Nokia vás bude navigovat i uvnitř budov

0

Před třemi lety začali Finové pracovat na navigačním systému pro vnitřky budov. Vychází z analýzy, že lidé tráví uvnitř okolo 80 % času. Samozřejmě takovou funkci neoceníte doma při nočních návštěvách ledničky, ale ve velkých veřejných prostorách ano. Třeba na letišti, v nákupních centrech, v podzemních parkovištích apod.

Nokia Indoor Navigation přitom vůbec nevyužívá GPS, ale Wi-Fi (alespoň v původním návrhu to tak bylo). Navigace tak může pracovat ve všech budovách, kde je bezdrátová síť a pracovat by s ní mohl kterýkoliv telefon takto vybavený.

Výzumné centrum včera prostřednictvím video kanálu Nokia Conversations ukázalo nové video, které ukazuje hlavní sílu systému.

Nokia naviguje na letišti ke správnému terminálu. Při přechodu zvenku dovnitř budovy se telefon automaticky přepne do druhého režimu. Pozicování řídí krabička umístěná na stropu místnosti. A ještě detail – minimodul připnutý k zavazadlům uvidíte na mapě také. To kdyby jste jej někde nechali (mobil upozorní na ztrátu), případně ztratili jiným způsobem.

Záhadou je ona krabička. Předpokládám, že na stropech jich bude více a polohu budou určovat triangulací. Nejspíš je jedná o chytřejší Wi-Fi routery. Nokia už v roce 2008 tvrdila, že systém testuje ve svých budovách. Ale určitě se nejeden čtenář těší, až bude tato technologie nasazena v komerční sféře. S udávanou přesností na 30 cm vám taková funkce najde i přesnou sedačku v kině :-).

Dokážu si představit, že samotné mapy by mohla tvořit i komunita. Stačí trackovací aplikace a zveřejněné plány budov. Těším se, co vy?

Zdroj: Nokia

Nokia vás bude navigovat i uvnitř budov
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

1 komentář