Norton Internet Security 2010: pro ty, kdo chtějí vědět více

0

Oba bezpečnostní programy od Symantecu nabízejí ve verzi 2010 podobné uživatelské rozhraní a podobné funkce. Rozdíl mezi těmito produkty je prakticky takový, že Norton Internet Security 2010 nabízí totéž co Norton Antivirus 2010, navíc však obsahuje množství dalších funkcí. Konkrétně:

  • Obousměrný firewall
  • Antispam
  • Rodičovský zámek
  • Kontrolu výsledků vyhledávačů
  • Zabezpečení klasických i bezdrátových sítí
  • Ochranu před phishingem
  • Správu osobních údajů
  • Ochranu před keyloggery (čili před odposlechem klávesnice)

Pokud si porovnáte obrázek antiviru z minulého článku a následující screenshot, všimnete si, že se obsah hlavního okna programu trochu nahustil. To je dáno přítomností nové sekce Web, která slouží k nastavení a zapínání bezpečnostních funkcí souvisejících s internetem.

Také Norton Internet Security 2010 využívá nové technologie Quorum a Norton Insight. Díky nim je schopen velice rychle reagovat na případný objev nebezpečných souborů. Využívá přitom vedle klasického porovnávání s definicemi a heuristiky také pověst souborů, které stahujete do počítače. Podrobnosti o nové metodě testování a nových funkcích najdete v článku o Norton Antiviru 2010. Dnes se podíváme na funkce, které jsou specialitou Norton Internet Security.

Firewall, phishing, antispam, kontrola vyhledávačů

Firewall z Norton Internet Security 2010 standardně nahrazuje firewall z Windows. Jak se chválabohu stává u moderních firewallů zvykem, dovedou většině bezpečných a známých programů automaticky povolit síťovou komunikaci a vytvoří si pro ně přístupová pravidla. Uživatel je tak minimálně obtěžován. Platí to samozřejmě i pro firewall v Norton Internet Security.

V hlavním okně jej můžete pouze na určitou dobu nebo trvale vypnout, podrobné nastavení najdete v samostatném okně, kde je nutné na firewall narolovat. Zde zjistíte, že lze jedním kliknutím zablokovat veškerý síťový provoz. Zřejmě by neškodilo dát ovládání této pohotovostní funkce přímo do hlavního okna programu. V rozšířeném nastavení klasicky pracujete s porty, nastavujete automatiku, protokoly, pravidla atd. Přiznám se, že v nastavení firewallu jsem musel po některých věcech trochu pátrat, je nutné rozkliknout hodně oken. Z tohoto pohledu mi přijde o něco pohodlnější Norton 360.

Velmi snadno dostupné je ale povolování a blokování programů. Přímo z okna nastavení si zobrazíte jejich seznam a poté už jen výběrem z nabídky povolíte nebo zakážete komunikaci.

Ochrana před phishingem nenabízí žádné pokročilé nastavení, buď je aktivní (výchozí nastavení), nebo ne. O něco více možností je třeba nabídnout u ochrany před nevyžádanou poštou. Antispamový filtr v Norton Internet Security 2010 pracuje s tzv. bílou a černou listinou, čili se seznamem povolených a zakázaných adres. Kontrola probíhá nezávisle na poštovním klientu a pracuje s protokoly POP3 a SMTP.

Je-li aktivní kontrola vyhledávačů, pak při každém zobrazení výsledků například na Google přibude vedle názvu stránky ikonka značící, zda je web bezpečný nebo ne. Vzhledem k tomu, že Norton Internet Security 2010 nic nenamítal proti instalaci do počítače, kdy již běželo AVG Internet Security 9, zkusil jsem jejich funkce prověřující bezpečnost webů porovnat.

Z několika výsledků vyšlo, že AVG je na stránky s podezřelým obsahem o něco přísnější než Norton. Na následujícím obrázku si všimněte dvou ikonek u výsledků hledání. Ta první, menší patří Nortonovi, druhá je od podobné funkce v AVG. Obě vám po najetí myší zobrazí detailnější informace, Norton Internet Security 2010 navíc nabízí celou další stránku s podrobným popisem případných nalezených virů, spywaru, Avaru a další havěti. Ochrana funguje v Internet Exploreru a Firefoxu.

Něco pro rodiče

Rodičovský zámek a nástroj pro ochranu osobních údajů nejsou standardně instalovány. Myslím, že je to dobře. Ne každý je využije a je zbytečné tím zatěžovat systém. Pokud však chcete omezovat činnost svých potomků na počítači, pak si zobrazíte nastavení programu, ve kterém klepnete na odkaz pro dodatečnou instalaci rodičovské kontroly. Zobrazí se webová stránka, kde si funkci stáhnete jako doplňkový balíček pro svůj bezpečnostní program.

Po instalaci a následném restartu je třeba rodičovský zámek ještě aktivovat. To opět uděláte v nastavení programu. Nastavení chráníte zvláštním heslem. Pro každého z uživatelů v systému definujete určitý profil – dospívající, dítě, neomezený. Každý profil má přitom určitou bezpečnostní a restriktivní politiku. Například u profilu pro děti jsou zablokovány nejenom stránky se sexem, ale také s humorem pro dospělé, hry, alkohol a podobné. Návštěvy stránek lze ukládat pro pozdější vyhodnocení.

Pokud byste však hledali rodičovský zámek v podobě, kdy kromě návštěv webů omezíte i dobu strávenou u počítače a spouštění aplikací, pak vám Norton Internet Security 2010 moc nepomůže. Vhodnější je spíš rodičovský zámek přímo ve Windows.

Ochrana osobních údajů

Pokud potřebujete pojistku proti nechtěnému odeslání svých osobních údajů na nějaký web, zapnete si druhou, volitelně doinstalovávanou funkci v Norton Internet Security 2010. Po její aktivaci musíte zadat hlavní heslo, na jehož základě vám bude umožněn přístup do správy osobních údajů. Zde si vytvoříte seznam čísel účtů, hesel, adres atd. Norton Internet Security pak bude jejich odesílání monitorovat a pokud jej zjistí, vždy si vyžádá zadání hesla.

S ochranou citlivých dat souvisí také nástroj Identity Safe. Ten je na rozdíl od předchozí funkce přímo součástí Norton Internet Security. Jeho účelem je správa identit a dodatečné zabezpečení při provádění online transakcí. Do bezpečného úložiště, které Identity Safe poskytuje, uložíte přihlašovací údaje, osobní údaje, nebo poznámky. Specialitou je tzv. přenosný profil, který lze uložit na externí diskovou jednotku.

Norton Internet Security 2010 je pokročilý nástroj pro všechny, komu nestačí pouze antivirová ochrana, ale hledá poněkud komplexnější produkt. V porovnání s jiným zmíněným programem od Symantecu, Nortonem 360, postrádá Internet Security pouze zálohovací funkce. Je však určeno spíše zkušenějším uživatelům, kteří se lépe zorientují. Norton 360 je naproti tomu řešení určené pro méně zkušené domácí uživatele hledající funkce na jedno kliknutí.

Podstatná část novinek v Norton Internet Security 2010  je stejná jako u antiviru a rozhodně stojí za to o nich vědět. Proto ještě jednou odkazuji na článek Norton Antivirus 2010 a využití pověsti souborů.

Ohodnoťte tento článek!