Norton Antivirus 2010 a využití pověsti souborů

0

Poté, co se bezpečnostní programy od Symantecu zbavily problémů s blokováním výkonu počítače, staly se z nich povedené nástroje určené pro zkušenější uživatele počítačů. Každý rok se objevuje nové vylepšení. U Norton Antiviru 2009 jsem zmiňoval nové uživatelské rozhraní, Norton Antivirus 2010 jej mírně vylepšuje, ale přináší především zajímavé změny „pod povrchem“.

Při oficiálním představení Norton Antiviru 2010 a Norton Internet Security 2010 (o něm někdy příště) lidé ze Symantecu připomněli, že uživatelé jejich produktů se již tři roky mohou zapojovat do programu Norton Community Watch sledujícího soubory a jejich atributy, které jsou následně Symantecem vyhodnocovány. Technologie Quorum tato data využívá. Jejím konkrétním výstupem v Norton Antiviru 2010 je bleskurychlé zpracování informací o stahovaných souborech (ale nejenom o nich), nezávislé, resp. spolupracující s klasickou ochranou na bázi definic a heuristiky.

Technologie využívající pověst souborů se souhrnně nazývá Norton Insight a v Norton Antiviru 2010 ji najdete hned v několika podobách:

Norton Download Insight slouží ke kontrole souborů stahovaných z internetu a na základě jejich pověsti oznamuje uživateli, zda je soubor bezpečný ještě před tím, než jej spustí.

Norton System Insight je centrálním místem, kde se zobrazují a sledují činnosti prováděné v systému. Jak se dozvíte o něco dále v článku, jsou tyto informace zobrazeny v okně Výkon s měsíčními, týdenními, denními nebo minutovými přehledy a grafy.

Norton Insight – hodnocení aplikací poskytuje uživateli detailní informace o relevantních souborech, mezi které patří digitální signatura, úroveň důvěryhodnosti, využití v komunitě, využití zdrojů nebo datum instalace souboru.

Norton Threat Insight monitoruje spuštěné procesy a zobrazuje informace o zjištěných hrozbách.

Norton Insight Network využívá moderní technologii cloudů a na základě statistických informací analýzy souboru dovede určit, zda je bezpečný nebo ne. Vyplňuje tak mezery tradičních antivirových technologií.

Když se podíváte, jak je Norton Insight v produktu konkrétně implementován, zjistíte, že Norton Antivirus nabízí několik stupňů ochrany, resp. bezpečnostních modulů. V první řadě je to již zmíněná ochrana pomocí Norton Insight, následuje klasické antivirové jádro s definicemi a heuristikou, ochrana před spywarem a ochrana využívající technologii SONAR2. Ta vyhodnocuje chování aplikacím základě pověstí podobně jako Norton Threat Insight, k tomu ale přidává informace z firewallu a informace o síťové komunikaci. Na základě toho určí, zda daný program představuje hrozbu.

Jednotlivé komponenty lze jedním kliknutím na přepínátko zapnout nebo vypnout, po najetí nad ikonku i se vám zobrazí plovoucí panel s upřesňujícím vysvětlením, k čemu která komponenta programu slouží. Kromě komponent máte ještě možnost zapnout nebo vypnout blokování internetových úloh zaměřených na škodlivé programy, ochranu e-mailu, ochranu webového prohlížeče a zobrazování informací o stahovaných souborech.

Kontrola počítače s Norton Antivirem 2010

I přes všechny nové technologie je samozřejmě nemyslitelné, že by se Norton Antivirus 2010 zbavil klasických antivirových součástí, takže stále spoléhá na heuristiku a virové definice. Ty jsou stahovány každých 5 až 15 minut, přičemž aktualizaci lze spustit i ručně.

Pokud se pustíte do kontroly počítače, pak vám Norton Antivir 2010 nabídne dobře známou trojici rychlého prověřování, úplného prověřování a vlastního prověřování. Je to tak snad ve všech antivirech, jaký je mezi těmito způsoby kontroly počítače rozdíl, myslím nemá cenu popisovat.

Zajímavější je však nastavení těchto kontrol. V něm ovlivňujete kontrolu komprimovaných souborů, prověřování dokumentů z Microsoft Office, vyhledávání rootkitů, heuristiku, prověřování cookies, použití sítě Insight, prověřování výměnných médií a další. Vše samozřejmě jak pro ruční kontrolu, tak pro ochranu v reálném čase. Programu nechybí plánovač kontroly. Ochrana před spywarem zahrnuje také další zlomyslný software, jako jsou podpora reklamy, dialery, žertovné programy, hackerské nástroje a další.

Pokud jste náruživými hráči a nechcete být při této činnosti ničím rušeni, zapněte si v nastavení programu Tichý režim spolu s detekcí celoobrazovkového režimu.

Rychlost kontroly počítače jsem s jinými antiviry nesrovnával, ale na stroji, na který již nějakou dobu pravidelně instaluji veškerý software z CD a DVD připravovaných pro časopisy našeho vydavatelství, proběhla kontrola během několika málo minut (méně než pět). Ve srovnání s naposledy recenzovaným Ad-Aware tak byla opravdu bleskurychlá, navíc Norton vyhodnotil na rozdíl od Ad-Aware více cookies jako škodlivých.

Ochrana sítě

Norton Antivirus 2010 neobsahuje firewall, takže pokud nevěříte firewallu z Windows, pak si musíte pořídit Norton Internet Security 2010. V Norton Antiviru najdete jen základní ochranu programů, o jejichž zranitelnosti má Norton informace. Aktuální seznam si zobrazíte odkazem přímo z hlavního okna. Chráněn je také váš webový prohlížeč, do síťové ochrany můžete zařadit i kontrolu stahovaných souborů pomocí technologie Download Insight.

Úlohy Norton

Již v předchozí verzi Norton Antiviru představený správce úloh zobrazuje výkonnostní grafy, a to z pohledu minut, ale i dnů, týdnů či měsíců. Může tak nabídnout zajímavé srovnání. Zároveň se dozvíte, jak moc Norton Antivirus zatížil váš počítač. Spustíte odtud aktualizační mechanismus a další komponenty programu.

Informace o výkonu

Graf podobný předchozímu najdete i v části věnované sledování výkonu. Navíc je tu však evidence záznamů o zjištěných hrozbách, instalacích a prověřování. Stačí, když nad ikonku v měsíčním přehledu najedete myší a zobrazí se vám podrobnosti k danému záznamu.

Hodnocení aplikací

Úplně novým přehledem, který souvisí s výše zmíněnou technologií Norton Insight je okno s hodnocením aplikací. Zde si vyfiltrujete spuštěné procesy, všechny soubory v počítači, soubory spouštěné při startu, programy s dopadem na výkon počítače, naposledy instalované atd. a Norton Antivirus vám k nim zobrazí informace o důvěryhodnosti s tím, jak moc nebo málo ostatních uživatelů má tento program také v počítači. Jednoduchý ikonka vás bude informovat o využití prostředků, tedy o tom, jak moc je daný program výkonově náročný.

Nový Norton Antivirus 2010 je povedený program, který mohu doporučit jak méně zkušeným uživatelům, kteří jej nainstalují a bez dalšího nastavení nechají hlídat počítač, tak i těm náročnějším, kteří zde najdou spoustu zajímavých informací týkajících se nejen bezpečnosti, ale i výkonu systému.

Ohodnoťte tento článek!