Norton 360 4.0: ochrana dat se vším všudy

0

Zkušení uživatelé spoléhající na produkty Norton zřejmě sáhnou po nejnovějších Norton Internet Security 2010 (antivir + firewall) nebo Norton Antivirus 2010. Pokud chtějí zálohování, doplní si do počítače Norton Ghost. Ovšem Symantec nabízí i jiné řešení určené přímo na míru domácím nebo méně zkušeným a pohodlným uživatelům. Tím řešením je všestranný program Norton 360, který nabízí klasické bezpečnostní funkce spojené se zálohováním dat a optimalizací výkonu počítače.

Tip: Zkušební verzi aplikace Norton 360 4.0 si po krátké registraci můžete stáhnout zde.

Norton 360 ve verzi 4 patří do stejné produktové řady, jako jeho kolegové Norton Internet Security a Anvitirus ve verzích 2010. Obsahuje tedy nejnovější bezpečnostní vylepšení v podobě technologií Norton InSight. Kromě klasického testování oproti vzorkům škodlivých souborů a pomocí heuristiky přibyla také práce s tzv. reputací souborů. Bezpečnostní produkty Norton udržují databázi milionů souborů sdílených a stahovaných přes internet. V momentě, kdy si z webu nějaký soubor stáhnete, Norton 360 okamžitě na základě reputace zjistí, zda je soubor důvěryhodný či nikoli a oznámí vám to prostřednictvím informačního panelu u oznamovací oblasti Windows. Je to mnohem rychlejší než klasická kontrola. Ta ale samozřejmě vynechána není.

Antivir vše nespasí

Kromě antivirového programu najdete v Norton 360 4.0 také firewall upravený tak, aby vás co nejméně vyrušoval od práce. Pozná důvěryhodné aplikace, které již z principu vyžadují povolení komunikace přes internet (webový prohlížeč, FTP klient, komunikátor,…) a automaticky nastaví příslušná pravidla. Budete-li chtít nastavení upravit, snadno jej změníte přes vcelku přehledné uživatelské rozhraní. K dispozici je správa výjimek i tichý režim, který je vhodné aktivovat při hraní her nebo požadavku na nerušené sledování filmů. Tak či tak, s dotazujícími okny Norton 360 se na počítači při každodenní práci setkávám maximálně jednou za týden.

Z dalších bezpečnostních funkcí v Norton 360 nechybí antispamový filtr pracující přímo s protokolem, a tedy podporující běžné poštovní programy. Dále zde najdete stále častěji se vyskytující rodičovský zámek, ochranu identity a kontrolu bezpečnosti webových stránek. Ta podporuje Internet Explorer a Firefox, doplňuje nástrojovou lištu a projeví se například ve výsledcích hledání, kde jsou odkazované weby doplněny symbolem značícím jejich důvěryhodnost.

Čtyři kroky k bezpečnému a rychlému počítači

Bezpečnost je však jen jednou z nabízených vlastností Norton 360. Jeho uživatelské prostředí je koncipováno tak, aby uživatele provedlo ve čtyřech krocích zabezpečením, zálohováním a optimalizací počítače. Jestliže kterákoli z komponent zjistí nějaký problém, ihned se o něm dozvíte nejen v hlavním okně programu, ale také prostřednictvím ikonky v oznamovací oblasti.

Vedle antiviru s firewallem a ochrany identity je tak nejčastěji používanou funkcí Norton 360 automatické zálohování souborů. Hned dopředu je třeba říci, že Norton 360, na rozdíl od Norton Ghost, nepracuje s diskovými obrazy. Nevytváří tedy kompletní kopie pevného disku. Zálohuje pouze vybrané soubory a složky. Při zálohování si můžete určit buď skupinu dat, které chcete zálohovat (fotografie, video atd.) nebo přímo vybrat konkrétní složky pro zálohu.

Přestože Norton 360 neposkytuje dokonalou zálohu v podobě kompletní kopie disku, má zálohování s tímto nástrojem smysl. Zejména v případě, že využijete jeho podporu pro zabezpečené online úložiště u Symantecu. V rámci licence Norton 360 dostáváte zdarma prostor o velikosti 2 GB, další navýšení je možné za příplatek. Výhodou je, že ty nejdůležitější dokumenty budou zálohovány automaticky na pozadí a nepřijdete o ně ani v případě, že byste někde ztratili nebo nevytvořili kompletní zálohu v podobě diskového obrazu.

Novinkou je přístup k online úložišti přes webové rozhraní nebo aplikaci pro Apple iPhone nazvanou Norton Tiki. Velkou výhodou zálohování přes Norton 360 je možnost obnovit data i na jiném počítači, a to dokonce bez nutnosti instalovat na tomto počítači Norton 360. Vše lze provézt přes webové rozhraní. Díky tomu, že jsou data uložena na serveru, můžete odeslat e-mailem libovolnému uživateli odkaz na stažení souboru ze zálohy.

Optimalizace pro hladký chod počítače

Nabídka optimalizačních funkcí zahrnuje defragmentaci, čištění disku a registru Windows, odstranění dat z webového prohlížeče a nástroj pro práci se seznamem automaticky startujících programů. Díky zpožděnému startu, který jim lze přiřadit, docílíte rychlejšího náběhu počítače, programy na pozadí budou přitom pozvolna startovat až začnete pracovat. Nikoli všechny najednou, aby stroj na několik minut nezablokovaly.

Licence pro Norton 360 4.0 umožňuje jeho instalaci až na tři počítače v domácnosti. Přestože zkušené uživatele tento program nemusí oslovit, pro běžné použití nabízí více než dostatek funkcí a nástrojů. Kdo bude pátrat po podrobných nastaveních, nakonec je v Norton 360 najde. Program je však koncipován tak, abyste jej prostě nainstalovali a spolehli se na jeho ochranu.

Ohodnoťte tento článek!