Nordic Telecom slibuje bezdrátový internet „s kvalitou optiky“

0
Vysílač
Ilustrační foto
-
Zdroj: albertoadan / Pixabay

Čtvrtého mobilního operátora čekají velké změny. Nordic Telecom v září oznámil, že po letech vypne síť CDMA (známou jako U:fon). Provoz služby je postupně vypínán, proces bude dokončen do 31. prosince 2017. Od této chvíle bude dočasně pouze virtuálním operátorem. Hlasové služby nabídne v síti T-Mobilu, pevné datové u Cetinu (xDSL) a mobilní datové pak u O2.

Co bude pak? Nordic postupně síť na frekvenci 420 MHz využije pro rychlejší technologii LTE. Operátor navíc letos v aukci ČTÚ jako jediný vydražil dva 40MHz bloky v pásmu 3,7 GHz, které rovněž využije pro LTE (a v budoucnu pro 5G). Díky širokému pásmu nabídne rychlost stahování až 1 Gb/s.

TIP: Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2

Ještě do konce roku chce na několika místech spustit pilotní provoz LTE v pásmu 3,7 GHz. Komerční start je naplánován na druhé čtvrtletí 2018. Nordic spolu s finančním partnerem J&T Private Equity Group na výstavbu sítě uvolní okolo 750 milionů korun.

Do konce letošního roku proběhnou výběrová řízení na dodavatele potřebných technologií a koncových zařízení. „Chceme postupovat velmi rychle. Máme jasný a velmi ambiciózní plán rozvoje,“ říká Libor Dočkálek, generální ředitel Nordic Telecomu.

Ohodnoťte tento článek!