Nokia zaplatila několik milionů eur vyděračům, kteří získali přístup k jádru Symbianu

0

Dnes vám to může připadat vtipné, možná už si na nějaký Symbian dokonce ani nepamatujete, ale svého času se s tímto systémem prodávaly smartphony opravdu ve velkém. Jak teď vyšlo najevo, někomu stálo za to vydírat Nokii tím, že umožní široké veřejnosti přístup k jádru operačního systému. Informaci odhalila finská televizní stanice MTV.

K vydírání došlo v roce 2008. Kriminální živly se dostaly k šifrovacímu klíči k jádru Symbianu. Kdyby ho zveřejnily, systém by padl pod návalem útoků malwaru. Ten by byl nerozlišitelný od systémových komponent. Nokie to nevydržela a vyděračům zaplatila blíže nespecifikovanou částku ve výši několika milionů eur.

 

Nokia kontaktovala policii a souhlasila s předáním požadované částky v hotovosti na parkoviště v Tampere, což je třetí největší město ve Finsku. Peníze si pachatelé vyzvedli, stopu nicméně policie ztratila. Od této události uběhlo šest let a trh se smartphony se od té doby výrazně proměnil. Nokie už především nedělá telefony, mobilní divize spadla do klína za asi 5,5 miliardy eur.

via The Verge

Nokia zaplatila několik milionů eur vyděračům, kteří získali přístup k jádru Symbianu

Ohodnoťte tento článek!