Notebooky se možná budou vyrábět z recyklovaného papíru

0

Kromě klasických plastových nebo kovových notebooků už jsme viděli i modely ze dřeva, bambusu, uhlíkových vláken a nedávno i ze skla. Teď začíná svítat na lepší časy i recyklovanému papíru.

Nečekejte tak docela notebooky s konzistencí toaletního papíru, nový materiál zvaný Paper PP Alloy od výrobce PEGA má být spíše umělou hmotou vyrobenou z papíru. Prý i docela odolnou a silnou umělou hmotou, a co je nejdůležitější, vlídnou k životnímu prostředí. Podle všeho by tak mohl materiál snadno nahradit plasty, a teoreticky být mnohem lépe recyklovatelný. A hlavně i levný na výrobu.

Jak napovídá název, jde o slitinu, nebo spíše kombinaci, recyklovaného papíru a PP – klasického plastu polypropylenu. Polypropylen je injekčně vpraven mezi vlákna recyklovaného papíru a výsledkem je hmota s povahou plastu. Zlé jazyky tvrdí, že výsledek bude dost těžké recyklovat, protože vlákna polypropylenu jsou velmi těžko odstranitelná z papíru. To by mohlo spravit použití polymléčné kyseliny, přesně řečeno polyesteru PLA, který je kompostovatelný.

Počítače měly nahradit papír, snad se tak brzy dočkáme chvíle, kdy jim to papír oplatí.

Zdroj: FastCoExist.com

Ohodnoťte tento článek!