Norton Antivirus 2009: líný hroch je pryč

0

Norton Antivirus 2009 je konečně rychlý bezpečnostní program, který se postará o to, aby data ve vašem počítači byla v bezpečí. Již samotná instalace dává tušit, že vzhled ovládacího prostředí se ponese v duchu současných módních trendů a antivir tak zapadne do prostředí Windows Vista.

Program je nainstalován během několika minut, při instalaci nemusíte odpovídat prakticky na žádné otázky, vše probíhá automaticky. Na rozdíl od konkurence nevyžaduje po dokončení instalace žádný restart, všechny součásti zabezpečení jsou ihned spuštěny.

Symantec má ve svém portfoliu celou řadu bezpečnostních nástrojů. Norton Antivirus 2009 je pouze samotný antivir. Firewall ani třeba zálohovací nástroj jako v produktech Norton Internet Security nebo Norton 360 zde nenajdete. To však není na škodu. Proč?

Spousta uživatelů dá totiž raději přednost jinému firewallu, popřípadě si dobře vystačí s tím, který je součástí Windows. Samostatným antivirem tak ušetříte peníze i výkon počítače a zároveň do systému doplníte nezbytnou výbavu pro ochranu před viry. Vše ostatní je již jeho součástí. Určitě vás také potěší, že součástí Norton Antiviru 2009 je čeština.

Zlikviduje rootkity i spyware

Norton Antivirus 2009 však není zaměřen jen na likvidaci virů a jim podobné havěti. Poradí si také se špehovacími programy – spywarem, včetně reklamních doplňků, dialerů a dalších nebezpečných programů.

Hlavní okno nabízí všechny informace, které od antiviru čekáte. Uvidíte zde stav zabezpečení, informace o posledních aktualizacích a můžete odsud spouštět/zastavovat jednotlivé části antiviru a provádět ruční kontrolu počítače.

Základních částí Norton Antiviru 2009 je pět:

  • samotný antivir,
  • antispyware,
  • pokročilá ochrana,
  • prevence narušení (ze sítě a internetu),
  • ochrana elektronické pošty.

Všechny komponenty je možné ručně vypínat tak, že klepnutím přepnete speciální zelený ovládací prvek. Méně zkušené to určitě trochu zmate, lépe by se hodilo klasické zatrhovátko. Na druhou stranu nezkušení nic vypínat nebudou. Ruční kontrola nabízí klasické rychlé prověření důležitých částí sytému, kompletní kontrolu počítače nebo prohledání vybraných umístění.

Novému Nortonovi samozřejmě nechybí heuristika, měl by si poradit také se stále častěji zmiňovanými rootkity (maskované programy), dovede kontrolovat i makropříkazy v souborech MS Office. V nastaveném intervalu (standardně jednou týdně) se v době neaktivity počítače spustí kompletní kontrola. Ochrana v reálném čase automaticky prověřuje vyměnitelná média.

Celé nastavení programu je možné zabezpečit heslem a chránit tak před změnami, pokud se na počítači střídáte s někým méně zkušeným.

Testujeme z Eicar.org

K otestování bezpečnosti svého počítače můžete použít vzorový soubor z Eicar.org. Stačí navštívit tyto stránky a klepnout na tlačítko Download. Na další stránce si pak odrolujte na odkazy pro stažení testovacích souborů eicar. Antivirový program by v tomto případě měl zareagovat a vůbec stažení souborů do počítače nedovolit. Měl by tedy reagovat stejně, jako při objevení opravdového viru.

Norton Antivirus 2009 v tomto případě zobrazí varovné hlášení u spodního okraje obrazovky, odkud se můžete dále přepnout do okna Historie zabezpečení, kde vám Norton Antivirus shromažďuje všechny nalezené bezpečnostní problémy, které je schopen rozpoznat.

Po několika měsících používání hodnotím Norton Antivirus 2009 jako povedený antivirový program nabízející základní ochranu počítače před nebezpečím, které dnes číhá na většinu uživatelů připojených k internetu. Pro zkušenější uživatele nabízí celou řadu nastavení, grafů a informací o počítači a jeho připojení do sítě.

Díky systému pulzních aktualizací je možné do počítače stáhnout nejnovější definice prakticky každých několik minut, což je výhoda oproti standardní aktualizaci, kterou Symantec poskytuje každých osm hodin.

Ohodnoťte tento článek!