Noontec GigaLink N5 – tak trochu jiný NAS (minirecenze)

0

Bílá plastová krabička pojme jeden pevný disk do maximální kapacity 3 TB. Vzadu najdete síťový konektor LAN, který je podle výrobce kompatibilní s rychlostmi 10/100/1000. Dále je tu port USB typu B, přes který lze NAS připojit k počítači jako externí pevný disk. Samozřejmě s externím napájecím malým zdrojem.

GigaLink jsme dostali s osazeným 2TB diskem Samsung HD204UI, ale samozřejmě nás zajímal i jiný hardware. Čínský Noontec si však dal záležet, aby jím použité čipy nikdo nekopíroval a raději vyretušoval jejich označení, což nás po rozmontování překvapilo. Těžko říct, proč je tato informace tajná.

Okamžitý přístup

Po zapojení do sítě a nalezení NASu se můžete rovnou připojit k předvytvořené složce PUBLIC s uživatelským účtem admin/admin. Tyto údaje jsou šikovně napsány na spodní straně zařízení. Složky si samozřejmě můžete vytvořit další, uživatelů však může být nejvýše 16.

Administrace je poměrně strohá a v podstatě nemáte co nastavovat. Můžete leda zakázat FTP a UPnP Media server. Usínání disků lze nastavit po 10 až 60 minutách, ale není to nutné, protože spotřeba s jediným diskem činí pouhých 9 W. NAS nemá žádný ventilátor, ovšem kvůli své konstrukci je celkem hlučný, respektive nijak neodhlučňuje osazený pevný disk.

Parametry
Cena 1690 Kč (bez disku) včetně DPH
Názor 70 %
Zapůjčil UMAX
Noontec GigaLink N5
síť LAN (1 Gb/s)
porty USB 2.0 typ B
disk 3,5″ SATA, až 3 TB, exFAT (testováno se Samsung HD204UI)
funkce FTP, WebDAV, UPnP, iTunes, BitTorrent, Dynamic IP, Statis IP, PPPoE, DDNS
rozměry 206 × 46 × 160 mm

Na gigabitové síti jsem naměřil rychlost 25 MB/s v obou směrech, což pro základní provoz dostatečné. Jelikož se do Gigalinku N5 vejde jediný pevný disk, nekoná se žádné zabezpečení polem RAID a v podstatě jde jen o externí pevný disk přístupný přes síť. Vzdálený přístup z internetu lze realizovat přes dynamické DNS.

Plusy / mínusy
průměrná rychlost
připojení přes USB
cena
hlučnost
bez lepších funkcí

Jako externí disk se chová i při připojení k počítači přes port USB 2.0 typu B, což je zřejmě největší výhoda tohoto NASu. I v tomto případě musíte použít externí adaptér.

Rozšířené funkce představuje protokol BitTorrent pro stahování, přehrávání multimédií přes UpnP (funguje, ale neprotlačíte přes něj titulky) a mobilní přístup ke složkám přes protokol WebDAV.

Celkově jde o velmi levný jednodiskový NAS s rozumnou rychlostí a možností zapojení jako externí disk. Nevýhodou je právě osazení jen jediným diskem, což vylučuje nějakou větší bezpečnost dat.

USB port slouží pro připojení k počítači jako externí disk Na spodní straně najdete defaultní přístupové heslo Hardware tvoří pouze jednoduchý plošný spoj a pevný disk Disk je naformátován na exFAT Noontec nechce, aby byl vidět typ čipu

Ohodnoťte tento článek!