Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2

0
Vysílač
Ilustrační foto
-
Zdroj: albertoadan / Pixabay

Čtvrtý tuzemský mobilní operátor včera oznámil, že zmodernizuje svou síť a místo staré technologie CDMA přejde na LTE. O tomto kroku už víme od února, kdy se z Air Telecomu stal Nordic Telecom. Oznámený plán už má ale konkrétnější obrysy. LTE vyroste až v průběhu příštího roku, jenže CDMA se bude vypínat ještě letos.

CDMA skončí letos

Kvůli stále komplikovanějšímu nákupu náhradních dílů by případný rozsáhlejší výpadek sítě byl prakticky neřešitelný. Z tohoto důvodu je nutné plošně nahradit síť CDMA technologií LTE. Díky síti LTE bude moci Nordic Telecom v budoucnu nabídnout zákazníkům rychlejší a stabilnější připojení k internetu,“ říká Libor Dočkálek, generální ředitel Nordic Telecomu.

Abychom nezpůsobili našim zákazníkům potíže, zajistili kontinuitu služby a eliminovali výpadek, rozhodli jsme se během modernizace sítě našim zákazníkům zajistit poskytování služeb prostřednictvím partnerských sítí,“ dodává Libor Dočkálek.

Azyl u O2

Mluvčí Nordicu Jan Potůček pro Cnews.cz řekl, že onou partnerskou sítí bude O2. Zákazníci dostanou nové modemy a telefony, které se budou moci připojit do partnerské sítě. Nordic mimochodem využije GSM a LTE, nikoliv CDMA od O2.

Nordic již kvůli změně kontaktoval klienty. Na webu operátora jsou nové ceníky, které začnou platit v říjnu. Pro uživatele pevných hlasových linek se nic nemění. Tarify mají stejné podmínky i ceny.

Jiné je to ovšem u dat. Nordic ještě donedávna poskytoval pouze jediný tarif s neomezenými daty za 198 Kč měsíčně s dvouletým úvazkem nebo 298 Kč bez úvazku. Noví zákazníci už neomezená data nedostanou a ti stávající budou rovněž převedeni na tarify s datovým stropem.

Nordic má v nabídce LTE data s limitem 4 GB za 198 Kč měsíčně a 6 GB za 298 Kč. Tarify bez úvazku jsou o stovku dražší. Operátor k nim prodává jeden ze dvou modemů od D-Linku. První se připojuje do USB v počítači, druhý funguje nezávisle. Obsahuje vlastní akumulátor a Wi-Fi hotspot.

Velké plány pro příští rok

Již v prvním čtvrtletí Nordic  začne na uvolněných frekvencích 420 MHz spouštět LTE. Operátor kromě toho letos přeplatil konkurenci a jako jediný získal v aukci dva kmitočtové bloky v pásmu 3,7 GHz. Ani jedno z pásem se bohužel nevyužívá v běžných mobilech. Nordic ale může znovu nabídnout bezdrátovou „pevnou“ linku a fixní připojení k internetu s vysokými rychlostmi a vyšší spolehlivostí než Wi-Fi provideři.

Ohodnoťte tento článek!