Nokia má dobré produkty, ale příšerný marketing [komentář]

0

Nokia ukázala telefony, o nichž nevíme, kdy a kam přijdou ani kolik budou stát. Sice jejich představení stihla před Applem, ale ten nový iPhone ukáže už ve středu a do týdne jej nejspíš začne prodávat. Nokia je stále závislá na Microsoftu a jeho dokončení systému Windows Phone. Podle všeho se tak Lumie začnou prodávat až z kraje listopadu. Nikdo ale nemá žádnou jistotu. Kdo bude chtít čekat, když neví, jak dlouho to bude?

Nokia Lumia 920

Tím, že Nokia nemá kontrolu nad operačním systémem, zřejmě ani moc netuší, jaké ingredience v Redmondu použijí. Nokia sama vyvine vlastní software a služby (foto, hudba, sociální síť, rozšířená realita apod.), které ale budou z větší části pouze duplikovat to, co Windows Phone nabídnou v základu. Jde o zbytečné tříštění sil a následný zmatek v menu telefonu.

Nokia ani nezvolila vhodnou formu prezentace. Většinu času na pódiu poskakoval Kevin Shields, který pištěl, zadrhával se a telefony v jeho rukou moc nereagovaly. Zkrátka to byla nuda. Horst Fuchs by mě spíš přesvědčil, abych si koupil nový nůž, než by mě Shields zlomil ke koupi Lumie.

Kauza PureView

U teleshopingových praktik ještě zůstaňme. Jedním z hlavních taháků vlajkové Lumie 920 je fotoaparát. Je zřejmě první, se kterým můžete dobře fotit i ve tmě, případně v pohybu. Používá světelnější objektiv než veškerá konkurence (f/2.0) a má optickou stabilizaci. Plouvocí čočka kompenzuje pohyb, takže třes rukou nebude automaticky znamenat rozmazanou fotografii.

Kdo si potřebuje vyfotit každý žvanec v tmavé kavárně a restauraci nebo na Facebook hodí každou vylovískovanou fotku z noční párty, bude nadšený. Na tom Nokia mohla stavět. Udělala to. S podvodem. V první reklamě představovala stabilizaci obrazu při jízdě na kole, jenže si nevšimla, že v jednom záběru je vidět, jak scénu snímá profesionální kameraman jedoucí v dodávce. Nakonec zfalšovala i ty noční fotky, které v reálu pořídila zrcadlovkou a s umělým osvětlením.

Oficiální omluva či výmluva zní, že firma pouze prezentovala obecné možnosti stabilizace, nikoliv skutečné schopnosti mobilu. Dobrá tedy, v reklamách se běžně lže a už se tomu ani nedivíme. Jenže když se vám někdo snaží prodat zjevně nefunkční koktejl na hubnutí, musí si pomoci Photoshopem. Avšak Nokia ani podvádět nemusela. Sama nakonec přiznala barvu a ukázala video se stabilizovaných obrazem.

Test Lumie 920 na The Verge

Test Lumie 920 na The Verge

Navrch pak půjčila redaktorům The Verge novou Lumii 920 na test. Vzali ji do newyorského Central parku, kde chtěli porovnat kvalitu s telefony iPhone 4S, HTC One X, Samsung Galaxy SIII, Nokia 808 a Nokia Lumia 900. Fotili za tmy a nakonec opravdu dokázali, že Lumii 920 se v tomto ohledu nemůže žádný jiný telefon rovnat. Fotky byly trochu rozmazané, ale jinak dobře prosvětlené. Ostatní přístroje ze sebe vydaly pouze tmavé zašuměné cosi.

Přestože Lumia 920 fotí opravdu lépe než konkurence, pomohla si Nokia trikem. Pověst si pošramotila zbytečně. Z historie už víme, že ne vždy se „dobrý produkt“ prodá sám. Nové Lumie zatím jako dobrý produkt vypadají, ale už teď z nich mám špatný pocit, protože neznám dostupnost, cenu, nebavilo mě jejich přestavení a dovršily to zmršené reklamy.

Dřívější přešlapy

Poslední smartphony se Symbianem zabil sám Stephen Elop (šéf Nokie), když řekl, že už se jim v budoucnu nebudou věnovat. S podporou ale končí nejdříve až v roce 2016. Zbytečně vyvolaná panika. Brzy nato přišli s unikátním telefonem Nokia N9. Vlastní systém Meego, kvalitní konstrukce, dotykové ovládání, jaké nikde jinde nenajdete. Pak přišlo oznámení, že s N9 je první a poslední telefon a s Meegem už nepočítají. Nakonec přišly první Lumie (vycházející z N9), ale ty zase pohřbila nemohoucnost Microsoftu, vyšší ceny a pomalý (až povánoční!) příchod do většiny zemí.

 

Teď už jsou Lumie hardwarově v pořádku, mají i několik unikátních vychytávek. Microsoft se už Windows Phone 8 také nemusí bát srovnávat s Androidem a iOS. Nokia prochází velkou restrukturalizací. Je nejlepší atmosféra, jakou Nokia za poslední dva roky zažívá. Snad se znovu postaví na nohy a ukáže, že i neasijská značka může být úspěšná (nepočítáme-li Apple).

Tipy na čtení:

Stephen Elop jako mlží

Ještě jedna perlička na závěr. Arik Hesseldahl z All Things Digital zpovídal po premiéře Lumií samotného Elopě.

Redaktor: Takže, Stephene, Nokia dnes představila dva nové smartphony. Začněme tady. Co je na těch telefonech zvláštního?

Elop: Nechte mě vysvětlit pár souvislostí. V únoru 2011 jsme oznámili výraznou změnu strategie. Zahrnovala partnerství s Microsoftem, zaměření na základní levné telefony pro rozvíjející se trhy a také budoucí výzkum a inovace. V říjnu jsme nakonec přinesli první Lumie, první naše produkty s Windows Phonem. Dnes jsme učinili další krok na společné cestě s Microsoftem. Uvedli jsme Lumii 920 a Lumii 820.

Ani sám šéf Nokie nedokázal odpovědět, čím jsou Lumie zvláštní. Místo toho politicky zavedl debatu jiným směrem. Přitom stačilo říct: „Protože máme nejlepší displej, bezkonkurenční foťák, skvělou konstrukci, spoustu vlastních služeb a stojí za námi největší softwarová firma světa.

Ohodnoťte tento článek!