Nokia se dál trápí. Prodeje telefonů klesly o čtvrtinu, tržby o 20 %

0

Nokia právě zveřejnila výsledky hospodaření za první kvartál roku 2013. V něm dosáhla tržeb ve výši 5,8 miliardy eur (20% meziroční pokles) a skončila v provozní ztrátě 150 milionů eur. Loňský mínus 1,34 miliardy byl extrém způsobený změnami v divizi Nokia Siemens Networks. Ta se už vzpamatovala. Prodejům zařízení se však stále nedaří.

 

Tržby z mobilů klesly o 32 %, počet prodaných zařízení o 25 % a jen prodeje smartphonů byly poloviční oproti loňsku. V uplynulém čtvrtletí Nokia prodala 61,9 milionu telefonů, z nichž 6,1 milionu bylo chytrých telefonů. Z toho 5,5 milionu tvoří Lumie (dvě třetiny s WP8), zbytek pak vyprodávané Symbiany. V tomto srovnání si nevede špatně ani řada Asha s pětimilionovými prodeji. Útěchou může být, že Finové navyšují hrubou marži, byť se stále pohybuje lehce v mínusu.

Do druhého čtvrtletí Nokia počítá se zvýšenými prodeji. Na trh se dostávají nové a levnější telefony Lumia, a tak si Finové věří, že prodají o čtvrtinu více kusů než v prvním kvartálu. Zajímavost: aktuálních 5,6 milionu Lumií je více než během obecně nejsilnějšího vánočního období. V posledním čtvrtletí 2012 totiž Nokia prodala jen 4,4 milionu smarpthonů se systémem Windows Phone.

Kompletní výsledky Nokie najdete na oficiálním webu.

Ohodnoťte tento článek!