Norton Online Backup: zálohujte z webového prohlížeče

0

Tento týden jsme se na ExtraWindows.cz věnovali především zálohování, a to v různých podobách. V té první jsme si ukázali specializovaný zálohovací program Nero BackItUp & Burn, který je zástupcem klasických zálohovacích nástrojů doplněných o možnost ukládat zálohy online. Nechybělo ani jeho rychlé srovnání se zálohovacími funkcemi v produktu Norton 360.

Ve středu jsme se podívali na to, jak můžete zálohovat a přenést na jiný počítač data z dnes nejčastěji používaného softwaru – webového prohlížeče. Ukázali jsme si, že zálohu uživatelských profilů webových prohlížečů můžete provést i s běžným správcem souborů.

Dnes si představíme jednoho zástupce nejnovějších typů zálohovacích programů. Ty fungují čistě jako zprostředkovatelé pro kopírování souborů mezi počítačem a zabezpečeným online úložištěm. Některé programy nabízejí různá doplňková nastavení, kde si zvolíte, co vše se bude zálohovat, jiné musíte nastavit přes svůj účet v online úložišti, a to prostřednictvím webového prohlížeče. Výhodou je možnost spravovat toto nastavení na dálku.

Norton Online Backup – spíše služba, nežli software

Pokud se budeme bavit o produktu Norton Online Backup, pak je nutné rozlišovat dvě jeho části. Tou první je software zajišťující komunikaci s internetovým úložištěm. Druhou částí je pak samotná služba a online úložiště, kde se shromažďují data z vašich počítačů.

Samotný program Norton Online Backup je velice malá aplikace, jejíž instalátor má okolo 2 MB. Instalace je velice rychlá, není v ní potřeba cokoli měnit. Po dokončení se program spustí na pozadí, což signalizuje ikonka v oznamovací oblasti, a otevře se webový prohlížeč, kde se přihlásíte ke svému účtu. Ten jste si vytvořili při nákupu roční licence k Norton Online Backup.

V programu nehledejte žádné nastavení. Vše, co dovede je odeslat soubory do online úložiště a vyhledat svou vlastní aktualizaci. O prováděné činnosti vás informuje pomocí upozorňovacích bublin. V paměti zabere pod 2 MB, takže jej prakticky nepostřehnete. Ovládá se pomocí kontextové nabídky na ikonce v systémové oblasti.

Jak se pracuje s Norton Online Backup?

Po instalaci programu a přihlášení se k účtu pomocí webového prohlížeče se automaticky spustí průvodce, ve kterém zadáte název svého počítače. Budete-li v budoucnu přidávat další stroj, jehož data chcete do svého úložiště zálohovat, pak vás služba nabídne opětovné stažení instalátoru, který spustíte na druhém počítači.

Uživatelské prostředí Norton Online Backup je na webu přístupné pomocí zabezpečeného protokolu https. Vzhled je střídmý, nesnaží si hrát na multimediální aplikaci se zbytečnými pozlátky. To jistě ocení uživatelé přistupující k nastavení přes mobilní telefony.

Vpravo nahoře máte k dispozici informaci o využité a celkové kapacitě úložného prostoru, v hlavní části je pak seznam všech počítačů, které jste pro službu Norton Online Backup připravili. Jedním klepnutím na odkaz Zálohovat nyní dáte na dálku příkaz k záloze vybraného počítače. Jedinou podmínkou samozřejmě je, že ten stroj běží.

Zobrazením protokolu si můžete prohlédnout, jak dopadly jednotlivé zálohy v minulosti a kolik bylo potřeba úložného prostoru k jejich uchování.

Vzdálené spuštění i vzdálené nastavení

Celý proces zálohování je možné řídit na dálku přes nastavení ve webovém prohlížeči. Kromě toho, že tedy na dálku spustíte zálohování (ručně to lze přímo u počítače pomocí kontextové nabídky na ikonce programu v systray), můžete upravit, které soubory a složky budou zálohovány. V programu samotném žádné nastavení není.

Po klepnutí na odkaz Nastavení se zobrazí podobné rozvržení typů souborů, jaké určitě důvěrně znají uživatelé programu Norton 360, který rovněž nabízí online zálohu.

Soubory a složky jsou rozděleny na dokumenty, e-maily, oblíbené internetové položky, hudbu, obrázky, kontakty a další. Jejich zálohu aktivujete zatrhovátkem, klepnutím na odkaz si zobrazíte panel se seznamem přípon, které Norton Online Backup do zvolené skupiny zahrnuje. Další typy souborů můžete podle přípon specifikovat po klepnutí na skupinu Vlastní. Můžete si samozřejmě přidat i vlastní umístění.

Interval pro zálohování je standardně nastaven na automatiku. K dispozici však máte i plánovač s možností denních, týdenních a měsíčních záloh, a možnost zadat čas, kdy bude zálohování probíhat. Norton Online Backup zde rozlišuje ráno, odpoledne, večer a noc. Časový interval je pro informaci specifikován v nabídce s nastavením.

Chcete-li mít jistotu, že odesílání dat do úložiště nebude bránit využití internetového připojení, můžete snížit využívanou kapacitu svého připojení pomocí táhla. Norton Online Backup pak nebude data nahrávat nejvyšší možnou rychlostí a zbude prostor pro běžnou činnost.

Stahování a obnova dat ze zálohy

Na rozdíl od jiných online zálohovacích služeb vám Norton Online Backup umožní prohlížet obsah vašich záloh. Nabízí k tomu dva režimy. Ten standardní slouží k výběru položek, které chcete obnovit. Použijete zatrhovátka, v nastavení určíte, zda se bude obnovovat do původního umístění, nebo jinam, a jedním klepnutím spustíte obnovovací proces.

V režimu Stahování si můžete seznam zálohovaných souborů prohlédnout. Stejně jako u předchozího režimu je zobrazena stromová struktura. Jak už název režimu napovídá, označené položky si můžete přes prohlížeč stáhnout k sobě do počítače. Chvíli to trvá, protože služba je musí nejprve vypreparovat ze zálohy, ale je to použitelné.

Co mi trošku chybí, je možnost prohlížení obrázků a editace textových souborů přímo na webu. Podobně to nabízí třeba Live Mesh. Jinak mi Norton Online Backup připadá jako povedená zálohovací aplikace pro každého, kdo chce mít svá data v bezpečí, ale nechce se spoléhat na zálohy na externí disk a podobně. Přírodní pohromy, zloději nebo jiné pohromy vás mohou lokálních záloh jednou pro vždy zbavit. S Norton Online Backup, případně jiným online zálohovacím nástrojem, by se to stát nemělo.

Norton Online Backup funguje na bázi ročního předplatného, kdy získáte 25 GB ve svém úložišti. Cena tohoto předplatného je 1 299 Kč a můžete jej využít až pro pět počítačů.

Ohodnoťte tento článek!