Sto megabitů za 555 Kč. Nordic Telecom spouští „5G na doma“

1
Vysílač
Ilustrační foto
-
Zdroj: albertoadan / Pixabay

Nordic Telecom je první ze čtyř společností, která v Česku nabízí bezdrátové připojení v pásmu 3,7 GHz. Firma může tyto kmitočty využívat na celém území a poskytovat spolehlivější internet než regionální poskytovatelé Wi-Fi. Nordic mluví o kvalitě optiky, ale rychlosti a ceny budou soupeřit spíš s široce dostupným VDSL.

To potvrzují i první představené tarify nazvané „pevný 5G internet na doma“. Závorky proto, že o 5G zatím nejde, sítě stojí na 4G technologii LTE. Nordic 5G slibuje rychlost 40/4 Mb/s za 395 Kč měsíčně. Nordic 5G Plus se 100/10 Mb/s stojí 555 Kč. (Ceny jsou bez závazku.) Firma před dnešním oficiálním spuštěním na webu nabízela i akci, tarify bylo možné na půl roku za 95 Kč nebo 255 Kč za měsíc. Momentálně již sleva na webu není.

Nordicu chybí mapa pokrytí, ale z neveřejného testování víme, že zatím má firma pokryté jen obce Dobříš a Praha-Vinoř. Další regiony pokryje do konce roku. Do dvou let by firma ráda pokryla až 30 % Česka. Více informací budeme znát po zítřejší tiskové konferenci.

Co je Nordic 5G?

Fixní LTE od Nordicu nemá žádné datové limity a mohou tedy po celou dobu dosahovat inzerované rychlosti. V testu, který probíhal od jara, se to dařilo. První zákazníci testovali ještě vyšší rychlost 200 Mb/s a průměr měření, které probíhalo u 80 % zákazníků každých pět minut, byl 195 Mb/s s odezvou 18 ms.

Jak to bude po komerčním spuštění, záleží na hustotě vysílačů, množství sektorových antén, kvalitě signálu a samozřejmě i počtu připojených klientů.

Situaci trochu komplikuje fakt, že Nordic bude stavět dva typy vysílačů s různými parametry, jak firma řekla v září na plzeňské konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě 2018.

Malé buňky budou pokrývat venkov a obecně řidčeji osídlené obce. U nich se počítá s dvouanténním vysíláním 2×2 MIMO, využitím jen poloviny dostupné šířky pásma a nižším výkonem.

Ve větších městech chce Nordic stavět makro buňky nabízející 8×8 MIMO, efektivnější modulaci QAM-256, beamforming pro přesnější směrování signálu, vyšší výkon i širší pásmo. Tím může poskytnout vyšší rychlosti, případně (logičtěji) kapacitu rozdělit mezi více uživatelů. Tzv. macro celly se v budoucnu stanou i ústředními body mobilního 5G, až to modemy a antény v mobilech začnou podporovat.

V současnosti je síť určena jen k fixnímu využití. Nordic zákazníkům nabízí set venkovní jednotky a vnitřního Wi-Fi routeru značky Gemtek. Venku je anténa s modemem a SIM kartou, jednotka je napájena Ethernetem přes PoE skrz indoorovou krabičku. Vnitřní jednotka nabízí čtyři gigabitové LANy a Wi-Fi 802.11ac Wave 2. Mezi konektory najdeme i USB a RJ-11 pro připojení VoIP telefonu.

Venkovní jednotka a vnitřní router Gemtek Nordic Telecom
Venkovní jednotka a vnitřní router Gemtek
Sto megabitů za 555 Kč. Nordic Telecom spouští „5G na doma“
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 14 hlasů

1 komentář