Nokia je jednou nohou zpět. Hlásí zisk a silnější prodeje Lumií

0

Finský výrobce včera zveřejnil zprávu, jak hospodařil během posledních třech měsíců. Ve třetím čtvrtletí firmě znovu klesly tržby, meziročně o 22 % na celkových 5,7 miliardy eur. Firma se ale po loňské půlmiliardové ztrátě dostala do provozního zisku 118 milionů.

Toho ovšem firma dosáhla díky silné divizi Nokia Siemens Networks a konečně plusové navigační sekci Here. Na zařízeních Finové prohospodařili dalších 86 milionů. Mínusová tříprocentní marže znovu ukazuje, že Nokia prodává pod cenou.

 

Jednou z příčin je slabší zájem o hloupé telefony. Nokia jich prodala 55,8 milionu, což je o 27 % méně než loni. Jejich tržby jsou dokonce o 37 % nižší. Výrobce ale prodal 8,8 milionu chytrých telefonů oproti loňským 6,3 milionu. O 40 % vyšší prodeje, ale o jen 28 % vyšší tržby značí, že firma prodala více za méně. To jen podtrhuje zájem o nejlevnější Lumie 520, které jsou hitem i v Česku.

Už brzy bude Nokia plně ziskovou společností. Hlavní koulí u nohy – divizi mobilních zařízení – totiž koupí Microsoft. Finům zůstane pouze enterprise divize Nokia Siemens Networks, kde čerstvě odkoupili podíl Siemensu, a také mapové systémy Here (Navteq). Příští rok už bude Nokia úplně jinou firmou než dnes.

Kompletní výsledky najdete na webu nokia.com.

Ohodnoťte tento článek!