Dokonáno. Norský rozhlas jako první na světě ukončil FM vysílání

0
Norsko
Ilustrační foto (zdroj: Mariamichelle / Pixabay)

Na jaře 2015 rozhodlo norské ministerstvo kultury, že se v zemi postupně začne vypínat analogové FM rádio a přejde se na digitální vysílání DAB+. Norové dostali dva roky na přípravu, tedy výměnu rádií v domácnostech, podnicích a hlavně automobilech. K podobnému kroku ještě žádná jiná země nepřistoupila.

Letos v lednu začal norský veřejnoprávní rozhlas NRK vypínat první vysílače. Tuto střesu vypl i ty poslední v Tromsu, Finnmarku a na Špicberkách. Úplná analogová tma ještě nenastala, protože v FM vysílají některá komerční celoplošná nebo regionální rádia. Rádio je ale dnes v 86 % případů posloucháno z digitálních sítí.

I ta komerční však přecházejí na digitál. Norskému rozhlasu digitalizace pomohla mnohonásobně zvýšit počet stanic. V analogu měla 5 kanálů, v digitálu 31. Podle interních statistik již 1,4 milionu Norů poslouchá rádia, která přišla až v DAB+. Rozhlas pokrývá již 99,5 % populace, komerční multiplex s 15 stanicemi jako P4, Radio Norway, P6 Rock, Kiss pak 90 %.

Pokrytí DAB+ 30. listopadu 2017
Pokrytí DAB+ 30. listopadu 2017 (zdroj: ČRo)

V Česku až donedávna Rozhlas vysílal digitálně pouze v Praze. Až koncem listopadu spustil DAB+ vysílače také v Brně, Ostravě a Plzni. V multiplexu je 14 stanic, chytat je může 40 % populace. O dalším rozšiřování pokrytí se rozhodne až podle zájmu stávajících uživatelů.

Ohodnoťte tento článek!