Norton Internet Security 2009: chrání před viry, hackery i phishingem

0

Na ExtraWindows.cz jsem už psali o Norton Antiviru 2009, Norton 360 3.0 a do kompletního popisu desktopových aplikací z této řady nám chybí už jen Norton Internet Security 2009. Tento produkt je na pomezí mezi samotným antivirem a komplexním nástrojem, kterým je Norton 360.

Ovládáním a možnostmi vychází Norton Internet Security 2009 (NIS2009) z antivirového programu od Symantecu, přidává však firewall, který mají uživatelé Norton 360. Nemá samozřejmě zálohovací část, jde o produkt zaměřený čistě jen na zabezpečení počítače, a to po všech stránkách.

Tři v jednom

Norton Internet Security 2009 se skládá ze tří ucelených částí. Základem je samozřejmě antivirová část, která si poradí i se spywarem a dalšími typy škodlivého softwaru, které se pravidelně objevují nejen na internetu. Druhá část je zaměřena na ochranu internetového připojení. Firewall zabrání nežádoucí síťové komunikaci, prevence narušení automaticky blokuje internetové útoky a k dispozici je i kontrola e-mailů.

Třetí částí NIS2009 je ochrana identity spojená především s nástrojem Identity Safe a ochranou před phishingem. Měla by zamezit pokusům o vylákání soukromých dat od méně zkušených uživatelů.

Antivir

Kvalitní antivir, na kterém je balík Norton Internet Security 2009 postaven, klasicky kontroluje zpracovávaná data, běží na pozadí a samozřejmě nabízí i ruční kontrolu počítače. Kdo je zvyklý na prověření konkrétních souborů a složek pomocí funkce ukryté v kontextové nabídce správce souborů, nebude ošizen.

NIS2009 standardně prověřuje komprimované soubory, čímž zvyšuje možnost nalezení viru před tím, než způsobí nějakou škodu. Měl by si poradit i se stále „populárnějšími“ rootkity, čili aplikacemi maskujícími svou přítomnost. Prověřuje i soubory cookies. Tady standardně nekoná automaticky, ale čeká, co navrhnete.

Ve výchozím nastavení je vypnuto automatické prověřování souborů MS Office, pokud jej zapnete, NIS2009 si poradí i s nimi. Ochrana před spywarem zahrnuje také blokování dialerů (programy měnící číslo pro vytáčené spojení na internet), adware (reklamní software) a dalších.

V době neaktivity počítače je standardní kontrola na pozadí doplněna ještě o prověření celého počítače, standardně se spouští jednou týdně.

Internet

S internetovou ochranou si nejčastěji spojujeme firewall. Ten je samozřejmě jednou ze součástí Norton Internet Security 2009, ovšem není to jediný nástroj v této části. NIS2009 svůj firewall nazývá inteligentním, neboť u řady programů dovede automaticky určit, zda jim přístup na internet dovolíte, nebo ne. Porovnání probíhá na základě databáze Symantecu a uživatel je tak minimálně obtěžován upřesňujícími dotazy.

Budete-li chtít, můžete si nastavení firewallu samozřejmě přizpůsobit podle svých potřeb, a to od nastavení pro jednotlivé programy, přes často používané typy síťových služeb, až po konkrétní porty a IP adresy.

Pod poněkud méně výstižným názvem Prověřování rychlého zasílání zpráv se ukrývá zabezpečení komunikace ve Windows Live Messengeru, Yahoo! Messengeru, AIM a Trilianu. NIS2009 se také postará o kontrolu e-mailů na úrovni síťové komunikace, je tedy jedno, jakého používáte poštovního klienta. Stejně tak je k dispozici ochrana před spamem s možností definovat nejrůznější pravidla třídění nevyžádané pošty.

Identita

Třetí části Norton Internet Security 2009 dominuje především nástroj Norton Identity Safe. Při nastavení mu zadáte kontrolní heslo, na základě kterého vás pustí dál k vyplnění údajů jako je adresa, jméno, číslo kreditní karty nebo třeba Open ID identita. Kdykoli později pak budete chtít tyto údaje zadávat na nějakou stránku, bude vyžadováno potvrzení.

Součástí zabezpečení proti škodlivým stránkám je také Norton Safe Web – doplněk webového prohlížeče (Firefox nebo Internet Explorer), který u stránek nalezených vyhledávači zobrazí ikonku s informací o tom, zda je návštěva stránky bezpečná, nebo ne. Nechybí ani ochrana před phishingem.

O pokročilé nastavení nepřijdete

Při pohledu na sice pěkně vypadající (atypické ovládací prvky, průhlednost), ale až moc jednoduše působící uživatelské rozhraní programu, se nabízí otázka, zda je možné nějakým způsobem jeho fungování ovlivnit. Přestože i pokročilejší nastavení se snaží být v podobném duchu, nabídne mnohem více funkcí. Z hlavního okna NIS2009 si jej zobrazíte klepnutím na některý z odkazů Nastavení.

Celkově Norton Internet Security 2009 hodnotím jako povedený nástroj pro zabezpečení počítače, který nabízí ochranu proti všem moderním hrozbám. Jednoduché ovládání spolu s inteligentním firewallem bude vyhovovat i méně zkušeným uživatelům. Program je k dispozici včetně české lokalizace.

Ohodnoťte tento článek!