Notebookové displeje: dilema volby

0

Technologie LCD, hlavní parametry displejů

Na úvod si povězme něco o nejrozšířenější displejové technologii dneška – o LCD (Liquid Crystal Display). Technika tekutých krystalů je známa již mnoho let. V jejích počátcích nalezneme použití nejjednodušších krystalů v displejích kalkulaček a podobných přístrojů, jejichž buňky byly velké a existovaly prakticky dva stavy – zapnuto nebo vypnuto. Za několik let intenzivního výzkumu a vývoje se tekuté krytstaly zdokonalily natolik, že technologii LCD lze aplikovat na moderní monitory, u kterých se počítá se zobrazováním milionů barev. LCD monitory samozřejmě v průběhu prvního desetiletí tohoto století zcela vytlačily klasické katodové monitory (Cathode Ray Tube, CRT) do pozadí.

Jaký je princip LCD s aktivní matricí?  Každý obrazový bod (pixel) je aktivně ovládán jedním tranzistorem. Aby vznikl obraz, potřebujeme dvě složky – světlo a barvu. Světlo je zajišťováno podsvětlujícími katodami, které jsou u těchto displejů velice jasné. Primárně jde o světlo bílé a je na LCD technologii, aby vyprodukovala výslednou barvu. Jak je známo z optiky, jakoukoliv barvu je možné složit ze tří barevných složek – červené, zelené a modré. Pro každou barevnou složku každého pixelu existuje jeden tranzistor ovládající tekuté krystaly.

Jak zobrazit miliony barev

Tekuté krystaly jsou materiály, které pod vlivem elektrického napětí mění svoji molekulární strukturu, a díky tomu určují množství procházejícího světla. Každý obrazový bod je ohraničen dvěma polarizačními filtry, barevným filtrem (pro červenou, zelenou či modrou) a dvěma vyrovnávacími vrstvami, vše je vymezeno tenkými skleněnými panely. Tranzistor náležející k obrazovému bodu kontroluje napětí, které prochází vyrovnávacími vrstvami a elektrické pole pak způsobí změnu struktury tekutého krystalu a ovlivní natočení jeho částic.ASUS Dual Panel

Firma Asus vyvinula tento duální LCD panel

Tímto způsobem lze krystal regulovat v několika desítkách až stovkách různých stavů a tak vzniká výsledný jas barevných odstínů. Protože se obrazový bod skládá ze tří barevných sub-pixelů, vznikají tak statisíce až miliony různých barev.

Hlavní parametry: velikost a rozlišení

Hlavními parametry, které jsou uvedeny v technických specifikacích displejů, je především jejich velikost, rozlišení a technologie podsvícení. Velikost displeje určuje celkovou velikost notebooku, a je známé, že se udává v palcích – tato hodnota vyjadřuje velikost úhlopříčky. Notebooky se dnes prodávají s různými velikostmi displejů, počínaje malými přenosnými přístroji s úhlopříčkou 10,1″, dále ve velikostech 13,3″, 14,1″ 15,4″ 15,6″, až po velké notebooky s displejem o úhlopříčce 17,3″, které většinou patří do kategorie náhrad desktopového počítače (desktop replacement, neboli DTR). Pochopitelně, že vždy je potřeba se zamyslit nad tím, jakým způsobem budeme notebook využívat – přenášíme-li jej málo, volíme displej s úhlopříčkou 15 nebo 17 palců, jestliže víme, že s ním budeme cestovat hodně, zvážíme menší rozměr – například 14,13, nebo třeba jenom 10 palců.

velikosti displeje

U notebooků se prosadily širokoúhlé verze s poměrem stran 16:10 nebo 16:9. Tento poměr stran lépe odpovídá přirozenému lidskému vidění, a je vhodný například pro sledování filmů – oproti tomu se starším poměrem stran 4:3 se dnes už setkáme spíše výjimečně. Poměr 16:10 je častější u kancelářských notebooků, pro domácí použití se stále více prosazuje širokoúhlý „filmový“ formát 16:9.

Je nasnadě, že ke každému notebooku se dá připojit i monitor externí. Pro spojení s monitorem nebo s projektorem se nejčastěji používá VGA konektor, u vyšší třídy monitorů či televizí také rozhraní HDMI.LG LCD

Rozlišení displeje udává počet obrazových bodů (pixelů) na displeji. Notebooky pro domácí použití s úhlopříčkou 13,3 až 15,6 palců mívají nejčastěji rozlišení 1366 × 768. U kancelářských notebooků se setkáváme s rozlišením 1280 × 800, 1440 × 900 až k 1920 × 1200. Mini-notebooky s úhlopříčkou 10 palců mají obvykle rozlišení 1024 × 600.

V technických specifikacích se u displejů také často setkáme také se zkratkami typu WXGA, WSXGA, WSVGA a podobně. Tyto zkratky odpovídají různým standardům, různým rozlišením displeje s rozměrem stran 16:10.

  • 1024 × 600 = WSVGA
  • 1280 × 800 = WXGA
  • 1440 × 900 = WXGA+ nebo WSXGA
  • 1680 × 1050 = WSXGA+
  • 1920 × 1200 = WUXGA

LED podsvícení, antireflexní technologie

LED podsvícení mnohem rozšířenější

Displej z tekutých krystalů sám o sobě žádné světlo nevydává, takže musí být podsvícen. Historicky starší je podsvícení displeje pomocí katodových trubic (označováno jako CCFL, cold cathode fluorescentlamps). Za panelem s tekutými krystaly je umístěna jedna až dvě lampy, které vytvářejí světlo a zajišťují to, že displej notebooku svítí.

Modernější je pak podsvícení displeje pomocí LED diod. LED podsvícení displeje je energeticky méně náročné, takže notebook vydrží na baterii déle. Displeje s LED podsvícením jsou také tenčí a lehčí a mají sytější a věrnější podání barev. Nevýhodou displejů s LED podsvícením je jejich vyšší cena, ale v noteboocích jsou stále běžnější.

LCD

Displej notebooku může být v lesklém nebo matném provedení. Obchodně laděné notebooky bývají matné (jestliže pracujeme přes den pod zářivkami a nechceme, aby se v displeji zrcadlilo okolí), notebooky „na doma“ mívají lesklý displej (světlo doma si můžeme víc regulovat a pro sledování filmů na notebooku je lesklý povrch příjemnější, stejně jako např. u televize). Jak lesklý, tak matný displej mají svoje nevýhody, nevýhodou lesklého jsou především odrazy světla. V současné době jsou uživateli preferovány spíše displeje matné – o čemž svědčí i výsledky nedávné ankety na našem webu.

TruBrite, Xbrite, X-black… O co kráčí?

Na trhu se lze také setkat s různými označeními technologií, které jsou součástí LCD panelů u notebooků. Například společnost Sony uvádí, že její displeje jsou vybaveny technologií Xbrite, X-black a Clear Bright. Technologie Xbrite byla poprvé uvedena na japonský trh v roce 2003, a setkala se zde s úspěchem – je třeba dodat, že však není proprietární technologií firmy Sony, protože tato společnost přebírá displeje od výrobců LCD. Jedná se o anti-reflexní technologii, která je téměř identická s technologií Toshiba TruBrite, HP Compaq BrightView, nebo jinými technologiemi od dalších výrobců.

LucidTouchDispleje LucidTouch se lze dotýkat i zezadu

V čem spočívá její princip? Odraz světla býtá u běžných LCD displejů velkým problémem. Světlo, které dopadá zezadu nebo ze strany pozorovatele pod určitým úhlem, se může nerovnoměrně odrážet, čímž se v obrazu snižuje kontrast černé a bílé. Nadprůměrný jas displeje vybavený touto antireflexní technologií a jeho speciální povrchová vrstva tak pomáhají odrážet světlo rovnoměrně a minimalizovat odrazy. Kontrast černé a bílé je zachován, a promítaný obraz si tak zachovává svou ostrost a detaily.

Jak se starat o displej

Častým problémem LCD displejů je, že se zašpiňují, LCD je doslova magnetem pro statický prach a šmouhy. Z toho důvodu je třeba se o LCD pravidelně starat, na jeho čistění je vhodné použít speciální antistatická čistidla, která jsou dnes již běžně na trhu. Nejenom, že LCD vyčistí, ale zároveň zabrání i dalšímu usazování prachu. Důležitý je i výběr správného hadříku, ktrý by měl být z jemné tkaniny, bez většího množstí chloupků. Ideální jsou hadříky prodávané pro čištění mobilů a PDA. I díky pravidelné péči o displej tak můžete mít obrazovku s dobrým podáním barev a správně nastaveným kontrastem, který pro vaše oči nebude znamenat příliš velkou únavu.Sony OLED

Jeden z prvních OLED displejů od společnosti Sony

Ohodnoťte tento článek!