Notebooky Apple vs. zbytek světa: vzájemné alternativy

0

Úvod, letmé porovnání systémů

Porovnání těchto dvou platforem je vždy chůzí po tenkém ledě. Jsou to skutečně dva různé světy, které si tak vedle sebe existují, někdy i doplňují, ale díky skupině skalních příznivců na obou stranách to někdy vypadá, že si navzájem vyhlásili válku.

Po změně dodavatele procesorů se sobě harwarové specifikace počítačů Apple přiblížily běžným strojům, které používají operační systém Windows. Apple přešel k procesorům Intel i s jeho integrovanými grafikami, nabídky grafických specialistů Nvidia či ATi již využíval dříve. Hlavně pro druhou jmenovanou je spolupráce důležitá. V tomto roce se již několikrát objevily spekulace na téma AMD procesory v počítačích Apple. Předpokládám, že by se jednalo v první řadě hlavně o notebooky.

Tuto hardwarovou příbuznost však značně narušují dvě položky. První je vzhled a zpracování strojů Apple. Hlavně vzhled je natolik povedený, že počítače Apple (ale i zmíněný iPhone či iPad a iPod) můžeme nezřídka vidět v reklamách či módních časopisech. To samozřejmě ještě nic nevypovídá o funkčnosti či použitelnosti. Zásadním rozdílem je operační systém. Zatím co Microsoft nabízí relativně otevřený systém Windows, který běží na kdejakém PC (což je v podstatě velmi obdivuhodné) což je jeho silou, ale zároveň slabinou, Apple se svým Mac OS je uzavřenou platformou, která oficiálně funguje pouze na počítačích s logem nakousnutého jablka (a i zde to je mínusem i kladem současně).

Apple MacBook Pro family

WinPC počítače nabízejí ohromnou variabilitu a svobodu při volbě HW i SW, u strojů Apple je tato svoboda omezenější a ohledně konfigurací jsou od každého druhu zařízení dostupné dvě, maximálně tři varianty. Výjimkou je pouze model Mac Pro, který je ale profesionálním stolním strojem. Na druhou stranu je uzavřenost Applu výhodná, protože umožňuje velmi dobře odladit operační systém, potažmo aplikace, které na něm poběží, přesně na těch několik konfigurací, ve kterých můžete stroje Apple získat. Proto jsou počítače stále o něco stabilnější a pro vysoký výkon postačí i slabší HW než u konkurenčních počítačů s OS Windows.

S příchodem Windows 7 se však v této oblasti Microsoft posunul výrazně dopředu a uživatelé současné verze již mohou pocítit, jak se pracuje s propracovaným systémem. Přes to, že Apple svůj systém vyvíjí na filozofii User Friendly, tedy maximálně orientované na uživatele pro snadné užívání, je paradoxem, že není tak rozšířen, jako celosvětově vládnoucí Windows. Důvody tohoto výsledku jsou však na dlouhou debatu (a mnoho diskusních přestřelek).

Právě v rozšíření je výhoda Windows. Známý systém, zavedené aplikace, stále stejná logika ovládání. Navíc, pokud si nevíte rady, je vám schopen pomoci i soused od naproti. Mac OS oproti Windows nabízí o něco menší výběr aplikací, to je však nevýhodou pouze zdánlivou a platí to pouze z pohledu obecného srovnání. Díky celkovému pojetí operačního systému se i programátoři třetích stran snaží své aplikace držet na vysoké úrovni. Navíc již dávno není pravdou, že pro některé aplikace neexistuje na Apple Mac OS alternativní produkt. Některé velké softwarové balíky jako například Microsoft Office, produkty Adobe a mnoho dalších, se vyvíjejí pro obě platformy, dokonce balíky programů pro domácí zpracování hudby, videa či fotografií vzešly právě z platformy Mac OS a v této oblasti patří stále k nejlepším. Co se týká malých programů a utilit, je jich nepřeberné množství pro obě strany.

Apple MacBook White a 13,3″ Pro

Ale teď se již podíváme na to, jaké stroje z obou táborů můžete vybrat v různých cenových hladinách.

Apple MacBook (White)

Nejdostupnějším notebookem Apple je 13,3″ model MacBook White. Jeho název je odvozený od bílého akrylátu, ze kterého je vyrobeno jeho jednolité tělo (označované jako unibody), obsahující velkokapacitní baterii. Ta má díky své velké kapacitě i větší rozměry a díky tomu je integrována do spodní části těla a proto bohužel standardním způsoben nevyjímatelná. Bílý je osazen procesorem Intel Core 2 Duo s frekvencí 2,4 GHz a sdíleným grafickým čípem Nvidia GeForece 320M. Jeho cena se pohybuje kolem 25 000 Kč. Zajímavou alternativou může být model Aspire TimeLineX 3820TG společnosti Acer. Hardwarová konfigurace je již na první pohled modernější, výkonnější, nicméně tento notebook nabídne na rozdíl od téměř až 10 hodin (pokud tento údaj výrobce budeme brát s rezervou, mohli bychom věřit 7 – 8 hodinám) MacBooku kratší, ale stále slušnou 5,5 hodinovou výdrž.

Apple MacBook White 13,3"

Další výhodou může pro někoho být jiný poměr rozměrů a rozlišení displeje, který u notebooku Apple stále zůstává 16:10 (1280 × 800 bodů). Konkurenční stroje mají dnes téměř pravidelně poměr 16:9. Větší je i touchpad, který je u Apple skutečně ohromný a jednotlačítkový, navíc podporuje bohatý výběr multitouch gest. Setkal jsem však již i s názorem, že tento druh touchpadu nevyhovuje. Je to tedy hlavně o osobních preferencích.

Acer TimelineX je zřejmě nejnebezpečnější konkurencí pro MacBook White hlavně kvůli své velmi dobré ceně, která se pohybuje kolem 21 000 Kč. Dalšími konkurenty s podobnou konfigurací mohou být například Toshiba Satellite R630 za 24 500 Kč, Dell Vostro 3300 ve stejné ceně či luxusní, stylový Asus U33J Bamboo za 25 000 K.

Acer Aspire TimelineX 3820TG

Toshiba Satellite R630

Dell Vostro 3300

Apple MacBook Pro 13,3″

Vyšší, profesionální modely notebooků Apple je řada MacBook Pro. Jejich tělo je také nazvané jako unibody. Je vyrobeno z jednoho kusu hliníku. To zajišťuje vysokou pevnost, nízkou hmotnost a tělo zároveň pomáhá při chlazení vnitřních komponentů. Nejmenší model s 13,3″ displejem také jako bílý MacBook používá starší procesory Intel Core 2 Duo na frekvencích 2,4 GHz (30 000 Kč) a 2,66 GHz a využívá stejně jako základní MacBook White sdílenou grafiku Nvidia GeForce 320M. Obě řady, bílý MacBook i MacBook Pro mají lesklý displej s rozlišením 1280 × 800 bodů bez možnosti volby matného provedení.

Apple MacBook Pro 13,3"

Paradoxní situace nastává právě v případě slabší varianty třináctipalcového MacBooku pro, kdy kromě hliníkového těla a FireWire 800 portu v podstatě nenabízí nic zásadního navíc. Proto se dá říci, že u této dvojice se trochu projevuje kanibalismus a kdo nepotřebuje FW800, zcela jistě rád ušetří 5 000 Kč. Proto zajímavější může být pouze varianta se silnějším procesorem Intel Core 2 Duo 2,66 GHz. Ta poskytne více výkonu, větší pevný disk, nicméně stále stejný displej s lesklým překrytím a to za cenu navýšení cifry na účtence, která zní 39 000 Kč. Na obranu hliníkového provedení je však nutné doplnit, že i předchozí řady MacBooků Pro vynikaly vysokou spolehlivostí a kvalitní konstrukcí, která zajišťuje odolnost i při hrubějším zacházení.

Pro třináctipalcový MacBook Pro jsou už je to s konkurencí o něco horší. Můžete sice získat modernější, výkonnější a i úspornější procesor Intel Core i3 nebo Core i5, potíž je v tom, že valná většina třináctkových notebooků v cenovém rozpětí 30 000 Kč až 40 000 Kč používá integrovanou grafiku Intel GMA HD. V rychlém přehledu jsem našel výjimku v podobě taktéž integrované, ale poněkud výkonnější varianty Nvidia GeForce 310M. Oproti tomu MacBook i MacBook Pro 13,3″ nabídne novější a ještě výkonnější Nvidia 320M.

Konkurencí pro nejmenší MacBooky Pro tedy mohou být hlavně stroje Sony Vaio VPCS11X9E s procesorem Intel Core i5-460M a grafikou Nvidia GeForce 310M s technologií Optimus či o palec větší Lenovo ThinkPad T410 2518 s výkonným procesorem Intel Core i7-620M a grafickou kartou Nvidia Quadro NVS3100M a taktéž využívající výhody technologie Optimus. Ten navíc ctí “tradici” a stále je osazován s matným displejem s poměrem stran 16:10 a rozlišením 1440 × 900 bodů.

Sony Vaio VPCS11X9E

ThinkPad T410 2518

Apple MacBook Pro 15,6″ a 17″, Air, iPad

Apple MacBook Pro 15,4″ a 17″

Nejvyšší patnácti a sedmnáctipalcové modely jsou již jiná liga. Tyto dvě velikosti jsou již skutečně vnímány jako profesionální stroje a to i většinou Apple příznivců. U těchto modelů nabízí Apple solidní možnost konfigurovatelnosti. Patnáctku můžete získat s procesory Intel Core i5 (od 47 000 Kč) s frekvencemi 2,4 GHz či 2,53 GHz nebo Core i7 s frekvencí 2,66 GHz. U modelu MacBook Pro v sedmnáctipalcovém provedení (62 000 Kč) je k dispozici pouze procesor Intel Core i5 na 2,53 GHz. Všechny modely mají grafické karty přepínatelné alternativním řešením přímo od Apple a využívají samozřejmě Intel sdílený grafický čip GMA HD, jehož výkonným partnerem je karta Nvidia GeForce GT 330M s 256 MB nebo 512 MB vlastní paměti. Apple u těchto modelů dále nabízí volbu panelů displejů. U patnáctek můžete získat místo standardního lesklého displeje s rozlišením 1440 × 900 bodů displej s vysokým rozlišením 1680 × 1050 bodů a to jak v lesklé, tak i matné povrchové úpravě.

Apple MacBook Pro 15,6"

Alternativu ve WinPC světě budete muset hledat jen mezi značkami Lenovo, HP nebo Dell. Ty nabízí srovnatelné či dokonce i silnější procesory, displeje s vysokým rozlišením i v matném provedení či silnou grafickou kartu. Dell nabízí v sérii Alienware v ceně 48 500 Kč model M15x se čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-740QM, výkonou grafickou kartou ATi Mobility Radeon HD5880 či lesklý 15,6″ displej s Full HD rozlišením 1920 × 1080 bodů. Lenovo může vyslat do boje model ThinkPad W510 také se čtyřjádrovým, ale ještě výkonnějším procesorem Intel Core i7-820QM, 15,6″ matným Full HD displejem s rozlišením 1920 × 1080 bodů a profesionální grafickou kartou Nvidia GeForce FX880M za cenu 52 000 Kč. A do třetice by mohl být alternativním řešením model EliteBook 8740w v ceně 60 000 Kč společnosti HP. Ani tento model nepostrádá čtyřjádrový procesor. V tomto případě je to opět Intel Core i7-740QM.

Dell Alienware M15x

ThinkPad W510

EliteBook 8740w

 

Apple MacBook Air a iPad

Poslední řadou notebooků Apple jsou ultralehká řada Air. Předchozí generace čítala pouze jednu velikost a to s 13,3″ displejem. To se s příchodem nové generace změnilo. Rozšíření řady o 11,6″ model s sebou přináší i nový design, hliníkové tělo vyráběné stejným způsobem jako u MacBooku Pro a vůči své velikosti rekordně malé rozměry, především co se síly těla týká. Jedenáctipalcový model je prvním Apple notebookem, který má displej s poměrem stran 16:9 a rozlišení 1366 × 768 obrazových bodů. Oba modely používají úsporné ULV procesory Intel Core 2 Duo na frekvencích 1,4 GHz (11,6″ model v ceně od 25 000 Kč) a 1,83 GHz (13,3″ model v ceně od 29 000 Kč) a jsou osazeny grafickou kartou Nvidia GeForce 320M a výhradně SSD disky. U menšího modelu můžete vybírat mezi 64 GB a 128 GB kapacitou, v případě většího modelu pak mezi 128 GB a 256 GB.

Apple MacBook Air

K modelům Air prozatím neexistuje přímá konkurence. Nejblíže se svým pojetím blíží notebooky řady Portegé R společnosti Toshiba. Ty jako jedny z mála kombinují výborné zpracování hořčíkového těla, velmi nízkou hmotnost a pro někoho stále ještě důležitou optickou mechaniku v těle. Konkrétně model Portegé R700 se nejvíce blíží třináctipalcovému Airu jak velikostí, tak i cenovou kategorií. Toshiba v tomto porovnání vítězí právě optickou mechanikou a silnějším procesorem, Air sbírá body za výdrž na baterie, ještě kvalitnějším zpracování a silnějším grafickým čipem (Satellite R700 využívá sdílený čip Intel GMA HD). Přímou konkurencí pro jedenáctipalcové Air by mohla být novinka, která bude uvedena na trh až v příštím roce a je jím ultratenký notebook Lenovo IdeaPad U260.

Toshiba Portegé R700

Lenovo IdeaPad U260

Výše uvedené řádky ale srovnávají nesrovnatelné. Díky jiným operačním systémům je patrný rozdíl v ovládání, užívání. Nejde o to, že by jste systém Mac OS ovládaly zcela jinak, existuje mnoho společných prvků, ale logika ovládání, chcete li celková práce, je jiná. Tento vjem se dost dobře nedá popsat slovy. Je to obdobné, jako popsat různé chování dvou vozů. Na první pohled mohou být velmi podobné, ale až při jízdě zjistíte, jak který vůz reaguje, jak se chová. Neříkám tím, že jeden je lepší a druhý horší. Každému totiž vyhovuje něco jiného a tak první zdání může klamat. Je to vlastně i případ málem opomenutého tabletu Apple iPad, který by se teoreticky mohl také zařadit mezi notebooky, tedy přenosné počítače.

Apple iPad

Zařízení s displejem o klasickém poměru stran a relativně malým rozlišením 1024 × 768 bodů a vlastním procesorem Apple A2 s relativně nízkou frekvencí 1 GHz překvapí až neuvěřitelně hladkým a svižným během veškerých aplikací. Šokující zkušeností může být například přehrávání videa bez jediného škobrtnutí i při otáčení obrazu z vertikálního do horizontálního zobrazení na displeji. Ano, je to velmi specifická záležitost a na profesionální aplikace iPad většinou nepoužijete, ale díky naprostému odladění softwaru a hardwaru vše funguje skvěle.

Ohodnoťte tento článek!