Nokia se vrací k televizorům. Představila 55″ Smart TV s Androidem

2

Ještě, než se Nokia stala největším výrobcem mobilů, byla velmi aktivní v televizním byznysu. Měla vlastní továrny, nakoupila několik konkurenčních firem a jednu dobu byly finské televizory třetí nejprodávanější v Evropě (po Philipsu a Thomsonu). Její přijímače značek Nokia a Finlux byly k dostání i u nás. V roce 1996 ale z tohoto trhu utekla před rostoucími japonskými značkami.

Divizi prodala hongkongské společnosti Semi-Tech, která v původních továrnách pokračovala s výrobou produktů značky Finlux i Nokia (licenci na tento brand měla do roku 1999). V roce 2000 zkrachovala. Zbytky firmy převzala norská firma Otrum Electronics, avšak v roce 2005 také zkrachovala. Teď značku Finlux vlastní a využívá turecká společnost Vestel. Ta mimochodem vyrábí televizory i pro Akai, JVC nebo Hitachi. Holt skončila i éra japonská, protože jí vystřídala korejská. A té už dýchá na záda čínská…

nokia crt tv
Nokia vyráběla CRT TV ještě v 90. letech (foto: Helohe / Wikipedia)

Proč ten výlet do historie? Televizory značky Nokia se totiž po 20 letech vracejí. Finská firma začala v indickém Flipkartu (taková naše Alza) prodávat novou 55″ Smart TV. Televizor si pochopitelně nevyrábí sama, ale montáž a nejspíš i design outsourcovala nějaké OEM/ODM továrně a nalepila na ni vlastní logo. Možná přímo na objednávku samotného Flipkartu, který bude televizor prodávat jako jediný a který si v září zajistil exkluzivně rovněž TV od Motoroly.

Ať už je původ jakýkoliv, nedostupnost v Česku nás asi mrzet nemusí. Televizor se prodává za 42 000 rupií (16 500 Kč s DPH) a v této hladině je výběr hodně široký. Nokia vsadila na tenké horní a boční rámečky. Rozlišení je 4K, TV podporuje 10bitové barvy a HDR. S maximálním jasem 400 nitů a chybějícím lokálním stmíváním ale há dé erko nebude žádnáí sláva.

TV obsahuje 60Hz ADS panel (kopie IPS) od čínské firmy BOE. Uvnitř najdeme neznámý čipset s čtyřjádrovým procesorem, 16GB úložištěm a systémem Android TV. Reproduktory dodalo JBL, dvojice měničů nabídne celkový výkon 24 W. Na těle najdeme trojici HDMI, dva USB a Ethernet, nechybí ani Wi-Fi. Až na značku je to zkrátka jen tuctová telka.

PS: Televizor má na svědomí původní finská Nokia, nikoliv firma HMD Global, kterou dnes pod licencovanou značkou Nokia prodává smartphony.

Nokia se vrací k televizorům. Představila 55″ Smart TV s Androidem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Mam jeden kus Nokie z 80.tych rokov v garazi a sluzi na občasné pozeranie repre zapasov pri pivku 🙂

    PS: mam aj LG a okamžite by som to vymenil za Philips,to ovladanie je otrasne a ako vzdy je u LG slaba životnosť…