Nokia snižuje ztrátu, zlepšuje prodeje, ale stále je to bída

0

Obrat společnosti činil 7,5 miliardy eur (3% růst oproti Q1) a ztráta už je „jen“ 826 milionů oproti 1,34 miliardy v prvním čtvrtletí. Zlepšení nastalo v divizi Nokia Siemens Network, kde ztráta klesla z 1,1 miliardy na 100 milionů. Už z toho je vidět, že zisk ostatních divizí, především mobilů a služeb moc nerostl.

Lepší prodeje za méně peněz

Nokia prodala 83,7 milionu telefonů, v prvním čtvrletí to bylo o milion méně. Za drobným růstem stojí „hloupé“ telefony, především řada Asha. Chytrých telefonů se opět prodalo méně, konkrétně 10,2 milionu oproti 11,9 milionu v Q1. Finové uvádějí, že dodali (shipped) čtyři miliony Lumií. To ještě neznamená, že jich tolik opravdu skončilo v kapsách uživatelů, ale že jich tolik poslali do obchodů. I tak lze ale vyčíst, že smartphony se Symbianem a systémem Meego se na prodejích podílely více než ty s Windows Phonem.

Jen pro srovnání: Apple prodal čtyři miliony iPhonů 4S jen za první víkend.

Akcie Nokie
Akcie dnes po zveřejnění výsledků nepatrně rostly, ale stále jsou na nejnižší hodnotě za posledních 18 let, zdroj: Google Finance

Ve výsledcích jsme si všimli jednoho nepříjemného jevu. Před rokem byla hrubá marže u smartphonů 23 %, v prvním čtvrtletí 2012 jen 15,6 % a ve druhém čtvrtletí už jen 1,7 %! Nokia tlačí ceny dolů, ale stejně už neumí levně vyrábět. Případné zvýšení prodejů se tak projeví na zisku jen minimálně. Pokud bude tento trend pokračovat, příště bude Nokia prodávat pod cenou.

Další nepříjemností je, že Nokia ztrácí pozice na důležitých trzích. Klesají prodeje i tržby telefonů v Evropě, Středním východě / Africe a Číně. Více se daří v Jižní Americe a Asii (zřejmě díky Indii).

Opakuji, není důvod k radosti. Stále čekáme, kdy se konečně Nokia vrátí zpět na nohy. Prozatím se uzdravuje divize Nokia Siemens Networks, ale telefony a geolokační služby přinejlepším stagnují. Sázka na Lumie a Windows Phone stále nepřináší ovoce.

Nový směr se ještě nestačil projevit

Před měsícem Nokia ohlásila nové oživující manévry, které se však ještě nestihly projevit. Finský výrobce se zbaví značky Vertu, bude hodně propouštět a outsourcovat výrobu do Asie. Dále se soustředí především na telefony Lumia, Asha a geolokační služby. Díky tomu, že v nové verzi Windows Phone 8 budou mapy a navigace Nokia (Navtequ), měli by seveřané více vydělávat na licencích. Zatím v této oblasti Nokia končí v mínusu.

 

Velké věci můžeme čekat od nových fotomobilů. S telefonem 808 PureView Nokia zašlapala konkurenci do země (co se týče kvality obrazu, nikoliv telefonu), se zakoupenými technologiemi od firmy Scalado bychom se ještě měli dočkat dalších důležitých vychytávek. Jako třeba funkce Scalado Remove. Až toto všechno Nokia integruje do nové Lumie s Windows Phone 8, konečně se od Finů po delší době dočkáme opravdového high-endu.

Ve třetím čtvrtletí ale ještě žádný výrazný posun nemůžeme čekat. Vše rozhodně až nástup nových telefonů ve čtvrtém kvartálu a start v novém roce.

Zdroj: Nokia

Ohodnoťte tento článek!