Norton Internet Security 2011: viry, útoky, Facebook – vše má v malíku

0

Když jsem na jednom setkání novinářů nechtěně vyslechl nejmenovaného kolegu, uvědomil jsem si, že v mnoha lidech stále převládá povědomí o produktech Norton jako o programech, které výrazně zpomalují počítač. Ano, starší verze bezpečnostních programů Norton nebyly výkonově zcela ideální a rozhodně se nehodily na slabší počítače. Ovšem zhruba dvě tři verze zpátky došlo k zásadní přeměně a optimalizací těchto programů tak, že se staly nenáročné, uživatelsky přívětivější a výkonnější.

Nový Norton Internet Security 2011 pokračuje ve vytyčeném směru. Rozhodně se nejedná o molocha, který by váš počítač zpomalil na neúnosnou mez. Po nějaké době práce s tímto programem nepozoruji na notebooku žádné zpomalení. Jinými slovy, NIS 2011 je ideální kandidát na bezpečnostní program typu nainstaluj a zapomeň. Byla by však škoda neprozkoumat funkce, které vám nabízí.

Instalace Norton Internet Security 2011 je otázkou jedné dvou minut. Je velmi rychlá, nevyžaduje restart a hned po jejím dokončení je váš počítač zabezpečen. Můžete si zobrazit hlavní okno a podívat se, co vám NIS 2011 nabízí. Nejde totiž jen o bezpečnost.

NIS 2011: antivir a firewall

Začněme ale u základních bezpečnostních funkcí Norton Internet Security 2011. Najdeme zde klasický antivir s heuristickou analýzou, kontrolu elektronické pošty, ochranu před spywarem i zabezpečení webového prohlížeče. Antivir využívá klasické srovnávání se vzory i heuristiku, především ale speciální technologii Insight, která byla představena v předchozí verzi.

Připomeňme si: Norton Insight Network sdružuje počítače uživatelů programů Norton a dává dohromady informace o bezpečných a škodlivých souborech. Jakmile se ve vašem počítači objeví nový soubor se spustitelným kódem, je porovnán s touto databází a ihned se dozvíte, zda kvůli němu nebudete mít problémy. Současná databáze Norton Insight Network čítá okolo 140 milionů záznamů, další neustále přibývají.

Zabudovaný firewall je účinným nástrojem, jak se bránit nežádoucímu průniku zlomyslných uživatelů zvenčí, ale také jak zabránit nechtěné odchozí komunikaci. Pokud se nespokojíte s výchozím nastavením tzv. inteligentního firewallu, který vás obtěžuje minimem dotazů (dost možná si žádného nevšimnete), můžete ručně upravit pravidla pro povolení nebo zákaz komunikace. Nastavení je snadné, jen je třeba se v nastavení NIS 2011 hodně proklikat.

Zabezpečení Facebooku

Používáte-li Facebook (kdo jej dnes nemá?), bude vás zajímat, že nejnovější bezpečnostní řešení Symantecu kontroluje také aplikace na vaší facebookové zdi. V době, kdy neustále roste riziko phishingů a jiným podvodů, které z vás tahají informace, to může být neocenitelná věc. Nemusíte přitom instalovat Norton Internet Security, zabezpečení Facebooku nabízí i bezplatný nástroj Norton Safe Web for Facebook.

NIS 2011 chrání i e-mailovou korespondenci, a to na úrovni komunikačního protokolu, je tedy jedno, jaký poštovní program používáte. Chráněna je rovněž komunikace po instant messengerech, tedy komunikačních programech. Zde možná poněkud špatná zpráva – v Česku tolik populární ICQ podporováno není. Další důkaz o tom, že ve zbytku světa je daleko oblíbenější Windows Live Messenger a jiné programy.

Norton Internet Security jako informační nástroj

Na zabezpečení počítače není vcelku nic zajímavého, důležité je, aby fungovalo a nezatěžovalo počítač. Norton Internet Security 2011 nabízí i spoustu zajímavých informačních funkcí, kterými se pokouší odlišit od konkurence. Zobrazíte-li si okno Výkon, uvidíte graf s historií zatížení systému i s informacemi, kdy v systému došlo k nějakým instalacím programů, ke stažení souborů z internetu, k poruchám a podobně. V zásadě se jedná o nástroj podobný tomu, který je zabudován do Windows, jen v poněkud učesanějším kabátku. Rychle zde také uvidíte, jak moc zatěžuje počítač samotný Norton.

Vespod hlavního okna Norton Internet Security 2011 je zobrazena mapa s výskytem aktuálních hrozeb. Klepnutím na některý kontinent si zobrazíte číselnou statistiku napadených počítačů ve velkých městech.

Co se mi opravdu líbí, je okno Hodnocení aplikací. Norton Internet Security 2011 vám v něm zobrazí programy nalezené v počítači spolu s informací, kolika ostatními uživateli Nortona je tento program používán a nakolik je důvěryhodný. Sbírání souborů trvá poměrně delší dobu, je to snad jediné místo v Norton Internet Security, kde budete muset čekat. Zjištěné informace jsou ale zajímavé.

Kolik za něj?

Norton Internet Security 2011 je v prodeji za 1399 Kč včetně DPH s licencí pro jeden počítač. Dobrou zprávou pro uživatele předchozích verzí Norton Internet Security je, že mohou upgradovat bezplatně, licence na předchozí produkt, resp. jeho aktualizace bude platit do stejného data i v NIS 2011. Nemusíte tedy čekat na její vypršení.

Ohodnoťte tento článek!