Nokia nezemřela. Je důležitá, daří se jí, ale bude se schovávat v pozadí

0

Nokia je neuvěřitelně houževnatá firma, v různých podobách přežívá už 150 let. Zakladatelé Fredrik Idestam a Leo Mechelin v roce 1865 začali ve finském městě Tampere na řece Tammerkoski stavět mlýn na dřevní buničinu, kde chtěli vyrábět papír. Dařilo se jim, a tak druhý mlýn postavili na řece Nokianvirta u města Nokia. To také dalo název nově vzniklé společnosti Nokia Aktiebolag.

Zakladatelé Nokie Fredrik Idestam a Leo Mechelin
Zakladatelé Nokie Fredrik Idestam a Leo Mechelin   

Nový šéf firmy Gustaf Fogelholm (zeť Idestama), který firmu řídil od roku 1896, se začal orientovat i další byznys. V roce 1903 postavil první elektrárnu, deset let nato druhou. Těsně předtím roku 1896 byla poblíž Nokie založena firma Suomen Gummitehdas, která vyráběla holínky a další gumárenské produkty. Roku 1912 zase kousek od Nokie vyrostla firma Suomen Kaapelitehdas, která vyráběla elektrické, telefonní a telegrafní kabely. Všechny tři úzce spolupracovaly.

Na konci první světové války se Suomen Kaapelitehdas dostala do bankrotu (ve válce rostla poptávka spíš po obuvi než kabelech). V roce 1922 proto firma spadla pod gumárenskou Suomen Gummitehdas. V roce 1967 pak vznikl konglomerát Nokia, který spojil všechna čtyři odvětví (papírny, energie, gumy i kabely) a navíc se rozšířil o další elektro výrobky. To je Nokia, kterou si pamatujeme. Gigant, který si podmanil telekomunikační trh, ať už na té klientské části (telefony) nebo infrastruktuře.

Díky úspěchům telco divize se Nokia přestala zajímat o gumy i papír a novým byznysem číslo jedna byly mobilní technologie. Nokia byla 14 let největším výrobcem telefonů, dlouho dominovala i chytrým telefonům, ale co přišel iPhone a snaživá asijská konkurence, která dokázala Apple v lecčem napodobit, Nokia se začala propadat. Na prodeji telefonů firma prodělávala, což vyvrcholilo tím, že loni její mobilní divizi převzal Microsoft.

Pro původní Nokii to nebyl konec, ale opět nový začátek. Výroba mobilů byla jen jednou částí. Druhou a stejně významnou byla divize Nokia (Siemens) Networks, která staví a spravuje síťovou infrastrukturu a staví nad nimi služby pro operátory. Nokii zůstala také divize Here, kterou firma založila díky akvizici navigační společnosti Navteq. K tomu má Nokia ještě důležité oddělení Technologies, které se bude zabývat novými nápady a bude licencovat ty, jejichž patenty nepřešly pod Microsoft.

 

Z finančního hlediska je už firma uzdravená. Za celý rok 2014 firma utržila 12,73 miliardy eur a skončila s čistým ziskem 1,17 miliardy eur. Rok 2013 zakončila se stejnými tržbami (12,71 miliardy), ale ziskem pouhých 41 milionů eur. A to statistiky ještě kazí první čtyři měsíce roku, kdy Nokii ještě vládl Stephen Elop.

V posledním čtvrtletí 2014 totiž Nokia utržila 3,8 miliardy eur (9% meziroční nárůst) a skončila s čistým ziskem 327 milionů (79% nárůst). Tržby i zisk roste ve všech divizích kromě Here, kde zisk klesl o 20 % na 20 milionů eur. Firma ale i zde věří v další růst.

Mapy, mapy, mapy

Here licencuje mapy do navigací, jen v posledním čtvrtletí firma dodala data do 3,9 milionu nových vozů (22% růst). Neznámou částku jí platí i Microsoft a Samsung, jimž dodává mapy do operačních systémů Windows Phone a Tizen. Samotná Nokia pak vydala bezplatnou hlasovou navigaci pro Android a chystá i verzi pro iOS. Obchodní model ale zatím není jasný. Aplikace je kompletně zdarma a bez reklamy.

Data Nokie nově využívá čínská internetová jednička Baidu ve svých zahraničních mapách. Here má dohodu se SAP, která její mapy dostane do podnikových aplikací HANA. Mapy Here také budou ve vozech od BMW.

Síťě

Hlavním penězovodem nadále zůstane síťová divize. Tržby z jednotlivých regionů se meziročně prakticky nezměnily, velkou výjimkou jsou ovšem Spojené státy, kde se Nokia začala podílet na výstavbě LTE, díky čemuž v posledním kvartálu utržila 514 milionů (95% růst!). A ještě asi poroste, protože v Evropě a Asii má LTE na svědomí především Huawei, ale Američané už několikrát řekli, že se čínských sítí bojí kvůli možným vazbám na jejich vládu.

Tržby z mobilních sítí za posledních pět čtvrtletí
Tržby z mobilních sítí za posledních pět čtvrtletí, v USA je růst téměř 100%

Ke konci roku měla Nokia 162 smluv týkajících se LTE a stala se klíčovým dodavatelem technologií pro 15 z 20 největších operátorů světa. Finové také demonstrovali nejrychlejší LTE. Spojením 10 pásem o celkové šířce 200 MHz dokázali přenášet data rychlostí 4,1 Gb/s.

Vlastní tablet i nový software

Kvůli dohodě s Microsoftem ještě Nokia dva roky nemůže vyrábět vlastní telefony. Bude však pro ně vytvářet aplikace. Pro Android uvedla Z Launcher, podle svých slov nejrychlejší způsob, jak spouštět aplikace. Kromě toho vyvinula velmi zajímavý tablet N1. Kopie iPadu Air má sympatický hardware, Android 5.0, oboustranné USB, hliníkové tělo a cenu jen 249 dolarů. Nokia poskytuje licenci na hardware a technologie, ale o výrobu, distribuci a servis se postará čínský Foxconn.

Tablet Nokia N1
Tablet Nokia N1

Tak vidíte, že Nokia nekončí. Jen se přesunula pod běžný spotřebitelský radar, bude fungovat na pozadí. Mobilní data na vašem mobilu poběží skrz její sítě, navigace v autě bude využívat její mapy a možná si jednou koupíte i tablet, jehož duši rovněž dodá finská legenda.

Zdroj: Nokia, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek!