Nordic Telecom rozjíždí LTE. Reálná rychlost je 400 Mb/s

6
Vysílač
Ilustrační foto
-
Zdroj: albertoadan / Pixabay

Čtvrtý český operátor v loňské aukci kmitočtů v pásmu 3,7 GHz odešel s největším kusem koláče (přeplatil i T-Mobile). Nově nabytých frekvencí chce firma využít k vybudování celorepublikové sítě, která nabídne rychlosti až 1 Gb/s. Nejdříve frekvence využije pro LTE, později i 5G. Jak už jsme v minulosti několikrát opakovali, síť bude určená pro pevné připojení domácností, nikoliv mobily.

Výstavba začala ještě loni a několik vysílačů Nordicu již funguje. Firma se dnes pochlubila, že v Praze, Vinoři a Dobříši již technici naměřili rychlost stahování přes 400 Mb/s, nahrávání lehce pod 30 Mb/s, odezva byla okolo 20 ms. To jsou lepší hodnoty než u českého VDSL a zhruba srovnatelné s nejvyššími tarify od UPC.

V případě Nordicu jde ale stále jen o neveřejný pilotní test, který běžel v nevyužité síti a bez umělých omezení. Důležitá tak bude až nabídka komerčních tarifů. Bezdrát o šířce pásma 80 MHz ale má na to nabídnout vyšší rychlosti než VDSL a vyšší spolehlivost než regionální sítě Wi-Fi/WiMAX.

Nordic naměřil rychlost 403/29 Mb/s
Nordic naměřil rychlost 403/29 Mb/s

Rychlost budeme nadále zvyšovat, zatím jsme zdaleka nevyužili všech technologických možností sítě. Budujeme novou síť zejména ve středně velkých a menších městech, kde je velký prostor pro zlepšení kvality pevného internetu,“ říká Martina Lovčíková, ředitelka divize pro koncové zákazníky.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  • Koncem minulého roku to slibovali už letos a nyní i na hlavní stránce mají:
   „V průběhu roku 2018 se chystáme vybudovat A SPUSTIT síť nové generace na technologii LTE.“

   Nejvíc jsem zvědav na spolehlivost a dodržování rychlosti. Předchůdce (U:fon) byl jemně řečeno ne zrovna rychlý a spolehlivý (jen co pominula 14ti denní zkušební lhůta).

   • Dobrý den, jedná se o dvě rozdílné sítě – tedy modernizace sítě 420 MHz z technologie CDMA na technologii LTE a budování nové sítě Nordic Telecom LTE – Fiber Like Experience v pásmu 3,7 GHz. Spolehlivost je pro nás klíčová, na této síti by se již nemělo stávat, že by Vám za špatného počasí internet neustále vypadával. Co se týče rychlostí, ty budou neméně důležité – na konkrétních produktech nyní pracujeme a vše představíme, jakmile nastane ten správný čas. Pěkný den.