A ráda by do automobilů pronikla ještě více.

Už loni odhalila navigační systém pro palubní počítače s názvem Here Auto, který mimo jiné umí vyhledávat nejbližší podniky, dělat poznámky nebo zvládne i další úkoly, na které se dříve hodil hlavně telefon. V této oblasti firma vidí velkou příležitost a jednou by se její systémy mohly stát základem autonomních vozů. Prvním krokem jsou nicméně chytrá, internetem propojená, auta.

 

Nokia spustila nový investiční fond Connected Cars, vložila do něj 100 milionů dolarů a chce s ním podporovat nové startupy a společnosti, jež vyvíjejí high-tech senzory, doplňky i samotná vozidla. Fond spravuje nezávislá dceřinka Nokia Growth Partners, díky vazbám na mateřskou společnost je však jasné, že cílem je hlavně rozšíření ekosystému Here. Do aut se už totiž tlačí i Google a Apple. V chytrých telefonech a tabletech zůstali Finové pozadu. Chytrá auta si nechtějí nechat utéct, pardon, ujet.

Zdroj: Nokia

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. „Konkurencí by mohly být Opterony X od AMD, ty však mají jen čtyři jádra (architektury Jaguar) a postrádají integrovaný Ethernet.“

    Však by AMD mělo v brzké době představit až 16 jádrové ARM Opterony s 64Bit arch., tak to bude zajímavý souboj.

    http://www.anandtech.com/show/6418/amd-will-build-64bit-arm-based-opteron-cpus-for-servers-production-in-2014

    Jestli bude i nějaký 8 -16 jádový Jaguár pro servery nevím, ale nabízejí se zajímavé varianty či případné hybridní kombinace (SEA MICRO freedom fabric)

    „AMD says that the ARM SoCs will offer two to four times the performance of the just-announced x86-based low-power Opteron CPUs, though this performance figure would appear to come from the boosted core count (eight or 16 compared to four). Given that they have similar clock speeds, then, it would appear that AMD is expecting the Cortex-A57 architecture to perform as well as its „Jaguar“ CPU architecture while using less power overall.“