Notebooky budou mít lepší paměti než nejrychlejší herní PC. LPDDR5T Hynixu jede na 9,6 GHz

0
Hynix LPDDR5T 1600
Hynix LPDDR5T
-
Zdroj: Hynix

Hynix má nejrychlejší mobilní paměť, běžící na efektivní frekvenci skoro 10 GHz. Když nepočítáte grafické paměti typu GDDR a HBM, je to vlastně i nejrychlejší paměť vůbec, které se desktopové paměti DDR5 vyrovnají jen po extrémním přetaktování.

V posledních letech se v oboru operačních pamětí pro počítače objevil zvláštní paradox. Intuitivně byste čekali, že paměti typu LPDDR, které jsou zaměřené na energetickou efektivitu a velmi úsporný provoz a které se používají i v telefonech, budou pomalejší než paměti DDR používané desktopovými PC. Ovšem technologie LPDDR4 a LPDDR5 dosáhly vyšších rychlostí než ty desktopové, a teď už jsou dokonce blízko metě 10 GHz. Bez přetaktování.

Paměti mobilního typu – tedy například LPDDR5 a LPDR5X – se výrazně liší od standardních typů pamětí (jako DDR5). V některých věcech jsou omezenější – vyžadují například osazení čipů s DRAM blízko procesoru a nepřipadá u nich v úvahu, že by byly osazené na vyměnitelném modulu DIMM nebo SO-DIMM (i když teď by to prý mohla umožnit technologie CAMM). Díky těmto omezením mobilní paměti mají výrazně nižší spotřebu energie, ale ukazuje se, že to také může být cesta k vysokému výkonu.

Hynix nyní oznámil paměti, které to opravdu podtrhují. Označuje je LPDDR5T, přičemž ono T znamená turbo. Jde asi o evoluci standardu pamětí LPDDR5 a LPDDR5X, a nikoliv o odlišný standard, každopádně ale tyto paměti přinesou bezprecedentní výkon ve smyslu propustnosti. Dalo by se o nich už v podstatě uvažovat jako o alternativě pamětí typu GDDR – tak vysokou propustnost sice ještě nemají, ale vzhledem k diametrálním rozdílům ve spotřebě se tato paralela docela nabízí. Mobilním GPU by asi hodně pomohly.

Už LPDDR5X šla hodně vysoko s efektivní přenosovou rychlostí 8533 MHz (či 8533 Mb/s na 1 bit šířky). LPDDR5T od Hynixu posouvá rychlost ještě dál a přinese efektivní frekvenci až 9600 MHz. Přitom mají paměti pořád být úsporné, spotřeba má být „ultra nízká“. Fungovat mají s napětím 1,01 až 1,12 V, přičemž budou samozřejmě také stavět na úsporných tricích pamětí LPDDR5(X).

Paměti LPDDR5T mají existovat v BGA pouzdrech, která sama obsahují více čipů DRAM a mají kapacitu 16 GB (mohlo by asi jít o osm čipů DRAM s kapacitou 16 Gb). Šířka rozhraní tohoto vícečipového pouzdra je 64 bitů, samo tedy tvoří ekvivalent jednokanálových pamětí v desktopu. Jedno pouzdro této šířky by dosáhlo propustnosti 77 GB/s, stejné, na jakou s DDR5-4800 potřebujete dvoukanálové zapojení (128 bitů, u DDR5 jsou to již čtyři 32bitové kanály).

LPDDR5T FR
Vícečipové pouzdro s pamětí LPDDR5T (zdroj: Hynix)

Se šířkou pamětí 64 bitů by tyto paměti asi měly používat telefony, je to obvyklé například pro například Snapdragony od Qualcommu. Notebooky, kde mají procesory a typicky 128bitové paměti, by mohly získat dvojnásobnou propustnost, až 154 GB/s. I v tomto nasazení by z toho mohl velmi těžit výkon integrovaného GPU. Nějaké budoucí mobilní Ryzeny s takovou LPDDR5T-9600 by tedy mohly být ve hrách docela schopné. Teprve ale uvidíme, zda budou Intel a AMD rychlejší čipy LPDDR5T podporovat, nebo se spokojí jen se standardní LPDDR5X.

Tyto paměti jsou nyní ve stádiu vzorků a jejich sériová výroba začne v druhé polovině letošního roku. Někdy po této době by se tedy mohly začít objevovat v noteboocích a možná i mobilních telefonech, kde by mohly díky vyšší propustnosti pomoci výkonu integrovaných GPU ve hrách. K výrobě má být použitý proces „1a nm“, jenž je čtvrtou generací „10nm třídy“ (tím se myslí technologie někde mezi 10 a 19 nm).

Zdroj: Hynix

Notebooky budou mít lepší paměti než nejrychlejší herní PC. LPDDR5T Hynixu jede na 9,6 GHz
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.5%) 8 hlasů