Nokia opravdu uvede smartphone s Androidem. Už v tomto měsíci

0

To, o čem jsme si už několikrát povídali, se opravdu stane skutečností. Podle WSJ Nokia chystá telefon s Androidem. My už víme, jak se nazývá, jaké má parametry a jak bude vypadat uživatelské prostředí. A také to, že půjde o jeden z nejlevnějších přístrojů, který cílí na rozvíjející se trhy. Což potvrzuje také podpora dvou karet SIM. Uživatelům se pokusí vetřít do přízně i vděčnými barevnými kryty. Pravděpodobně vyměnitelnými.

Tip: Normandy s Androidem by u Nokie mohl nahradit modelovou řadu Asha

Potvrzení je fajn, ale jinak se nedozvídáme nic nového. Představení přístroje proběhne v únoru, což se ale říkalo už dříve. V tomto měsíci se koná MWC 2014, byť až ke konci. Pro Microsoft, jenž se brzy stane vlastníkem mobilní divize finského výrobce, Android představuje další pokus, jak zaujmout. Všechny svoje služby do něj naroubovat může. Nic mu nebrání ani v tom, aby si vyrobil vlastní prostředí. Přesto v něm poběží i běžné aplikace pro Android.

Bohužel, Windows Phone se nijak zázračně nedaří. V Evropě má docela silnou fanouškovskou základnu a někde se už prodává lépe než iPhone, ale v USA se mu nedaří zaujmout. Třeba v Indii byly donedávna ohromně populární telefony se Symbianem. Loni však podle IDC 93 % prodaných zařízení poháněl Android. Partneři Microsoftu neprodávají tak levná zařízení, aby s nimi v Indii zaujali. Celý trh s levnými smartphony má pro sebe Android.

 

Nadcházející řada Windows Phone se pokusí snížit náklady na výrobu zařízení. Dočkáme se totiž zřejmě i modelů bez fyzických tlačítek na základní ovládání prostředí. Ta budou virtuální, tedy na displeji. Nokia bude nicméně čelit velkému problému. Na forku Androidu jí nebude dovoleno provozovat oficiální obchod s aplikacemi. Google Play Store bude vyhrazen zbylým výrobcům, což by Nokii/Microsoft mohlo vyšachovat ze hry.

Na druhou stranu si uživatelé užijí bezplatných map i navigace. Uvidíme, jestli Microsoft nepřihodí ještě třeba kancelářský balík Office, aby zařízení učinil atraktivnější. Podle mě nemá firma příliš na výběr. Jestli chce uspět, musí vytasit všechny dostupné zbraně. Kdyby měla Nokia X úspěch, časem ji třeba nahradí telefon s dlaždicemi. Zatím se však Redmondským na málo výkonném hardwaru, jakým řada Asha disponuje, nedaří WP rozjet.

Zdroj: WSJ.com

Ohodnoťte tento článek!