Nokia jde po HTC. Tchajwanského výrobce žaluje kvůli 32 patentům

0

Už v květnu jsme psali, že Nokia podala stížnost k americké komisi pro mezinárodní obchod, aby z HTC, RIMu a Viewsonicu vytřískala nějaké dolary. Patentový analytik Florian Müller spočítal, že Nokia má na HTC pořádně spadeno. Na pěti různých místech v Evropě a USA Tchajwance žaluje kvůli 32 patentům.

Podle německého právníka má Nokia dva důvody, proč takto velkou válku vede. Zaprvé má asi největší sbírku důležitých patentů na trhu. Většinu z nich už licencuje jako nedílnou součást různých standardů (v GSM, 3G atd.), ale přibližně 90 % z portfolia 10 000 patentů tyto standardy pouze doplňuje, nejsou povinné. Nokia už s tímto arzenálem uspěla proti Applu.

 

Zadruhé jsou zástupci HTC ochotni vyjednávat a hlavně platit. Firma kvůli telefonům s Androidem jako první podepsala dohodu s Microsoftem a před nedávnem také s Applem. Nokia by na tom mohla vydělat ještě více. Otázkou je, jak se to podepíše na HTC. Společnost se zmítá v krizi a prodeje jdou dolů. Pokud ještě bude z každého prodaného mobilu odvádět zvláštní desátky pro Apple, Microsoft a Nokii, musí buď zdražit, nebo si dále snížovat marže.

Ohodnoťte tento článek!